fbpx
בית » ארכיון על סדר היום » מפלגת יש עתיד מפרסמת את פרק הנשים במצע ומסכמת קדנציה נוספת של עשייה עשירה בתחום קידום שוויון זכויות מגדרי

מפלגת יש עתיד מפרסמת את פרק הנשים במצע ומסכמת קדנציה נוספת של עשייה עשירה בתחום קידום שוויון זכויות מגדרי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
תקצוב תכניות למלחמה באלימות נגד נשים, הקמת חדרים אקוטיים לטיפול בנשים שעברו תקיפה מינית והגדלת מספר התפקידים הפתוחים לנשים בצה”ל. אלו רק חלק משורה של הישגים אותם הובילה מפלגת יש עתיד בכנסת האחרונה, שהייתה כזכור קצרה במיוחד

מאז הקמתה, חרטה מפלגת יש עתיד על דגלה את המאבק למען שוויון זכויות לנשים וקידמה חוקים רבים בנושא. למרות כהונתה הקצרה של הכנסת היוצאת, הצליחה “יש עתיד” להגיע להישגים רבים, בין היתר בשמירה על ביטחונן של נשים מוחלשות והעצמתן של נערות ונשים אשר נתקלו בתקרות זכוכית. הישגים אלו מתלבטים במיוחד על רקע העובדה כי עשתה זאת מספסלי האופוזיציה.

חברות הכנסת ח”כ אורנה ברביבאי, ח”כ קארין אלהרר וח”כ ע’דיר כמאל מריח הובילו מאבקים למען נשים, אך העשייה למען נשים אינה מאפיינת רק את הח”כיות של המפלגה. גם הגברים במפלגה ח”כ יאיר לפיד, ח”כ יואב סגלוביץ, ח”כ מאיר כהן, ח”כ יוראי להב הרצאנו ואחרים פעלו לקידום נושאים אלו. חלקם בוועדה לשוויון מגדרי וחלקם בוועדות אחרות מתוך הבנה ומחויבות לכך שעל המדינה לספק הגנה לנשים מוחלשות ולאפשר לכל נערה ואישה בישראל להגיע ולמצות את הפוטנציאל הטמון בה.

ח״כ אורנה ברביראי. צילום: נועם ריבקין פנטון. פלאש 90

בנושא העצמת נשים, דרשה חברת הכנסת והאלופה במיל’ אורנה ברביבאי לקיים דיון דחוף והצבעה בוועדת החוץ והביטחון, במסגרתה אושרה הוספת 15 תפקידים לרשימת התפקידים אשר יהיו פתוחים בפני נשים בשירות צה”ל. ח”כ ברביבאי התחייבה כי תמשיך לפעול עד לפתיחת כל המקצועות בצה”ל בפני נשים.

ח”כ יואב סגלוביץ נאבק למען נשים מוחלשות בתוך וועדת הכספים והביא לכך שתאושר העברת 100 מיליון ₪ לתקצוב התוכנית למאבק באלימות כלפי נשים. בנוסף המקלטים לנשים מוכות קיבלו שיפוי על הוצאות יתר בצל מגפת הקורונה. בישראל מחסור גדול בחדרים אקוטיים בבתי החולים – מדובר בחדרי טיפול אליהם מופנות נשים שעברו תקיפה מינית והן מטופלות בהם ברגישות והבנה לצרכיהן. ח”כ סגלוביץ נלחם על הקמת חדרים אקוטיים באילת ובשרון והצליח. 

בשנה האחרונה העלה ח”כ יואב סגלוביץ לדיון, הן בכנסת והן בתקשורת, את אחד הנושאים המושתקים ביותר בהקשר לזכויות נשים: סוגיית האלימות הכלכלית והגיש הצעת חוק למניעת אלימות כלכלית בין בני זוג ובני משפחה אשר יכולה לסייע רבות לנשים הסובלות מאלימות כלכלית. הדיון זכה לסיקור חסר תקדים בין היתר בשל התבטאויות שנויות במחלוקת של חברי וחברות כנסת מהקואליציה שהביעו התנגדות קולנית, אנטי נשית, להצעתו. ח”כ סגלוביץ: “זו הצעת חוק פורצת דרך ומשנה פרדיגמות והיא הופכת מילה, אלימות, שעד היום ידענו שזה רק שימוש פיזי בכח, היא אומרת לא. אלימות היא גם משהו אחר. יש דבר כזה, ועם זה החברה צריכה להתמודד”. 

ח”כ קארין אלהרר (יש עתיד) העבירה את התיקון לחוק עבודת נשים שמונע פיטורים של נשים השוהות במקלט לנשים מוכות ושל נשים שילדו בזמן שהיו בחל”ת, המשיכה להיאבק למען תיקון פקודת מס הכנסה לניכוי בגין הוצאות טיפול בילדים, הובילה את המאבק להבאת תקנות הפיקוח על מעונות היום והצליחה להעביר את החוק שיוכל למנוע התעללות בילדים בגיל הרך. 

ח״כ קארין אלהרר. צילום: נועם ריבקין פנטון. פלאש 90

חוק נוסף שח”כ אלהרר דאגה להמשיך את המעקב אחר יישומו, הוא החוק לאיסור צריכת שירותי זנות. החוק אושר ולאחר לחץ שלה ושל ח”כים נוספים אישר בסופו של דבר השר לביטחון פנים את הצו המאפשר למשטרה לפעול נגד צרכני הזנות. מדובר בנקודת תפנית ביחס של המדינה לצרכני זנות והישג אדיר לזכויותיהן של נשים.

ח”כ מאיר כהן היה ממקימי השדולה לחיזוק מעמד המורה, והוביל את יום ההצדעה לאנשי ההוראה בישראל, מתוך הבנה שעל כולנו לחזק את מקצוע ההוראה. המקצוע מתאפיין בריבוי נשים בכלל, בהובלה של נשים וקידום זכויות ומעמד המורה – רלוונטי לרבבות נשים בישראל. 

לקראת בחירות 2021 יש עתיד הציגה לציבור מצע מפורט, הכולל בין היתר פרק נשים המפרט את התחייבויות המפלגה בנושא זה. יש עתיד מתחייבת לקדם את מעמדן של נשים בשוק העבודה, לצמצם את פערי השכר בין גברים לנשים, לפעול לקידום מערך חירום לנשים בשעת משבר, הכולל הקמת רשות גג לנפגעי אלימות ואוכלוסיות בסיכון, להרחיב את הטיפול בגברים אלימים ולתקצב מערך הכשרות לזיהוי ומתן מענה לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית במערכות ממשלתיות. כמו כן מתחייבת המפלגה לפעול לסיוע לנשים שנפלטו משוק העבודה בעקבות משבר הקורונה לחזור לעבודתן באמצעות שינוי מודל החל”ת ועידוד העסקתן.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..