fbpx
בית » מגזין » ההתפקדות לליכוד היא “הפנקס האדום” החדש

ההתפקדות לליכוד היא “הפנקס האדום” החדש

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
הסוד הכי גלוי בישראל של 2020 הוא העובדה שההתפקדות לליכוד, או לכל הפחות “יישור קו” מוחלט עם ראש הממשלה, הפכה ל”פנקס האדום” החדש

הפנקס האדום הידוע לשמצה, מתקופת מפא”י, קיבל אולי פנים עדכניות, אבל הגברת אותה גברת. סמל שמחלק את המדינה לשתיים – אלה שיש להם ואלה שלא. אלה שמגיע להם ואלה שלא. אלה שאיתנו ו”האויב” שהם כל השאר. הפנקס ביטא את ההעדפה בקבלה של אנשי מפא”י לתפקידים שונים במוסדות השלטון ומנגנון מפלה מעצם קיומו, החוסם את דרכו של כל מי שאינו חבר המפלגה “הנכונה”. פעם זו הייתה מפא”י, היום זו תנועת הליכוד. 

היטיבה לזקק את המסר, איך לא, השרה מירי רגב ביום שישי האחרון בתכניתם של אופירה וברקו בערוץ 12. כאשר אייל ברקוביץ’ האשים בתכנית את מיקי זוהר בהתנהלות הדומה לארגון פשיעה, זוהר נותר המום, שלא כהרגלו. לרגב זה אולי לא היה קורה, אבל רגב כמו רגב לא נשארת חייבת. היא הגיעה לאולפן כדי להשלים את המלאכה. “לסגור חשבון”. באיומה המפורש לנקמה בצורת פגיעה בפרנסתו, כמה אירוני, היא רק איששה וחיזקה את טענתו. מי שאינו “חבר מפלגה”, מי שלא מיישר איתנו קו – לא יקבל תפקיד. ככה, בלי למצמץ.

צילום מסך מתוך התכנית ״אופירה וברקו״. מאקו

ברקוביץ אמנם השיב להצעתה למחילה בתנאי שיתנצל בפני חברי הליכוד במילים החד משמעיות “אין סיכוי”, אך האיום של רגב, שהעביר את רוח המפקד מבלפור, כלל לא נועד לאזניו. הוא נועד לנו, הצופים. הוא נועד לכל מי שאינו חבר מרכז הליכוד, לכל מי שאינו מיישר קו. האיום הוא כלפי כל מי שרוצה להיות משהו במדינה הזו ומתבקש להפנים את המסר. ללא התפקדות לליכוד, או לכל הפחות “יישור קו” עם רוח המנהיג, אין לך שום סיכוי. לכן, גם אם אתה רק חולק על נתניהו, מוטב לך לשתוק. זוהי הסכנה האמיתית. 

המסר הזה הופנם אצל אנשי התעשייה האוירית שהתפקדו כאיש אחד לליכוד. הוא הופנם גם אצל קבוצות שונות שניסו לשווא “לשנות את הליכוד מבפנים”. זה לא עובד ולא יעבוד, מהסיבה שלא יעזור כאן טיפול קוסמטי, רק ניתוח לב פתוח. 

את הגישה הכוחנית של רגב אי אפשר לפטור במבוכה בשל גסות הרוח, קודם כל כי הייתה זו אמירה מתכוננת היטב, לא פליטת פה. הגישה הזו תעלם רק אם הליכוד ישלם עליה מחיר כבד במקום היחיד שכואב לליכוד – בקלפיות. ביום הבוחר. בבחירה באלטרנטיבה פוליטית מרכזית שדרכה שונה בתכלית. המפלרטטים עם בנט בסקרים צריכים לדעת שכל עוד אינו מסרב לשבת עם החבורה הזו, הצבעה לבנט כמוה כהצבעה לרגב. 

ב-2018 פרסם העיתון “ישראל היום”, מאמר בשם “הפנקס האדום” בו ניתח אמנון לורד את ספרו של ערן אלדר “הדרך ל־77′”. לורד מצטט במאמר זה, כמעט בלעג, את חזונו האפוקליפטי של עמוס עוז על טיהור הרדיו, הטלויזיה והעיתונים מ”עוכרי ישראל ומחריבי המורל” לאחר שיסתיים שלטון המערך. אך במבט עכשווי, על הנעשה במדינה בכלל ובתקשורת בפרט, תיאורו של עוז מצמרר ומדויק להפליא.

עיצוב: יואב עינהר, סטודיו עינהר בע״מ

טוב שהסתיים שלטונה המסואב של מפא”י, אך צריך להסתכל על התמונה המלאה. במקום מפא”י קיבלנו שלטון הולך ומרקיב המתמשך כמעט ברצף מאז אותו מהפך ב-1977. זהו שלטון בעל מאפיינים מפא”יניקים – בעל מנגנון מסואב של הטבות למקורבים, סתימת פיות ודיכוי יריבים. מפלגת העבודה, גרסתה המודרנית של מפא”י, לא רק שאינה מייצרת מאז אלטרנטיבה לשלטון, ממשיכה בשיתוף פעולה עם שלטונו המשחית של נתניהו. על כך היא משלמת את המחיר הכבד ביותר – מחיקתה המוחלטת מהמפה הפוליטית.

 

צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

הפטרונות, שכרון הכח ואבדן הבושה מאפיינים כל מפלגה שנמצאת יותר מדי שנים בשלטון. אלו בדיוק היו הדברים שגרמו לסלידה ממפא”י ההיסטורית ושגרמו, בין היתר, למהפך של 77. אלו חומרי הבעירה התת קרקעיים שיובילו גם למהפך הבא.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..