fbpx
בית » על סדר היום » משבר הקורונה העצים את הפערים הדיגיטליים, מצע “יש עתיד”: “הזכות לאינטרנט הינה זכות אדם בסיסית”

משבר הקורונה העצים את הפערים הדיגיטליים, מצע “יש עתיד”: “הזכות לאינטרנט הינה זכות אדם בסיסית”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
על אף היותה של מדינת ישראל מדינה חדשנית ומתקדמת מבחינה טכנולוגית, הפערים הדיגיטליים בה הולכים ומתעצמים ומשבר הקורונה אף האיץ תהליך זה. אוכלוסיות שלמות, רובן בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית מודרות מהמרחב הוירטואלי ומן האפשרויות הרבות שעולם זה מגלם. מצע יש עתיד שפורסם לקראת בחירות 2021, מכיל פרק מקיף המציע פתרונות קונקרטיים לטיפול עומק בנושא ורואה בפעולה זו יעד חברתי כלכלי ראשון במעלה. יש עתיד מציגה בפרק זה חזון מרענן וייחודי כחלק מתפיסתה המאמינה בקידום וחיזוק החדשנות והטכנולוגיה במקביל לפעילותה לצמצום הפערים החברתיים בישראל

האינטרנט משמש היום כלי מרכזי למימוש זכויות אזרח בסיסיות כגון חופש ביטוי, החופש לחקור ולגשת למידע, לפנות לרשויות, לתקשר, להתפתח ולהיות חלק מהקדמה. החיבור לאינטרנט איננו עוד בגדר מותרות, אלא הכרח של ממש. בשנת 2011 הוכרה זכות הגישה לאינטרנט, על ידי מועצת זכויות האדם של האו”ם, כחלק מזכויות האדם עליה יש להגן.

למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו מדברים על פערים דיגיטליים?

פערים דיגיטליים נוצרים בין אוכלוסיות שונות, כתוצאה מהבדלים ביכולות הגישה למחשב, לאינטרנט ולמיומנויות דיגיטליות. הנגשת חדשנות וטכנולוגיה והגברת היכולת לעשות שימוש במחשב ובאינטרנט, משפיעה באופן ישיר ומיידי על שלל היבטים בחיי כל אזרח. למשל על היכולת לצרוך שירותי בריאות דיגיטליים מרחוק, לקבל מידע רפואי ולהתעדכן; היכולת לקבל שירותי חינוך והשכלה, ללמוד מרחוק ולגוון מקורות מידע; היכולת להיות צרכן מיומן, להשוות מחירים ולרכוש מוצרים ושירותים באופן מקוון; היכולת להתפרנס ולהעניק שירותים בתשלום בסביבה הוירטואלית; היכולת לנהל כספים ומידע פיננסי ולצרוך שירותי בנקאות באופן נגיש; היכולת למצוא תעסוקה בצורה ובאופן מגוונים המאפשרים התניידות ממקום עבודה ושיפור תנאי העסקה ועוד.

מה מציעה מפלגת יש עתיד לעשות כדי לשפר את המצב?

במסגרת מצע יש עתיד, מוצע להכיר בזכות הגישה לאינטרנט כחלק מזכויות האדם, באופן שיהפוך את האינטרנט לנגיש ואפשרי לכל שכבות האוכלוסיה. אך לא רק הגישה לאינטרנט מוסדרת במצע, אלא גם התמודדות עם החוסר המתמשך בתשתיות הדיגיטליות, ומוצע להנגיש אמצעי קצה דוגמת מחשבים לאוכלוסיות הנעדרת גישה לאמצעים אלה מסיבות כלכליות, מגזריות ואחרות. כך למשל הוצעו בנושא זה מגוון פתרונות ובכללן עיבוי פרויקט “מחשב לכל ילד” וכן הקמת מערך איסוף מחשבים לאומי.

צילום: קובי גדעון. פלאש 90

לצד הגישה לתשתיות ולאמצעי קצה, יש בשורה אמיתית בפעולות המוצעות להגברת הקניית מיומנויות דיגיטליות בקרב אוכלוסיות שונות ובכללן הכללת הקניית אוריינות דיגיטלית בבסיס התקציב – פעולה שתייצר וודאות והמשכיות בהשקעת המדינה, קידום פרויקטים דיגיטליים רב שנתיים בתחומי החינוך, הבריאות והכלכלה בשיתוף משרדי הממשלה, התאמת נהלי הרכש לעידן הדיגיטלי והסרת חסמים בירוקרטיים, הכשרה דיגיטלית של מורים וצוותי הוראה וכן שימוש והטמעת אמצעים דיגיטליים במסגרת הלימודים במסגרות החינוך, לרבות מתן כלים בסביבה המקוונת וכן תקצוב תנועות נוער הפועלת בנושא שיפור והקניית מיומנויות דיגיטליות. לסיום, מציעה יש עתיד לעודד גם את המגזר השלישי והמגזר העסקי לקדם יוזמות דיגיטליות להטמעת טכנולוגיות והקניית ידע בקרב הקהילה ולשלב בארגונים עובדים מתוך אוכלוסיות ומגזרים בעלי נגישות נמוכה לתשתיות דיגיטל.

תכנית יש עתיד לצמצום פערים דיגיטליים נכתבה בשיתוף ארגונים חברתיים, ובהובלתו של עו"ד עוז חיים, פעיל ויזם חברתי. 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..