fbpx
בית » דעות » קריאה למצביעי ליכוד להצטרף למרכז הממלכתי

קריאה למצביעי ליכוד להצטרף למרכז הממלכתי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
אני מצביע יש עתיד. אני מאמין שהמאבק האידיאולוגי הגדול של היום, הוא המרכז הממלכתי – נגד השאר. המרכז לא כנקודת אמצע בין שני קצוות. אלא, המרכז הממלכתי כתפיסה אידיאולוגית המשלבת את המייחד עם המאחד, את הפרטיקולרי עם האוניברסלי, את היהודי-ישראלי עם העולם כולו

למדינת הלאום יש ערך ייחודי שאותו חוגגים. מדינת הלאום שלנו היא מדינת העם יהודי. הגשמת הַתִּקְוָה בַּת שְׁנוֹת אַלְפַּיִם לִהְיוֹת עַם חָפְשִׁי בְּאַרְצֵנו,ּ שבה התהלכו אבותינו ואמותינו. המולדת בה פיתחנו את העקרונות המהווים את הבסיס המוסרי של העולם המערבי ושל העולם המוסלמי עד עצם היום הזה.

אך, מדינת הלאום שלנו חייבת להיות חלק מתפיסה אוניברסלית. חלק ממערכת עולמית המתמודדת מול אתגרים אוניברסליים. מערכת שיעודה לפעול להאטת התחממות כדור הארץ, לקידום סחר בינלאומי, למלחמה בטרור ולפיתוח טכנולוגיות חדשות. זאת כדי לשפר את חיינו וחייהם של הדורות הבאים.

מחד, אנו איננו אנשים אוניברסליים. אלה שמקריבים את מדינת הלאום שלנו על מזבח החלום של עולם נטול גבולות. ההיפך. אנחנו נשמור על הנרטיבים הלאומיים ואת סיפורי המסורת שלנו. מאידך, איננו לאומנים השקועים בלאומיותם. אלה שרואים כל עניין דרך הפריזמה של מדינתי נגד מדינתך. איננו רואים כל אתגר לאומי כמשחק סכום-אפס. אנו מאמינים שיש משחקי WIN-WIN. אנו אנשי המרכז הממלכתי ואנו גאים בכך.

יאיר לפיד, אחד הפוליטיקאים הוותיקים בישראל, הוכיח שיש לו מילה. הוא הוכיח השראה והתמדה. הוא הוכיח יכולת לא רק לשרוד, אלא גם לפרוח בבוץ הפוליטי הישראלי. למפלגת יש עתיד, יש ארגון השטח והבייס הפוליטי הגדול ביותר בארץ. זאת למעט את הליכוד המבוגרת והוותיקה ממנה כ-35 שנים. לפיד ויש עתיד מוכנים לעלות כיתה ולהוביל את מדינת ישראל בשמונה השנים הבאות.

יש עתיד מובילה מדיניות המקדמת את מעמד הביניים, מקטינה את הפערים הסוציו-אקונומיים, מחזקת את החוסן הלאומי ומציעה חופש דת בתוך הלאומיות הישראלית. כך למשל היא מעניקה תמיכה כלכלית לעצמאיים ולחברות קטנות ובינוניות, המהוות את עמוד השדרה של המשק הישראלי. תשלומי חל”ת דרך מעסיקים ולא ישירות מהממשלה. חוקים שיגבילו את כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות, ואת כמות השרים ל-18. כמו כן תיקון אלמנטים של הסטטוס-קוו כדי לאפשר לאנשים בוגרים להתחתן עם אהובי ליבם ללא התערבות בוטה של אורחים שלא הוזמנו.

אולם, מעל המדיניות המבורכת הזאת מרחף עוד נושא אידיאולוגי מהותי. זהו נושא שהוא אוניברסלי, אך גם ייחודי לישראל. העניין הוא איך לשמר את האיזון השברירי בין הרשויות השונות המנהלות את חיינו הציבוריים. לא רק זאת, אלא מנהלים לאחרונה את חיינו הפרטיים. האם לרומם את הרשות המבצעת בהנהגת מפלגת השלטון מעל שאר הרשויות? או להמשיך לשמור על האיזונים שגרמו להצלחתה הפנומנלית של מדינת ישראל ב-70 השנים האחרונות?

ישראל נמצאת בתוך מלחמת פנים, העוסקת בהגדרת הדמוקרטיה שלה. ישראל גאה באזרחיה, מכל קצווי תבל, שקיבלו עליהם את השיטה הדמוקרטית כמודל המועדף לניהול חיינו המשותפים בארץ. אך, רבים אינם מבחינים בין שלטון הרוב ובין הדמוקרטיה.

כמו כן, עריצות הרוב הוא מושג ידוע זה שנים רבות. אלא שישראל סובלת מעריצות המיעוט. המפלגה הלאומית-ליברלית, של בגין ושל שמיר, מוותרת בשנים האחרונות לפוליטיקאים מהימין הקיצוני ומהמפלגות החרדיות, על ערכים אידיאולוגיים מהותיים. זאת כדי לזכות בתמיכתם להחלשת שלטון החוק.

הממשלה הנוכחית לא העבירה תקציב בשנתיים האחרונות. רבבות עסקים ועמותות ללא מטרות רווח נסגרים בגלל חוסר הוודאות של חיים ללא תקציב לאומי. אנו מבקשים למנוע את הפיכת התנהלות קלוקלת זאת לנורמה. 

הממשלה תוקפת את המשטרה, את הכנסת ואת בתי המשפט ללא הרף. חמור מכך, הממשלה במחדל בלתי נתפס, אפשרה לאזורים בישראל, המעצמה של המזה”ת, להתנהל כמו אוטונומיות שבהן המשטרה לא נכנסת מחשש לשפיכת דמים. הכאוס הזה תוצאה ישירה של הפתגם המפורסם של הלורד אקטון הבריטי: “כוח נוטה להשחית, וכוח מוחלט משחית באופן מוחלט.”

כמפלגה שמייצגת את המרכז הממלכתי, יש עתיד מאמינה בהפרדה המסורתית בין הרשויות. שלושת רשויות השלטון חייבות להתנהל תוך מתח מתמיד ביניהן. אם רשות אחת גוברת על השנייה – המדינה כולה מפסידה. יתרה מזו, כל אזרחי המדינה שווים בפני החוק. ישראל אינה מונרכיה, שלטון מלוכני, ואינה רוצה להיות כזאת. אנו דמוקרטיה גאה השואפת להשתפר מיום ליום.

כאשר ניהלתי את הלובי הפרו-ישראלי בפרלמנט הבריטי, סיפרו לי סיפור שמתמצת את אורח חשיבתנו. אחרי הכרזת העצמאות ב-1948, ממשלת בריטניה הציעה לישראל להצטרף לחבר העמים. בן גוריון הגיב כך: “חיכינו 2000 שנה לקבל עצמאות. לא נרכין עתה ראש לפני המלכה.” ברוח זאת, לא נרכין ראש בפני אף אחד מהגורמים המאיימים על ישראל היהודית והדמוקרטית. נוסיף להיאבק עליה עבורנו ועבור הדורות הבאים. אני קורא למצביעי ליכוד להצטרף למרכז הממלכתי.

דעות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..