fbpx
בית » על סדר היום » ממשיכים להוביל את המאבק למען הלהט”ב: פורסם מצע יש עתיד לקהילה הגאה

ממשיכים להוביל את המאבק למען הלהט”ב: פורסם מצע יש עתיד לקהילה הגאה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
לקראת בחירות 2021 מפרסמת מפלגת “יש עתיד” את המצע שלה בפני הציבור, המפלגה היחידה שממשיכה לפרסם מצע מסודר, שקוף ומקיף מדי מערכת בחירות מאז יום הקמתה. המצע כולל התייחסות פרטנית לסוגיות ביטחון, פנים, כלכלה וכן פרק העוסק בקידום זכויות הקהילה הגאה. בכנסת היוצאת התבלטו בפעילותם למען הקהילה הגאה שני נציגים להט”ביים: ח”כ עידן רול וח”כ יוראי להב הרצנו, שיתמודדו גם במערכת הבחירות הקרובה לכנסת ה-24

לא רק הצהרת כוונות - אלא עשייה למען הקהילה

בכנסת היוצאת העלה ח”כ להב הרצנו את הצעת החוק לקידום רישום שוויוני בטפסים של מוסדות ממשלתיים ורשמיים. מטרת החוק הייתה עיגון חוקי של סוגי התאים המשפחתיים השונים והמגוונים במדינת ישראל, באופן שיהלום את זכותו של כל אדם לכבוד ולשוויון. לפי ההצעה בכל טופס הניתן על ידי גוף ציבורי או פרטי המציע שירות לציבור, במקום ‘אמא’ ו’אבא, יבואו סעיפים ‘הורה 1′ ו’הורה 2’ כדי לתת מקום שווה ומלא לכל סוגי המשפחות. על אף שהצעת החוק טורפדה ע”י הקואליציה, הלחץ שהפעילה יש עתיד הוביל לכך שמשרדי ממשלה, בהם משרדי המשפטים והביטחון, עיריות שונות וגופים ציבוריים נוספים פעלו באופן עצמאי להתאמת הטפסים.

בכל הנוגע לזוגיות ומשפחה בקהילה הגאה, מבטיחה יש עתיד להמשיך במאבקה לקידום תיקון חוק הפונדקאות שיאפשר מסלול אחד ושווה לפונדקאות. חוק שוויוני שיאפשר לגברים להיעזר בשירותי פונדקאות בישראל, יסדיר את הליכי הפונדקאות בחו”ל, ירחיב את הקריטריונים על מנת להגדיל את מספר הפונדקאיות הישראליות ויחזק את ההגנה על הפונדקאיות עצמן.

במהלך משבר הקורונה זוגות גאים רבים שהיו בהליך פונדקאות בחו”ל נתקעו בארצות שונות ללא יכולת לחזור לארץ בעקבות סגירת השמים. בעזרת התערבותו של ח”כ עידן רול, הזוגות קיבלו אישורים חריגים וקוצרו הליכי הבירוקרטיה במדינות היעד על מנת שהזוגות יוכלו לשוב לישראל במהירות ולסיים כאן את הליך רישום הילד כאזרח ישראלי.

בנוגע לתהליכי אימוץ – יש עתיד מבטיחה לפעול לתיקון חוק האימוץ, על מנת לאפשר אימוץ לזוגות להט”ב גם בארץ וגם בחו”ל. כיום קובע החוק כי בישראל “איש ואשתו” יקבלו קדימות באימוץ וכפועל יוצא מכך זוגות חד מיניים נדחקים לסוף רשימת ההמתנה. “אנו מאמינים כי אין הבדל בין זוג מאותו מין לזוג של גבר ואישה ולכן נפעל להכרה בזוגות מאותו מין כשווים גם בתהליך האימוץ”, קובע מצע המפלגה.

צילום: תומר נויברג. פלאש 90

בתחום מיסוד הזוגיות – יש עתיד תמשיך לפעול לשינוי המציאות לפיה לדין הדתי יש בעלות בלעדית על מוסד הנישואין, מציאות הפוגעת פגיעה קשה בזכויות היסוד של חלקים נרחבים בציבור. המפלגה מבטיחה במצע כי תפעל לקידומה של הצעת חוק נישואים אזרחיים המאפשרת לכל שני בני אדם למסד את הזוגיות שלהם. החוק יאפשר לכל אדם חופש בחירה בין מסלול אזרחי-חילוני למסלול דתי לקיום מסגרת זוגית-משפחתית אזרחית ויביא לשוויון זכויות מלא בין זוגות שנישאו בנישואים דתיים לאלו שבאו בברית הזוגיות האזרחית בכללם הקהילה הלהט”בית.

