fbpx
בית » דעות » החלטתי: יאיר לפיד. להלן הסיבות למה

החלטתי: יאיר לפיד. להלן הסיבות למה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שאלתם פעם את עצמכם, חברים, מה ההבדל בין פוליטיקאי (POLITICIAN) לבין מנהיג (STATESMAN)? בשעה שפוליטיקאי נשאר כל חייו עם העמדות המיושנות, האנכרוניסטיות שאתן הגיע לפוליטיקה – ושבדרך כלל אובד עליהן הכלח עם השינויים והתמורות בחיינו – מנהיג משנה את דעותיו על פי המציאות המשתנית במהלך חיינו

מנחם בגין היה מנהיג: משתי גדות לירדן, זו שלנו זו גם כן, קם והחזיר את סיני למצריים. שינה דעתו והאמין כי צעד כזה יהיה טוב לישראל. וכמה צדק!! 

אריק שרון היה מנהיג: הבולדוזר שהגיע עד ביירות ואיים תדיר לדרוס את עזה, יזם את תכנית ההתנתקות, העביר בכנסת – תוך מחלוקת עזה –  הצעת חוק ליישומה וביצע אותה בסוף קיץ 2005. בניגוד להצהרותיו לפני שנבחר, פינה שרון מרצועת עזה את כל ההתנחלויות והחזיר לאחור קרוב ל-9000 מתנחלים.

יצחק רבין היה מנהיג.  אחרי “נשבור להם את העצמות” עמד על מידשאת הבית הלבן ולחץ ידו של יאסר ערפאת. על פניו עלתה הבעת קשה של בחילה, והיד שהגיש ללחיצה היתה רפה מאוד, אבל זה היה חלק מן המחיר שהסכים לשלם בעד השלום. כולנו יודעים – וכל כך כואבים ובוכים –  מה היה המחיר המלא שיצחק רבין שילם בעד אמונתו בשלום.

האמת? אחרי נאום בר-אילן, שבו הביע נכונות להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל, חשבתי שגם בנימין נתניהו הוא מנהיג. לימים התברר כי זה היה השקר הראשון במסכת שקרים והבטחות סרק ארוכה ומבישה. 

האיש שבכירי ומנהיגי הליכוד לדורותיהם, יצחק שמיר, אריק שרון, יצחק מרדכי ומישה ארנס ראו בו אדם “לחוץ, נלחץ, נתפס לפאניקה ושאינו יודע לנהל מדינה”; האיש שהפך לראש הממשלה המכהן הראשון  עם כתבי אישום חמורים בשוחד, מירמה והפרת אמונים; ראש ממשלה המנתץ את כל אושיות השלטון בדמוקרטיה שלנו כדי להימנע מהעמדה לדין; האיש שמנע העברת תקציב מדינה במשך שנתיים ולקח אותו כבן ערובה לגחמותיו האישיות;  האיש ששיסה אותנו זה בזה; האיש שמחזר עתה ברומן אהבים סוער אחרי אלה שרק לפני כמה חודשים כינה אותם טרוריסטים ורמאי בחירות,  מבקש עכשיו מחדש את קולי, קולנו, בבחירות שבפתח.

האמת חברים? התלבטתי. אינפלציית המועמדים רק הגבירה את ההתלבטות, ההיסוס, התהיות, המחשבות. 

    אבל אמש החלטתי: יאיר לפיד.

