fbpx
בית » על סדר היום » רגע לפני פיזור הכנסת, “יש עתיד” קידמה שורה של הצעות חוק למען הסביבה

רגע לפני פיזור הכנסת, “יש עתיד” קידמה שורה של הצעות חוק למען הסביבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
ישראל עומדת לפני מערכת בחירות רביעית, אך רגע לפני פיזורה הצליחו כמה חברי כנסת לקדם מספר יוזמות חקיקה בתחום הסביבה, אחת מהצעות החוק אושרה. ח”כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) הגיש שלוש הצעות חוק בתחום המאבק במשבר האקלים והצעת חוק של ח”כ בועז טופורובסקי (יש עתיד), המאפשרת התקנת פאנלים סולריים בבניין משותף גם אם רק שני שליש מהדיירים הסכימו על כך – אושרה במליאה

הצעת החוק של ח”כ טופורובסקי הוצמדה להצעת חוק נוספת שנוסחה במשרד המשפטים, לאחר שהחוק הנוכחי קובע כי בעל דירה המתקין פאנלים סולריים יעדכן בהודעה מוקדמת לנציגות הבית המשותף על כוונתו. אך כל בעל דירה שסבור כי יש נסיבות המצדיקות את הסרת המתקן, היה יכול לפנות למפקח על בתים משותפים במשרד המשפטים שרשאי להורות על הסרתו. עלות ההסרה הושתו על בעל הדירה שהתקין אותם. כעת, לאחר שינוי החוק, גם רוב של שני שליש מבעלי הדירות יכולים להתקין מתקנים כאלו על גג ביתם המשותף, בתנאי שיעמדו בדרישות הבטיחות, הקרינה, וחוק החשמל ושאופן ההתקנה מצמצם את הפגיעה בחזות הבניין. הוצאות התפעול והתחזוקה של התקנים חלים על כלל בעלי הדירות אלא אם הוחלט אחרת. 

ח״כ בועז טופורובסקי (יש עתיד). צילום: נועם ריבקין, פלאש 90

ח”כ בועז טופורובסקי: “אני גאה לבשר שהצעת החוק הירוקה שלי, הנוגעת לניצול אנרגיית השמש בבניין משותף, עברה היום והתקבלה במדינת ישראל. אנחנו בדרך למהפכה אדירה. כן, לא פחות מכך! זו החלטה שלא נופלת ממהפכת דודי השמש בשנות ה-70. מהפכה ששמה את ישראל בצד הנכון והירוק בדפי ההיסטוריה. אני קורא לכל בעלי הדירות בבניינים המשותפים להתקין פאנלים סולאריים בהקדם וביחד נייצר חשמל ירוק במהרה בימינו”. 

טרם פוזרה הכנסת, הגיש גם ח”כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) שלוש הצעות חוק המתמקדות במאבק במשבר האקלים, אותן הגיש בזו אחר זו. הצעת הראשונה עוסקת בצמצום השימוש בשקיות ניילון חד-פעמיות ולמעבר מוחלט לשקיות בד תוך חמש שנים. בהמשך “לחוק השקיות” שנכנס לתוקף לפני כ-3 שנים, מבקש חה”כ להב הרצנו להרחיב את היטל 10 האגורות שקיים על שימוש בשקיות פלסטיק חד פעמיות – לכלל החנויות והמרכולים. עד היום החוק חל רק על מרכזי קניית מזון גדולים כמו סופרמרקטים.

ח״כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד). צילום: הדס פארושֿ פלאש 90

ההצעה השנייה עוסקת באיסור השימוש בפלסטיק מסוג OXO בישראל. מדובר בחומר שאינו מתכלה, אלא מתפרק למיקרו-פלסטיק שמחלחל לאדמה ולמקורות המים והמזון וגורם לזיהום גדול ופגיעה בריאותית קשה. חקיקה דומה לאיסור או להגביל ייצור של פלסטיק OXO קיימת במספר מדינות באיחוד האירופי ובתאילנד. 

ההצעה השלישית שהוגשה מבקשת להפחית את השימוש בקשי פלסטיק ומנחה בתי עסק שלא להציגם ללקוחות, אלא להגיש אותן רק אם הלקוחות מבקשים באופן אקטיבי. ההצעה מתבססת על יוזמה דומה ממדינת אורגון בארה”ב, ומטרתה להפחית משמעותית את מספר הקשיות שנזרקות בישראל.

שלושת הצעות החוק נפתחו בדברי הסבר זהים: ‘בספר בראשית כתוב: ” וַיִּקַּח יְהוָה אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן עֵדֶן לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ”. פסוק זה הוא עיקרון העל שלאורו אנחנו פועלים: אנחנו עובדים את האדמה ובונים הישגים טכנולוגיים מרהיבים שמשפרים את איכות החיים שלנו, ובאותו הזמן עלינו לשמור ולשמר – מתוך הבנה שעלינו להעביר את כדור הארץ לדורות הבאים כפי שקיבלנו אותו”. 

צילום: תומר נויברג, פלאש 90

חה”כ יוראי להב הרצנו אמר ל”בעד!”: “כוחות אדירים מופעלים על ידי בעלי הון ואינטרסים כדי להסיט את לוחמי האקלים ממסלולם. אבל אני ובני דורי נחושים לצאת לקרב המאסף על עתידנו ועתיד הדורות הבאים. אנחנו מוכרחים להעלות את המודעות, לרתום עוד שותפות ושותפים ולגרום לישראל לקחת את מקומה הראוי והצודק בהובלת המאבק הסביבתי הגלובלי. בכנסת ה-24 אמשיך לפעול, בכל הכוח, כדי להביא את ישראל לעתיד ורוד – וירוק יותר”.

להב הרצנו ממשיך במידה רבה את פעילותה של חברת הכנסת והשרה לשעבר יעל גרמן (יש עתיד) בנושאי סביבה. ב-2018 חוקקה הכנסת את הצעתה לאיסור הבערת פסולת, וקבעה קנס של עד חצי מיליון שקלים על מי שיבעיר פסולת תוך זיהום אויר חזק. בנוסף לאישור החוק בשלוש קריאות, הקימה ח”כ גרמן את ועדת המשנה לטיפול בזיהום אויר הנגרם משריפת פסולת ועמדה בראשה. בעקבות פעילות הועדה, ודו”ח מסכם שפרסמה הקים המשרד לאיכות הסביבה יחידה ארצית ייעודית לאכיפה וטיפול בשריפות פיראטיות. ח”כ גרמן גם יזמה את “חוק הגינה הציבורית” לפיו מוסדות התכנון העירוניים יהיו מחויבים להקצות לכל אדם שטח ציבורי ירוק ופתוח בגודל של 7 מ”ר, בסמוך לביתו. ההצעה גובשה תוך שיתוף הארגון “אדם טבע ודין”.

מתוך ערוץ היוטיוב ״כאן חדשות״

בימים אלה מגבש ח”כ להב הרצנו עוד שורה של חוקים סביבתיים, בדגש על המאבק במשבר האקלים, אשר מבוססים על מצע הסביבה של מפלגת “יש עתיד”, בחלקם בשיתוף ארגון “אדם טבע ודין”. בין היתר, הוא פועל ליישום חקיקת יסוד סביבתית, שתקבע יעדים נוקשים להפחתת פליטות הפחמן והמתאן (תרכובת אורגנית המופיעה בטבע כגז דליק) עד שנת 2050 וכן לפעול לאיסור כליל של עישון בכל החופים והגנים הלאומיים על מנת להוריד באופן משמעותי את כמות בדלי הסיגריות המושלכות בשמורות הטבע וחופי הים.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..