fbpx
בית » דעות » מה הוא יהודי?

מה הוא יהודי?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
עם הקמתה, הוגדרה מדינת ישראל כמדינת העם היהודי. לכן, אחת השאלות הראשונות שעלתה הייתה “מי הוא יהודי?” אבל האם זו השאלה היחידה שצריכה להישאל בעניין?

כך למשל טען רה”מ בפני הרב כדורי ש”השמאל שכח מה זה להיות יהודי”. מאחר וכנראה את מוצאם הם זוכרים, כוונתו של ראש הממשלה היתה, ששכחו מה הם ערכי היהדות ובעצם “מה הוא יהודי”? שאלה זו מקבלת משנה חשיבות כאשר ציבור רחב נוהה אחרי “המי” (אישיות) מבלי לתת בכלל את הדעת על ה”מה” (רעיון). מה גם שמדובר באותו “מי” שרוצה להזכיר לנו מה זה להיות יהודי.

אין כוונתי לשאול או לענות מה הם הכללים והמצוות החלים על יהודי, אין לי שום כוונה להחליף את התורה והמשנה או לתת פרשנויות למצווה זו או אחרת. לתפיסתי, השאלה “מה הוא יהודי?” נוגעת לשלב שלפני המצוות, רוצה לומר: מה ביקש הקב”ה להשיג כשנתן לעם ישראל את המצוות.

קיימות שתי אפשרויות:

  1. המצוות הן הוראות כיצד עלינו לשרת את הבורא.
  2. המצוות הן חוברת הדרכה לייצור אנשים טובים יותר שבתורם, יקיימו חברה טובה יותר.

ההבדל אינו סמנטי כלל. בעוד פירושה של האפשרות הראשונה הוא שבעצם כל המצוות הינן “בין אדם למקום”, כלומר בינינו לבין האל ואילו השניה גורסת שכל המצוות בסופו של דבר הינן “בין אדם לחברו”. 

אשאל זאת כך: האם כל יעודנו הוא לשרת את האל או ליצור יחד חברה טובה יותר?

מאחר וביטוים כמו “עם סגולה” “אור לגויים” ו”תיקון עולם” נזכרים כבר בתנ”ך או במשנה, ומאחר והם רלוונטים רק לאפשרות השניה, לי לפחות, אין ספק, שהיא שביקש הקב”ה להשיג.

לתפיסה זו יש השלכות עצומות על חיי היום יום של כולנו, כיחידים ובעיקר כחברה ומדינה יהודית. למשל, שעם כל הכבוד לשמירת השבת והכשרות (בכלל ובפסח בפרט) בפרהסיה, דווקא שרה בממשלה שיושבת באולפן חדשות ומשקרת כשהאמת מרצדת על המסך מאחוריה, פוגעת בצביון היהודי הרבה יותר.

ההשתתפות בהגנה על מדינת ישראל, מחויבת לא רק בגלל שהרמב”ם כבר הבהיר לנו ש”יצא חתן מחדרו וכלה מחופתה”, אלא בעיקר כי הערבות ההדדית היא מרכז ההוויה היהודית באין ספור מצוות. “לא תעמוד על דם רעך”, “עזוב תעזוב עמו” וכמובן “ואהבת לרעך כמוך” ועוד ועוד. 

גם “ארץ ישראל” היא אמצעי לקיים בה חברה טובה ומתוקנת. אסור שהמאבק על גודל השטח יהווה גורם למריבות ובטח לא לשפיכות דמים בין חלקים שונים בחברה הישראלית. מותר ואפילו צריך לערוך דיונים על ההיבטים הביטחוניים והחברתיים של שאלת הגבולות, זה לא “יהרג ובל יעבור”.

“יהודי” אם כך, הוא בראש ובראשונה זה שמבין שהעולם לא מתחיל ובטח לא נגמר, בד’ אמותיו.

שהעולם לא נוצר רק בשבילו, ויתרה מזו, כחלק משלם, הוא גם צריך לתרום לחיזוק החלקים האחרים.

שמבין שהחוסן של החברה / מדינה נובע מהנכונות לתת לאחר, לראות בו את עצמך על אחת כמה וכמה, כשמדובר בחלשים.

זה אולי מתחיל בשכנים ובקרובים, אבל המחויבות הזו גלובאלית ובטח ובטח תקפה לכל אלו המתגוררים בגבולות המדינה. הדרך העיקרית לפעול היא, לנסות ולקבוע מה יעשה בכספי המיסים שנגבו מאיתנו האזרחים. בעוד פחות מארבע שבועות נוכל שוב לעשות זאת, לכן על כל אלו שבאמת זוכרים “מה זה להיות יהודי”, לדאוג ולבחור בנציגים שידעו לקדם טיפול אמיתי בחולשות החברה הישראלית. דברים כגון חיזוק הבריאות, החינוך והתעסוקה, כמו תמיכה בקשישים, בנכים וכן גם באלו שנראים חזקים (כמו העצמאים) שנקלעו לקשיים. האם המפלגה שלה תתנו את קולכם אכן כזו או שמה שכחו מה זה להיות יהודי…

דעות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..