  1. האיש ממש איננו טירון – יש לו נסיון פוליטי מוכח. הוא הקים את יש עתיד לפני 9 שנים ובבחירות 2013 כבר זכה ב-19 מנדטים. נכנס אז לקואליציה של ביבי וכיהן כשר אוצר.  האיש רהוט, יש לו כריזמה, בא ויוצא אצל מנהיגים בעולם וכיום הוא ראש האופוזיציה. 
  2. לפיד השכיל לבנות מפלגה של ממש, עם סניפים בכל הארץ, ראשי מחוזות, פעילי שטח ומתנדבים – וגילה יוזמה, מנהיגות ויכולת הפעלה של אנשיו. יש עתיד היא מיפלגה קיימת, בהחלט לא מפלגת אווירה או מפלגה פרסונאלית כמו אלה שקמו באחרונה. כדי להבין זאת כדאי אולי להשוות אותו לכחלון או לבנט. כחלון, איש חייכן וסימפטי, ניצל את הפופולאריות שלו אחרי שהצליח לסדר סלולארי לכל פועל, הקים לפני כ-6 שנים את “כולנו”, צירף כמה שמות ידועים והפך לשר האוצר. אך הוא לא הקים תשתית למפלגתו, לא היו לה מוסדות ו”כולנו” התפזרה לכל עבר עם הרוח.  בנט כבר הספיק לדלג, בתוך זמן קצר, ממפלגה של 22 מנדטים בסקרים, למפלגה שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות בפועל. נראה שהציבור ממש לא אוהב את העמימות שהאיש הזה מפזר בשאלה האם יחבור לנתניהו בממשלה עתידית.
  3. עם השנים התגלה יאיר כאדם אמין ומהימן, שעומד תדיר במילה שלו לבוחריו וגם לאלה שאינם בוחרים בו. בתרבות השקר וה-FAKE שחדרה בסערה לחיינו זוהי תכונה נעלה. לשיא הגיעו הדברים בקיץ האחרון: לפיד הבטיח לבוחריו שלא יישב עם נתניהו בממשלה אחת בשום תנאי – וכך עשה. יאיר נפרד מבני גנץ ומכחול לבן כאשר גנץ  ונתניהו הקימו את ממשלת העיוועים המנהלת עתה את חיינו. כבר אז עלו בי הירהורים כי ההחלטה הזו מעמידה את לפיד כמועמד הראוי ביותר להוביל את גוש המרכז-שמאל המבקש להחליף את נתניהו. אני מאמין לו לכן,  שאם ייבחר, אכן יעביר חוק המגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות, וחוק אחר שראש ממשלה לא יוכל לכהן עם כתב אישום. 
  4. ליאיר יש גם “פאסון” שנתניהו איבד מזמן. ראיתם כיצד הגיבו נתניהו ושופרותיו כאשר גדעון סער החליט שדי לו עם תרבות הכחש והשקר? ועוד יותר מכך, כיצד מרחו בזפת ובנוצות את השר זאב אלקין, ששכב עבור נתניהו על עשרות גדרות, אך השקרים, הצרחות, החנופה והמירמה של “להקת המעודדות” של נתניהו היו לו לזרא? 

לעומת זאת פשוט אהבתי את תגובותיו של יאיר לסכין הארוכה שעופר שלח נעץ בגבו. יאיר נפגע בוודאי בצורה קשה ממה שהסתמן כבגידה של עופר במי שהיה חברו הקרוב. ואולם כל נסיונות התקשורת להוציא מיאיר מילה רעה על שלח  עלו בתוהו. אדרבא, לפיד חזר ואיחל לשלח הצלחה בדרכו החדשה כל אימת שנשאל על כך. הסקרים האחרונים יכולים רק להוכיח כמה גדולה היתה טעותו של שלח.

  1. אחת ההחלטות היותר אמיצות של לפיד, שהרשימו אותי מאוד, היתה הויתור לבני גנץ על המקום הראשון ב”כחול לבן”. אני משוכנע שלפיד לא חשב שגנץ ראוי ממנו להוביל את המפלגה החדשה. אבל יאיר נאות לקפל את האגו שלו ולוותר על התהילה והכיבודים סביב בחירה כראש ממשלה, משום שהאמין כי הסיכוי להחליף את נתניהו יהיה אולי גדול יותר. היש עוד מישהו, מבין כל המטאורים והמטאוריטים שהקימו באחרונה מיפלגות, שיקפל את האגו שלו כפי שעשה יאיר לפיד?
  2. נגד יאיר טוענים כי הוא התעלם מן החברה הערבית. נכון שלפיד לא חיזר אחריהם כפי שביבי מתאהב בהם בפומבי בשבועות האחרונים, אך הוא לא כינה את כולם “תומכי טרור”, כפי שעשה לא מזמן נתניהו , כאשר חשש עד עמקי נשמתו כי כחול לבן עשויה להרכיב ממשלה בתמיכת המשותפת.

