fbpx
בית » מאמרים ומחקרים » אהלן וסהלן, אהלן ביכום, איפה חותמים?

אהלן וסהלן, אהלן ביכום, איפה חותמים?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
השבוע הודיע נשיא ארה”ב ביל קלינטון שמרוקו וישראל החליטו לכונן יחסים דיפלומטיים וקשרי מסחר בין המדינות. עיתוני ישראל העלו על נס את עובדת הקשרים החמים בין בית המלוכה המרוקאי לבין מדינת ישראל מאז שנות ה – 60 וחשפו כי מדינת ישראל קיימה מערכת יחסים ענפה עם בית המלוכה בתחומי הביטחון, החקלאות והכלכלה ולמעשה, מרוקו שימשה אכסניה למפגשים בין מנהיגים ערבים למדינאים ישראלים עשרות בשנים. כמו כן, מקורות יודעי דבר מוסרים שבעקבות ההתפתחות המדינית תיתכן קיומה של וועידה אזורית לשלום, כלכלה וביטחון ככל הנראה בעיר קזבלנקה בהשתתפות מדינות ערביות נוספות

מבולבלים.... גם אנחנו!

ההודעה על חידוש מערכת היחסים בין מדינת ישראל לבין מרוקו זו “החזרת עטרה ליושנה” שהופסקה ביוזמת המרוקאים בשנת 2000. ועל אף ההתרגשות שאחזה בכולנו השבוע עת הודיע נשיא ארה”ב דונלד טראמפ כי ישראל ומרוקו ישובו לקיים יחסים דיפלומטיים, את ההיסטוריה ראוי לזכור ובוודאי להזכיר בעידן של “מזרח תיכון חדש” המתרגש עלינו חדשות לבקרים. ואם בהיסטוריה עסקינן, אז גם מקומה של בחריין לא נפקד ממערכת היחסים ארוכת הימים עם מדינת ישראל וכבר בשנת 1994 התקיימו מפגשי משלחות ונחתמו חוזים כלכליים בין המדינות ורגלו של שר ישראלי כבר דרכה על אדמת בחריין בשנת 1995. אם כן, מהו השינוי ומה הביא את רוח השלום לרחף באזורנו?  

עסקת המאה האמריקאית שהושקה לפני למעלה משנה, תוכננה להביא לשולחן המשא ומתן פתרון מקורי ומרענן להתמשכות המשא ומתן בינינו לבין שכנינו הפלסטינים. פתרון שעל פי הוגיו ישים בפניהם הצעה שקשה לסרב לה. אולם כבר מהרגע הראשון היה ברור כשמש בצהרי יום במרקש. שאין למי להציע את העסקה. הפלסטינים בהנהגתו של מחמוד עבאס מתעקשים להתעקש על כל הזדמנות עיקשת לסרב לקיים משא ומתן אמיתי ופתוח מול הישראלים. יותר  מעשור של חרמות ונידויים והשפעה לרעה על דעת הקהל הבין לאומית, רק הקשיחו את ליבו של אבו מאזן לשבת סוף סוף ולעסוק בבעיות האמיתיות שבינינו לבינם.

אולם, את עסקת המאה קראו בשקיקה שאר מדינות ערב במזרח התיכון ולאחר ועידת בחריין בחודש יוני 2019 החליטו חלקן להפסיק ולנקוט בעמדה המסורתית, קרי – נורמליזציה עם מדינת ישראל תתקיים רק עם התפתחות בסוגיה הפלסטינית. עמדה זו שנקטו המדינות הייתה לרועץ בעיני השליטים הצעירים והחדשים במזרח התיכון וההזדמנות שנפתחה עבורן עם עסקת המאה לא הוחמצה. הן איחוד האמירויות ובחריין והן מרוקו וסודן קראו לעומק את סעיפי העסקה שנרקחה בוושינגטון והבינו בניגוד לפלשתינאים ש”הגבינה זזה” ועדיף ליהנות מטעמה לפני שיפוג.\

