fbpx
בית » על סדר היום » “התכנית הממשלתית לסיוע לעסקים מחוררת ותגדיל את הגירעון”

“התכנית הממשלתית לסיוע לעסקים מחוררת ותגדיל את הגירעון”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
סגן שר האוצר לשעבר, ח”כ מיקי לוי (יש עתיד – תל”ם), הגיש שורה של הסתייגויות לתכנית הממשלתית לסיוע כלכלי שתוגש היום: “הממשלה מביאה תכנית סיוע עם הרבה חורים, שכמו קודמותיה לא תביא את הסיוע הנדרש לעסקים שמתקשים לשרוד. אצל עסקים רבים אפילו המענק הראשון לא ניתן

לצד זה הממשלה מבקשת להמשיך ולהגדיל את הגרעון – זאת כאשר עשרות מיליארדי שקלים של תכניות קודמות לא צלחו וניתן לעשות שימוש בכסף הזה”. 

ח”כ לוי הוסיף: “אני מתנגד לצורך להגדיל שוב את הגירעון. אתמול העבירו מיליארד שקלים תקציב קואליציוני בלי להעלות את הגרעון, אז למה כעת זה תנאי להעביר כסף לעצמאיים ולעסקים? בנוסף, בתוכנית המענקים הכושלת להשבת עובדים לעבודה, הוקצו 5.5 מיליארדי שקלים, חצי מיליארד עד כה הוצאו ולדברי מנהל רשות המיסים – על השולחן שלו מונחות בקשת בסך כולל של מיליארד שקלים. זה אומר של-4 מיליארד שקלים אין דורש ואפשר לעשות בהם שימוש”.

“אם לא די בזה הרי שנגיד בנק ישראל אמר כי הוא מזהיר את הממשלה להפסיק ולנפח את הסעיפים התקציביים של מתווה הסיוע והמענקים. נכון לבדוק על אילו סעיפים מכוון הנגיד ואם יש כסף שלא מנוצל, שיעבירו משם. בנוסף, אין בשורת התיקונים שמונחים לפנינו תיקון לחוק מענקי עידוד תעסוקה הכושל ולא תיקון לחוק דמי אבטלה לעצמאיים אותו אנו דורשים להעביר תוך חודש ימים, מה שיסדיר מנגנון סיוע קבוע בחוק במקום טלאי על טלאי”. 

ח״כ מיקי לוי. צילום: אלעד גוטמן

בין יתר ההסתייגויות שהגיש ח”כ לוי: הסתייגות בנוגע לסיוע לעסקים בעד השתתפות בהוצאות קבועות, כדוגמא במקרה של רשתות של בתי מלון שמחזורם מעל 400 מ’ ש”ח, המדווחים תחת אותו ח.פ. ואינן נכללות במסגרת תכנית הסיוע הכלכלי לעסקים, למרות שכל אחד מבתי המלון מתנהל כעסק בפני עצמו. רשתות אלה מופלות לרעה בשל שיטת הדיווח ולמרות שהפגיעה בהם אנושה כמו בכל בית מלון בודד. 

נוכח הסגר שהוטל על הענף כולו, ביקש ח”כ לוי לכלול את רשתות עם סניפי מלונות במידה ובכל סניף יש מחזור הנמוך מ-400 מ’ ש”ח. כמו כן ביקש להחריג בתי מלון שנסמכו בעיקר על תיירות חוץ, שלפחות 25% ממחזורם דווח כמע”מ אפס תיירים, כך שהמענק יחול גם עליהם, וכן עסקים שדיווחו על מחזור עסקאות בסכום אפס (עסקים שנסגרו לתקופה קצרה לצורך שיפוצים בתקופה זו ולכן לא היו להם הכנסות לפחות ב-12 החודשים שקדמו למרץ 2020). 

עסקים נסגרים. צילום נתי שוחט, פלאש 90

הסתייגות נוספת נוגעת לעסקים חדשים שנפתחו ממרץ 2020, שתזכיר החוק אינו נותן להם מענה, עסקים שפתיחתם נדחתה בעקבות הסגר, ועסקים שנפתחו לאחר הסגר ושסופגים ירידה משמעותית במחזורי המכירות המצופים. גם עסקים שנפתחו עד סוף פברואר הפיצוי שולי ביותר, ומסתכם ב-4,000 ש”ח בלבד לעוסק מורשה בלי קשר לגודל העסק, וח”כ לוי ביקש כי ינתן מענה ראוי לעסקים אלה על בסיס עסקים דומים שפעלו ב-2019. סעיף הסתייגות נוסף נוגע לסף הירידה במחזורים לצורך קבלת סיוע. ח”כ לוי דרש כי תופחת דרישת הסף לירידה במחזורים בשיעור 25% לכל תקופות הזכאות. כמו כן דרש כי זמן הטיפול בבקשות על ידי רשות המיסים ירד מ-100 ימים ל-60. תיקון נוסף שהוגש ונדחה היה מתן מענה ופיצויים למעסיקים אשר ימשיכו להעסיק את העובדים שלהם במהלך תקופת הסגר על אף ירידה במחזור העסקים ו/או לחילופין יחזירו את העובדים שלהם לאחר סוף הסגר – בשל המצב הכלכלי הקשה שהמשק שרוי בו והסגר הנוכחי.

כל ההסתייגויות שהוגשו לחוק הממשלתי נדחו, וח”כ לוי סיכם “אמשיך להתנגד להגדלת הגירעון ולהציע חלופות ותיקונים להצעות הממשלה”.  

על פי מחקר של התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה: 80% מהעסקים לא הצליחו לקבל הלוואה בערבות המדינה, 87% מבעלי העסקים לא עשו או לא הצליחו לעשות שימוש במענק עידוד תעסוקה, ו-94% מהעסקים חוו ירידה בהכנסות בחודשים מארס-יולי בהשוואה לשנה שעברה”.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..