יתר על כן: יאיר לפיד הצביע נגד חוק הלאום של נתניהו ושותפיו, כאשר חשב כי החוק הזה מפר את השיוויון של אזרחי המדינה. 

אשר לחרדים –  מתנגדיו של יאיר לפיד, בראשות מכונת התעמולה של הליכוד, שפכו עליו קיתונות של “שנאת חרדים”. אני מאמין לו כאשר הוא משיב שלא מדובר כלל בשנאה. אין  ספק כי דרישתו של לפיד להכליל לימודי ליבה של מתימטיקה ואנגלית במסגרת הלימודים שלהם רק יועילו עמם ויעזרו לחלץ אותם ממעגל העוני. מה שקורה בימים אלה עם החברה החרדית רק מלמד כמה לפיד צודק בטענותיו שיש צורך להביא לשיוויוניות  גדולה יותר עם החרדים. 

  1. בפתיחת הדברים כתבתי כי את ההחלטה הסופית לבחור ביאיר לפיד  קיבלתי אמש. מוכרח לספר לכם כי זה היה בזכותו של השר שלנו לביטחון פנים, אמיר אוחנה. כבוד השר התראיין לפנות ערב בערוץ 12 ובמסגרת שיר ההלל ששר לנתניהו רכן לעבר מראיינו ושאל בחצי לחש: תגיד, אם נודע לנו שאיראן מתכננת לשגר פצצת אטום לעבר ישראל לא תרצה שנתניהו יהיה האיש שיעמוד בראש המדינה שלנו?

באותו רגע נזכרתי בהארי טרומן. אותו נשיא אמריקני שחתם על הכרתה של ארה”ב במדינת ישראל, הראשון בין מנהיגי העולם, לאחר אותה הכרזה  ב-29 בנובמבר 1947 בעצרת האו”ם. היחיד מבין נשיאי ארה”ב שלא סיים קולג’. הנשיא שאחרי שיחרורו מהצבא פתח חנות לבגדי גברים ופשט רגל. האיש שהגיע לקונגרס בזכות קשריו של אביו וב-20 בינואר 1944 בעוד ארה”ב נתונה במלחמת העולם השניה, הושבע כסגנו של הנשיא פרנקלין רוזוולט – כמועמד של פשרה שהושגה לפני הבחירות. 

שלושה חודשים אחר כך הלך רוזוולט לעולמו, בעקבות התקף לב.  “חשבתי שכל מערכת השמש, השמיים והכוכבים נפלו לי על הראש”, סיפר טרומן כיצד חש כאשר נתבשר כי רוזוולט מת והוא הופך לנשיא. 

ב-12 באפריל 1945 הושבע טרומן לנשיא. פחות מארבעה חודשים אחר-כך, ב-6 באוגוסט 1945, קיבל פושט הרגל הזה, הלא יוצלח שלא סיים קולג’, את אחת ההחלטות האמיצות והגדולות בהיסטוריה  – יש גם האומרים הנוראות ביותר – והטיל פצצת אטום על הירושימה.  שלושה ימים אחר-כך, ב-9 באוגוסט הוטלה פצצה דומה על נגאסקי. טרומן הביא לכניעת יפאן וסיום מלחמת העולם השניה, שיקם את מערב אירופה עם תוכנית מרשל, הוביל קו תקיף ונוקשה לבלימת הקומוניזם, שיקם את יפאן וניצח לימים במלחמת דרום קוריאה. פרשנים רבים רואים בו אחד הנשיאים הגדולים שהיו לארה”ב. 

תזכור את הסיפור הזה, כבוד השר אוחנה, כאשר שוב תשאל מי יכול להחליף את נתניהו.            

עד כאן חברים. הסקרים האחרונים מלמדים כי יש עתיד מתחזקת. החלטתי לתת לה את קולי, בפעם הראשונה בבחירותי. אלה מכם הסבורים כמוני, אנא שתפו.

דעות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..