fbpx
בית » על סדר היום » “ממשלה שמכניסה את אזרחיה לסגר שני חייבת להתפטר. זו הודאה בכישלון”

“ממשלה שמכניסה את אזרחיה לסגר שני חייבת להתפטר. זו הודאה בכישלון”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
יו”ר האופוזיציה, ח”כ לפיד תקף את החלטת הממשלה ללכת לסגר מלא

על פי החלטת הממשלה שהתקבלה אתמול, מדינת ישראל נכנסת בסוף השבוע הקרוב לסגר. מוסדות הלימוד ייסגרו כבר מחר והסגר הכולל יחל בשישי. באירוע פתוח לתקשורת שקיימה הבוקר מפלגת יש עתיד – תל”ם השתתפו סגן שר האוצר לשעבר וחבר ועדת הכספים ח”כ מיקי לוי, וסגן יו”ר הכנסת ח”כ אורנה ברביבאי וכן נציגים מגופים וענפים שונים במשק. הנוכחים באירוע סקרו את מימדי הפגיעה הצפויה לכלכלת ישראל בעקבות ההחלטה, והביעו התנגדות חריפה לצעד החריף בו החליטה לנקוט הממשלה. מנגד הציעו שורה של צעדים הכרחיים על מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה, הן באזרחים והן בכלכלה.

ראשון הדוברים, יו”ר האופוזיציה ח”כ יאיר לפיד, תקף את הממשלה: “סגר עושים רק אם אין ברירה – ויש ברירה. הסגר הזה הוא עונש שמקבלים אזרחים, על כישלון עליו אחראית הממשלה. הולכים לסגר מלא בגלל פוליטיקה. בגלל בעיות בקואליציה. את מי מעניינת עכשיו פוליטיקה? אנשים פה מאבדים את החיים שלהם! ענפים שלמים מתמוטטים את הכלכלה הישראלית צריך להציל, לא לקבור עמוק יותר. אנחנו יומיים לפני הסגר, אף אחד לא מבין מה הולך לקרות. הסגר הזה הוא שגיאה. אסון. במהלך לא מבושל ולא מקצועי. שייתנו פיצוי מקדים לעסקים, רשת ביטחון מיידית לא עוד חודשיים. שיתנו דמי אבטלה לעצמאים”. לפיד קרא לאנשי כחול לבן להתנגד לסגר “זו ההזדמנות שלכם. אמרתם שאתם נכנסים לממשלה כדי לפעול במשבר הקורונה. תפעלו. תיאבקו אתנו נגד הסגר”. 

סגן יו״ר הכנסת, ח”כ אורנה ברביבאי אמרה כי במשבר כזה יש צורך במנהיגות אמיצה ולא פחדנית: “למעלה מעשר שנים לא דאגתם למערכת הבריאות וציפיתם שיקרה נס בעת משבר. לפחות עכשיו קבלו החלטות שיצמצמו את הנזקים שגרמתם”. ח”כ מיקי לוי אמר: “לוקחים פה משק חבוט, רווי אבטלה, עם גירעון אסטרונומי, 70,000 עסקים שנסגרים, בלי תקציב מדינה ופשוט נותנים לו מכת מוות. אסור ללכת לסגר ללא מטרה מוגדרת בהורדת התחלואה”. 

בין ההצעות שהעלו נציגי הענפים: פיצוי מקדים לעסקים, רשת ביטחון לעצמאים, מודל חל”ת אחר, הורדת הארנונה, רשת ביטחון של המדינה מול בעלי הנכסים (סיוע בשכ”ד). יעל דניאלי, מנכ”לית התאחדות המלונות שנכחה באירוע אמרה: “150 מלונות היום סגורים חצי שנה ומה יקרה עכשיו? זה סגר של חודשים ארוכים עד פסח. אין לנו אפשרות לשרוד את החודשים הארוכים של הסגר. עבורנו זו הדקה ה-90 ואנחנו בזמן פציעות ולא יכולים לעצמנו להיות סגורים. אנחנו קוראים לתת לנו לעזור לכם להשאיר אותנו פתוחים”. 

חיים פרנקל, בעלים של רשת מכוני כושר הוסיף: “אנחנו ענף שמעסיק מעל 140,000 עובדים ודואג לבריאותם של מיליון וחצי אזרחים. הענף בקריסה. מעל 300 מועדוני כושר נסגרו, ולאחר הסגר הנוכחי עוד מאות ייסגרו. העובדים נשארים בבית כי הם מעדיפים לקבל חל”ת. אני קורא לממשלה להתעשת. יש עוד זמן לשנות את ההחלטה”. דדי ביטון, בעלים של רשת “חוגים” מהוד השרון, דיבר על חשיבות החינוך הבלתי פורמלי: “זה המקום בו מתקיימת הלמידה המשמעותית – הרבה יותר חשוב לילדים משיעור בזום. מפעל חיי עומד להימחק בגלל החלטות לא הגיוניות ואפליה שזועקת לשמיים”. 

לסיכום הוסיף לפיד: “יש לסגר אלטרנטיבה. צריך לבטל אותו ולחזור לרמזור, להתמקד באזורי סיכון ובקבוצות סיכון. בגילאים המבוגרים, באנשים עם מחלות רקע, את מתווה החל”ת צריך להחליף, לעבור למודל הגרמני – תשלום דרך המעסיקים. הסגר הזה לא יציל חיי אדם. הוא יעלה בחיי אדם. זה לא מקרה שאף מדינה בעולם לא הלכה לסגר שני. זה מיותר, זה מסוכן. אנחנו קוראים לממשלה לעצור. רופאים אומרים לכם לעצור. ארגוני מעסיקים קוראים לכם לעצור. העצמאים אומרים לכם שאם לא תעצרו הם יתמוטטו. המובטלים אומרים לכם לעצור. תבטלו את הסגר!”.

יצויין כי בשל כניעת הממשלה לקבוצות לחץ שונות, ההגבלות שפורסמו אתמול לקראת הסגר מבולבלות למדי. מותר לעבור מעיר לעיר אם אתה חזן או תוקע בשופר או לצאת לקנות לולב בשוק ארבעת המינים כי הוא מוגדר “מוצר חיוני”. מותר גם לטבול במקווה או לטוס ליוון. מנגד – לקנות אוכל בטייק אווי, לשחות בים או לנסוע לצימר מבודד – אסור. ריבוי ההנחיות, חלקן סותרות או לא הגיוניות עורר זעם רב בקרב הציבור הרחב, בעלי עסקים ואירגוני העצמאים.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..