  1. המלך מוחמד השישי בעל תואר דוקטור במשפטים אשר נשוי למהנדסת, מנהיג את מרוקו מזה 21 שנים. על אף השינויים שחלו אצל שכניו באלג’יריה, תוניסיה ולוב בעשור האחרון. הצליח המלך לעבור את הגל באופן שקט ורגוע והביא לשינויים קלים במדיניות הפנים במרוקו בשנים האחרונות באופן שנתפס על ידי אזרחי מרוקו כשינויים לכיוון נכון. מוחמד השישי שנקרא על שם סבו מוחמד החמישי נוקט בעמדה הפוכה ממנו כלפי מדינת ישראל. סבו מוחמד החמישי יישר קו בתקופת שלטונו עם עמדת כלל מדינות ערב כלפי מדינת ישראל וסרב להכיר בקיומה. אולם מוחמד השישי כמו אביו חסן השני רואים אחרת את הסכסוך הישראלי ערבי וכאמור, היה זה חסן אביו של מוחמד שהוביל לשינוי היחס למדינת ישראל לאחר חתימת הסכמי אוסלו בראשית שנות ה-90.
  2. המרוקאים והישראלים מקיימים מזה למעלה מעשרים שנים, קשרי תיירות ומסחר ענפים כך שהחייאת הקשרים הדיפלומטים לא נופלים על המרוקאים כרעם ביום בהיר. המרוקאי בשוק של רבאט והמרוקאי במשרדי המסחר פגשו ישראלים לפני הכרזתו של טראמפ וימשיכו לפגוש אותם גם לאחריה. אך זה טבעי יגידו המרוקאים שעכשיו נוכל סוף סוף לקבל את פני הישראלים בשדה התעופה לאחר טיסתם הישירה מתל אביב.
  3. האמריקאים שתלו בדפי עסקת המאה תופינים רבים עבור מדינות ערב שיאותו לנרמל את היחסים עם מדינת ישראל. באשר למרוקו הסכמת האמריקאים להכיר בסהרה המערבית כשטח בשליטת מרוקו מביאה עליהם את חזון אחרית הימים ולטובה. משנת 1975 עת עזבה האימפריה הספרדית את השטח החל העימות בין הסהרווים למרוקאים. על אף המלחמות, העברת אוכלוסיה מצד לצד, החלטות או”ם ומועצות ביטחון למיניהן. כל אלו לא הביאו לשלום ואחווה בין המרוקאים לבני הסהרה. לראשונה מאז החל העימות הכירה המעצמה החשובה בעולם בזכותם של המרוקאים על השטח בניגוד גמור לעמדת שאר מדינות העולם בנושא זה. עם ההכרה, ניתן גם אישור אמריקאי לרכש מל”טים מתוצרת התעשייה האמריקאית כך שפירות השלום האזורי מורגשים היטב בבית משפחת ג’ייסון באוהיו שבנם מארק שעובד במפעל המל”טים לבין משפחת איסמעיל שבנם מחמוד מפעיל את המל”ט שעוקב אחר מה שמתרחש במישורי הסהרה המערבית שעכשיו היא מרוקאית.
  4. ויש גם את ישראל בסיפור…

אם כן, מה השתנה במרוקו הפעם?

הסכמי הנורמליזציה עם מרוקו כמו גם הסכמי הנורמליזציה עם איחוד האמירויות נותן למדינות הללו אתנן מדיני / כלכלי נרחב, למשל ההסכם שטרם נחתם עם סודאן שהמתינה בקוצר רוח להוצאתה מרשימת המדינות התומכות בטרור ועדיין ממתינה להעברת חוק החסינות בפני העמדה לדין בגין מעשה טרור. כל המדינות הללו וכל ההסכמים הללו נעוצים בראש ובראשונה באינטרסים החד משמעיים של המדינות הערביות. אם זה בדמות מטוס F35 ואם זה בדמות הכרה בסיפוח דה פקטו של שטח ועם אחר במגרב ואם זה בשחרור החסמים המגיעים עם הכרזתה של מדינה כנותנת חסות לטרור. 

ההסכמים שנחתו עלינו בשנה האחרונה מבורכים ומעידים יותר מכל על עובדת קיומנו וצדקת קיומנו בישראל. כל הסכם שמסיים יריבות הרי הוא משובח. אך הסכם שלום נהוג לעשות עם אויבים. המרוקאים הם שהמציאו את “התרבחו ותסעדו” עם שכניהם היהודים. הסכם שלום לא עושים עם עמים שכבר היינו עימם במערכת יחסים חמה ולבבית כדוגמת מרוקו ובחריין בשנות התשעים ופחות לבביים וגלויים כדוגמת איחוד האמירויות בעשרים שנים האחרונות. הסכם שלום עושים עם מי שנלחמו נגדנו למעלה מ-70 שנים. עם סיום תקופת טראמפ המתרגשת עלינו ראוי שמנהיגי מדינת ישראל יגבשו לעצמם כלים ודרכים להתמודד עם מדינות ערב השכנות שלא קיבלו תופינים מהאמריקאים ועדיין רואים בנו את אויבם המר.

יהונתן (ג'ון) רז - מזרחן, מומחה לסכסוך הישראלי ערבי

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..