fbpx
בית » דעות » סטירת הלחי של מנסור עבאס

סטירת הלחי של מנסור עבאס

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
לפני שנה צייץ חבר הכנסת ויו”ר מפלגת רע”מ מנסור עבאס ש”נתניהו הוא גזען ומושחת, עוד עדות לכך שהאנשים הכי גזענים וקיצוניים הם המושחתים ביותר במוסר ובהתנהגות”. הוא אף הוסיף וכתב כי: “מקומו הטבעי של נתניהו נמצא בכלא”

לפני שבוע החליט חבר הכנסת עבאס יחד עם כל מפלגתו להיעדר מההצבעה על פיזור הכנסת. כשהוא נשאל מדוע עשה זאת הוא טען שהוא לא בכיסו של אף אחד, לא של השמאל ולא של הימין ובשיחה עם העיתונאית דפנה ליאל הוא אף אמר שהוא מוכן לדבר על כל חוק, כולל החוק הצרפתי שימנע את העמדתו של נתניהו לדין בתנאי והאחרון ימלא את דרישותיה של מפלגת רע”מ. 

מופתעים? אתם לא צריכים להיות. הגיעה העת להשכיל להבין שלא כל הערבים הם מקשה אחת ומנגד הגיעה העת להפנים שבלי ערבים לא ניתן להציע אלטרנטיבה שלטונית. כמו שיש ימין קיצוני, קנאי, להט”בופובי ואולטרה דתי יהודי כך גם יש ימין שכזה בקרב הערבים. האיסלאמיסטים בכנסת הם ההתגלמות הטובה ביותר שלו. ח”כ מנסור עבאס הוא איש רגרסיבי שמחזיק בעמדות שמרניות, השוללות את זכות הקיום של כל מה שלא נראה ונשמע כמו החברה הערבית שהוא רוצה לקדם: חברה דתית, הטרונורמטיבית, הומופובית ופטריארכלית. השינוי “הפתאומי” בגישה שלו כלפי נתניהו והימין לא נוצר משום מקום, אלא מתוך הזדהות אידאולוגית עמוקה עם החוגים השמרניים ביותר של הימין היהודי. אז סלחו לי שאינני מבין את ההלם מההצהרה של עבאס על האופציה לשיתוף פעולה עם בצלאל סמוטריץ’. בסופו של יום, מדובר בשני צדדים של אותו מטבע: קיצוניות דתית וחברתית, המבקשת לפסול מאחרים את הזכויות הבסיסיות ביותר שלהם. תקשיבו למה שיש להם להגיד על קהילת הלהט”ב הערבית ותבינו שאין זה פלא שדווקא איתם נתניהו לא מהסס לשתף פעולה. 

הרומן בין נתניהו והאיסלאמיסטים לא תמיד היה זוהר ומבטיח. במשך שנה היינו חשופים לקמפיינים הגזעניים של הליכוד. מהערבים רוצים להשמיד אותנו ועד לקמפיין “ביבי או טיבי”, מפלגת השלטון עשתה ככל יכולתה כדי לחבל באלטרנטיבה השלטונית היחידה שהאופוזיציה הישראלית יכולה הייתה להציע: ממשלה יהודית ערבית, או במילים אחרות: ממשלה ישראלית. וזה לא מקרי שדווקא אז נתניהו עשה הכל כדי לחבל בלגיטימציה של הערבים. הוא ידע אז את מה שגנץ ואנשי כחול לבן סירבו לממש: עם הערבים תם עידן שלטון נתניהו. במשך שנה קיבלנו מספר הזדמנויות להקים ממשלה אחרת בישראל, אך החשש ממה יגידו עלינו בימין מנע מאיתנו לאזור את האומץ ולסלול את הדרך שלנו לבלפור. יכולנו להקים ממשלה אזרחית, דמוקרטית וישראלית שמייצגת את כלל אזרחי ואזרחיות ישראל אך בזמנו ביבי קבע שזה אסור ואנחנו מיהרנו לציית.  

ביבי לא באמת גזען, הוא לא באמת שונא ערבים. ביבי מטפח ומנצל את הפינות החשוכות ביותר בחברה הישראלית ומלבה את השנאה כשזה עוזר לו לשמור על כס השלטון. ח”כ מנסור עבאס מנגד מעוניין להשליט סדר יום איסלאמי דתי בפוליטיקה הערבית בישראל, והניסיון שלו להצטייר כפרגמטי הוא לא פחות מניסיון הפיכה שהוא מקווה שיביא אותו ואת מפלגתו לעמוד בראש רשימה ערבית משותפת, וכאן נפגשו האינטרסים של עבאס ונתניהו. אבל מה? בסקרים שונים שנערכו בחברה הערבית ניתן לראות בבירור שמרבית הציבור הערבי בישראל מתנגד למהלכים השנויים במחלוקת שהוא מוביל. הציבור הערבי לא מוחל על חוק הלאום, חוק קמיניץ והשנאה התהומית שיוצאת מבית רה”מ. כאן אנחנו, ערבים ויהודים, ישראלים וישראליות ליברלים וליברליות נכנסים לתמונה. 

למחנה המרכז – שמאל יש הזדמנות של פעם בדור. הזדמנות להפסיק ללכת שולל אחר ההפחדות של הלאומנים מערבים ולחשוב שהאחרונים בכיס שלנו ויהי מה ולהתחיל לאחד כוחות בין הזרמים הליברלים והחילונים בשתי החברות למען חברה ישראלית אחת, ליברלית ומכילה שלא משאירה אף ישראלי מאחור. 

מפלגת רע”מ והעומד בראשה מנהלים מזה שנה קמפיין אגרסיבי בחברה הערבית, שכל מטרתו היא דה לגיטימציה לקהילה הלהט”בית ותומכיה. התנועה האיסלאמית, המיוצגת על ידו בכנסת ישראל, לא בוחלת באמצעים העומדים לרשותה ומסיתה באופן חסר תקדים נגד אלמנטים ליברלים בחברה הערבית בישראל. מזכיר לכם משהו? מקווה שסטירת הלחי המצלצלת של מנסור למחנה המרכז שמאל תגרום לנו לשלב ידיים ולהילחם יחד נגד הביביסטים, הסמוטריצ’ים, הכהניסטים והאיסלאמסטים.

מוחמד זועבי, פעיל להט״ב

דעות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..