תקדים היסטורי: האישה הטרנסית הראשונה שהועסקה בכנסת

במהלך הכנסת האחרונה פעל ח”כ עידן רול למען הקהילה הטרנסית, בין היתר כשיזם את העסקתה של לינור אברג’יל כיועצת בלשכתו. אברג’יל, האישה הטרנסית הראשונה בכנסת ישראל, היא ממובילות מחאת הקהילה הטרנסית ואקטיביסטית שפעלה מלשכתו על מנת לקדם את זכויות הקהילה, הפכה לקול הטרנסי בכנסת וחיזקה את הנראות והמגוון של הקהילה הלהט”בית בישראל. 

במצע הבחירות 2021 מבטיחה “יש עתיד” להמשיך לפעול לקידום זכויות הקהילה הטרנסית בישראל ולקידום מעמדה החברתי ושוויון הזכויות שלה: “נתקן את המצב המפלה שלפיו אנשים נאלצים להיות רשומים בתעודת הזהות בניגוד לזהות שבה הם חיים ונקדם הסדר שינוי מין נגיש ונוח ללא דרישה לפרוצדורה רפואית. נקדם תוכניות במשרד הרווחה אשר יתנו מענה מותאם עבור הקהילה הטרנסית, הלהט”ב במגזר הערבי, הדתי והחרדי והלהט”ב במעגל הזנות. נוציא לפועל תוכנית שילוב תעסוקה ייעודית לקהילה הטרנסית ונפעל להסדרת פעילות הוועדה להתאמה מגדרית במשרד הבריאות, הקצאת שעות ניתוח נוספות וכתיבת נוהל טיפול בטרנסג’נדרים במערכת בריאות הנפש”.

ח״כ עידן רול ולינור אברג'יל

בסוגיית רישום הורות של זוגות להט”ב יש עתיד מתחייבת לקדם חקיקה שתאפשר רישום זהה לזה הנעשה במקרים של הורות הטרוסקסואלית, ללא צורך בתהליך אימוץ הנדרש היום מבן או בת זוג שאינם הורים ביולוגיים. לגבי מערכת החינוך יש עתיד תפעל לקידום הטמעתם של תכנים להגברת הסובלנות וקבלת קהילת הלהט”ב במערכת בין היתר על ידי הכשרה של אנשי חינוך ונותני שירות וכתיבה של חוזר מנכ”ל במשרד החינוך המגדיר את הטיפול בקהילת הלהט”ב במערכת החינוך, לרבות בחינוך הממלכתי דתי. בנוגע לתקציבי ארגוני הקהילה יש עתיד מתחייבת לפעול להקצאת משאבים לארגוני הקהילה הגאה שעושים עבודת קודש ולגבש תקנה תקציבית ייעודית לצורך מימון פעילות ארגוני הקהילה שמקבלים מהמדינה, במקרה הטוב, תקצוב דל ביותר, ולהגדילו ב-50 מיליון ש”ח. 

בתחום מניעת פשיעה ואלימות – יש עתיד תפעל כדי שישראל כולה תהפוך למרחב בטוח יותר עבור הקהילה על ידי מיגור הפשע והאלימות כלפי חברי הקהילה וחברות הקהילה ולקדם תפיסה שוויונית ברשויות השונות: “נפעל לתיקון חוק העונשין להחמרת ענישה בפשעי שנאה על רקע להט”בופובי ואימוץ פקודות מפכ”ל מחמירות בנושא. נשלים את חקיקת חוק הפרשנות, הקובע איסור אפליה בגין נטייה מינית או זהות מגדרית. נמשיך לפעול לקידום הצעת החוק האוסרת ביצוע טיפולי המרה בקטינים ופרסומם ומטילה חבות פלילית על המפר את החוק, אשר בתמיכה רחבה מצד יש עתיד עברה בקריאה טרומית בכנסת ה-23 למרות התנגדות חלקים מן הקואליציה“. 

מיום הקמתה הוכיחה יש עתיד את מחויבותה לקהילה הגאה, החל מתקופת כהונתה של יעל גרמן כשרת הבריאות ופעילותה הנמרצת לקידום חוק הפונדקאות והן באופן בה קידמה את זכויות הקהילה הטרנסית. בכנסת הנוכחית מוכיחים חברי הכנסת עידן רול ויוראי להב הרצנו, שפועלים ברמה היומיומית ובאופן נמרץ למען הקהילה, שהם ממשיכי דרכה. ההישגים אף מרשימים כשלוקחים בחשבון שהפעילות מתבצעת מספסלי האופוזיציה. 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..