fbpx
בית » על סדר היום » “לא נרפה מהדרישה לחקור את פרשת השחיתות החמורה ביותר מקום המדינה”

“לא נרפה מהדרישה לחקור את פרשת השחיתות החמורה ביותר מקום המדינה”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האם תוקם ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת פרשת הצוללות? ח”כ משה (בוגי) יעלון, יו”ר תל”ם, לשעבר הרמטכ”ל ושר הביטחון, יגיש ביום רביעי את הצעת החוק להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת הפרשה

בתחילת השבוע נפגשו יעלון ויו”ר האופוזיציה ח”כ יאיר לפיד עם קבוצת קציני חיל הים לשעבר מקבוצת “בידיים נקיות” הדורשים חקירה מלאה, מקיפה ובלתי תלויה. יעלון התחייב בפניהם להמשיך לפעול לפתיחת חקירה: “העננה הרובצת מעל ראשו של נתניהו בפרשה זו ובפרשות הכרוכות בה חייבת להתברר במוקדם או במאוחר. אנחנו נדאג שזה יקרה”. 

מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ משה בוגי יעלון

בתכניתו של רינו צרור בגלי צה”ל, הגיב יעלון על פרסום חוות הדעת של היועמ”ש בהקשר זה: “אני בקיא מאוד בפרשה. מתחילת התהליך שאלתי את היועמ”ש מנדלבליט שאלות קשות ולא קיבלתי תשובות עד היום, לא מצאתי תשובות גם לא בתשובה התמוהה שלו לבג”ץ. ההחלטה תמוהה כי מתחילת התהליך שמענו את היועמ”ש אומר שבנימין נתניהו אינו חשוד בפרשה, וזה עוד לפני גביית העדות הראשונה. עוד לפני פתיחת הבדיקה בדצמבר 2016. אני חושש מאוד, וזו ההשערה שלי, וככל שעובר הזמן אני יותר מאמין ומעריך את זה – שמישהו אמר למנדלבליט בתחילת התהליך, שבמידה ותהיה פה מעורבות של הדרג הפוליטי, בוודאי של ראש הממשלה, זו תהיה פגיעה בביטחון המדינה כי גרמניה לא תוכל לספק לנו לא את הצוללות ולא את ספינות המגן”. 

את התצהיר של מנכ”ל משרד הביטחון לשעבר דן הראל, לפיו “נתניהו דפק על השולחן” ודרש רכישה של צוללת שביעית, כינה יעלון “מטלטל”: “יש פה הרבה שאלות, העתירה מגובה בעשרות תצהירים מטלטלים, כמו התצהיר של דן הראל. יש כאן עובדות – כל סביבתו הקרובה של ראש הממשלה הרוויחה כסף, העדיפו בצע כסף על טובת המדינה. על כל זה נתניהו צריך להשיב. האם ידע או לא ידע?”

“יש עוד הרבה פרטים שקושרים את נתניהו לפרשה, למשל מסמך שבו הוא מורה שיהיו 9 צוללות, כשעמדת המערכת היא 5, אפשר להתווכח אם 6, בסדר. מה פתאום 9? יש מסמך שהוא הולך לחתום עם הקאנצלרית על עסקה של 2 מיליארד אירו, 9 מיליארד שקל על עוד 3 צוללות ושתי ספינות לוחמה נגד צוללות, אני מנעתי את זה וזה הוביל לפרישתי. אתה יודע מה אפשר לעשות עם 9 מיליארד שקל בתקציב ביטחון? ככה זה עובר? אם לנתניהו אין מה להסתיר מדוע הוא עושה את מיטב יכולתו כדי שזה לא יתבצע?”. 

צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

על היועמ”ש מנדלבליט אמר: “אני מכיר את היועץ המשפטי. אני מיניתי אותו לפרקליט צבאי ראשי על רקע יושרו יושרתו ומומחיותו המשפטית. אני חושש שמישהו הפיל עליו תיק ואמר לו – אתה תפגע בביטחון המדינה לישראל לא יהיו צוללות וספינות מגן במידה וזה יגיע לנתניהו. בכל הדרך, עד התגובה לבג”ץ יש הימנעות מלהגיע לנתניהו. אנחנו נחכה לתשובת בג”ץ, אבל אני טוען שזו פרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות המדינה. אף אחד לא ישכנע אותי שלא. במידה וזה לא יגמר בבדיקה פלילית כמו שכרגע אני רואה שדוחים את זה, ועדת חקירה פרלנמטרית תהיה מתישהו. זו לא סוגיה שמטאטאים מתחת לשטיח”. 

בתחילת השבוע התקיימה מחאה ציבורית ייחודית בדרישה לפתיחת חקירה בפרשה: שיירת צוללות עם מיצג של כמאה צוללות נסעה באזורים שונים בארץ, מקרית שמונה בצפון דרך חיפה, קיסריה, ת”א וירושלים. מאות הפגינו מול ביתו של ראש הממשלה ומול בית המשפט העליון על מנת להגביר את המודעות לנושא. התנועה לאיכות השלטון ארגנה הפגנת אלפים במוצ”ש בדרישה זהה בכיכר רבין, אך החלטת היועמ”ש מנדלבליט למחרת הייתה שלא לפתוח בחקירה: “ההחלטה לא לחקור את נתניהו בפרשה היתה מוצדקת לאור הראיות שהצטברו בתיק” כמו כן טוען היועמ”ש כי אין עילה להתערבות של בג”ץ בהחלטה. 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..