fbpx
בית » על סדר היום » יש עתיד – תל”ם: “נמשיך ליזום ולתמוך בכל ההצעות לביטול העלאת או הקפאת שכר הח”כים”

יש עתיד – תל”ם: “נמשיך ליזום ולתמוך בכל ההצעות לביטול העלאת או הקפאת שכר הח”כים”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
הדיון הציבורי בדבר ההעלאה הצפויה בשכר הח”כים באלפי שקלים לחודש, עולה שלב: ועדת הכנסת אישרה היום את הצעת החוק של כחול לבן להקפאת שכר הח”כים ב-2021. ח”כ אלעזר שטרן אמר בדיון בועדה, כי בניגוד להצעה הנקודתית שהציעה כחול לבן, יש לחוקק את הצעת החוק של יש עתיד תל”ם שתמנע מחברי הכנסת באופן קבוע – להשפיע ולקבוע את שכרם, זאת לנוכח העובדה שכיום הח”כים הם הסמכות האחרונה שקובעת החלטות אלו, והח”כים יכולים להפוך בכל רגע את המלצותיה של הועדה הציבורית החיצונית

יש עתיד ממשיכה להגיש את ההצעה הזו מזה כמה שנים, החל מח”כ יעל גרמן ב-2015, ובשנים האחרונות ע”י יו”ר האופוזיציה ח”כ יאיר לפיד וח”כ עידן רול. הצעה זו נדחית שוב ושוב, גם על ידי אותם ח”כים ושרים שמדברים היום בזכות הקיצוץ, כמו שר האוצר ישראל כץ. בחודש שעבר כתבנו כאן בבעד! על הצעתו של כ”ץ לקצץ 10 אחוז בשכר הבכירים במגזר הציבורי, אך גם הצעה זו נתקלה בקשיים קואליציוניים ונכון להיום היא תקועה. 

ראש האופוזיציה, יו״ר יש עתיד-תל״ם, יאיר לפיד, שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן וח״כ עידן רול. צילום: הדס פארוש, יונתן סינדל, נועם רבקין פנטום, פלאש 90

בדברי ההסבר להצעת חוק הכנסת לקיצוץ שכר חברי הכנסת, אותו הגישה סיעת יש עתיד – תלם: “בינואר 2021 אמור שכרם של חברי הכנסת להתעדכן בכ-6,500 ש”ח. הזינוק בשכרם הוא השפעה ישירה של המשבר הכלכלי שנוצר בשל מגיפת הקורונה וכשלון הממשלה בטיפולו. שכר חברי הכנסת צמוד לשכר הממוצע במשק, שבשנת 2020 עלה באופן משמעותי בשל הגידול באבטלה ופיטוריהם של רבבות עובדים בעלי שכר נמוך. העליה בשכרם של חברי הכנסת מידי שנה היא שערורייתית כשלעצמה, ונובעת מכך ששכרם אינו נקבע על ידי ועדה ציבורית אלא על ידי חברי הכנסת עצמם – נושא בה דנה הכנסת בהצעת חוק נפרדת. בשל המשבר הכלכלי החמור שפוקד את מדינת ישראל ועד שישונה המנגנון לקביעת שכר חברי הכנסת מוצע לקבוע בהוראת שעה כי שכרם של חברי הכנסת יקוצץ ב-10 אחוז משכרם לשנת 2020. בכך יראו חברי הכנסת דוגמא אישית ויחזקו את אמון הציבור בכנסת ובנבחריה”. 

סיעת יש עתיד – תל”ם כבר הודיעה כי תמשיך ליזום ולתמוך בכל הצעת חוק לביטול העלאת או הקפאת שכר הח”כים בכללם זו של כחול לבן שאושרה היום. מרכז האופוזיציה, ויו”ר סיעת יש עתיד – תל”ם, ח”כ מאיר כהן: “כפי שבכל שנה מאז 2015, אנחנו נוהגים לתרום או לוותר על העלאת השכר ויוזמים הצעות חוק שיתקנו את העוול, אנו נמשיך ליזום ולתמוך בכל ההצעות לביטול העלאת או הקפאת שכר הח”כים. בוודאי בתקופת משבר הקורונה, הציבור צופה בנו ומצפה מנבחריו שיהיו מחוברים למציאות ולא מנותקים ממנה. מנהיגות ראויה היא בראש ובראשונה דוגמא אישית”. 

החיסכון לכנסת כתוצאה מהקפאת שכר הח”כים המהכנים מוערך בכ-6 מיליון ש”ח, לא כולל את החיסכון הצפוי עקב הקפאת העדכון בגמלתם של הח”כים לשעבר. שכרם של הח”כים צמוד לשכר הממוצע במשק בשנה החולפת, לכן בינואר 2021 אם לא תאושר הקפאת שכר הח”כים באופן סופי, צפוי שכרם לזנק בכ-11% בשל פיטוריהם והוצאתם לחל”ת של כ-700 אלף איש, רובם עובדים בעלי שכר נמוך. 

חשוב לציין כי הצעה זו, להקפאת שכר הח”כים, אינה משפיעה על שכרם של בכירים רבים בשירות הציבורי, בהם ראש הממשלה, הנשיא, שרי הממשלה וסגניהם, שופטים, רבנים ועוד. משכורותיהם של שאר הבכירים תלויה בוועדת הכספים בראשות ח”כ גפני ולפי שעה אין רוב בכנסת שיתמוך בקיצוץ כלשהו בשכרם. בעיות קואליציוניות מעקבות גם את נושא זה, וכחול לבן מנמקת את העלאת קידום הצעת החוק להקפאת כל נושאי המשרות בשל עיכוב רפורמות במשרדי הממשלה אותם מובילים אנשי המפלגה, על ידי ראש הממשלה והליכוד. כל עוד לא תאושר ההצעות באופן סופי, שכר הח”כים יעלה בעוד חודשיים, והציבור כולו הנאבק בימים אלה על פרנסתו, ימשיך לשלם.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..