fbpx
בית » כלכלה וחברה » סיכום שנה בכלכלה: גם מהאופוזיציה, “יש עתיד” קידמה שורה של חוקים כלכליים משמעותיים

סיכום שנה בכלכלה: גם מהאופוזיציה, “יש עתיד” קידמה שורה של חוקים כלכליים משמעותיים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שנת 2020 נחשבת לשנה כלכלית אבודה שהתאפיינה בנתונים כלכליים קשים שלא נראו כאן שנים: ב-11 החודשים הראשונים של השנה נרשם גירעון מצטבר בהיקף שיא של 135 מיליארד ש”ח, כ-80,000 עסקים נסגרו ומספר המובטלים זינק ללמעלה ממיליון איש. משבר הקורונה חשף את ההזנחה רבת השנים של מערכת הבריאות ואת אופן קבלת ההחלטות של הממשלה בתחום הכלכלי בהם ההחלטה ללכת לסגר שלישי שממשיך גם בימים אלה לרסק את המשק כולו בדגש על העסקים הקטנים

עם זאת, דווקא בתקופה כזו בה נתוני המאקרו קשים, הצליחה מפלגת יש עתיד, למרות היותה מפלגת אופוזיציה, לקדם שורה של חוקים ותקנות בתחום הכלכלי שמסייעים בפועל לעשרות אלפי משפחות. על רוב ההחלטות האלה, סביר להניח שאפילו לא שמעתם. הנה כמה דוגמאות בולטות להחלטות כלכליות שכנראה משפיעות גם על החיים שלכם, שהתקבלו בעקבות פעילות חברי הכנסת של יש עתיד: 

 

 1. רפורמת המשכנתאות הובילה להנחה ממוצעת של מאות שקלים בחודש לכל משק בית, בעקבות שינוי המגבלה על רכיב הריבית המשתנה – מדובר על רפורמה דרמטית בתחום המשכנתאות המאפשרת נטילת חלק גדול יותר בריבית הפריים ממה שאפשר היה עד היום. הרפורמה, יוזמת יו”ר האופוזיציה ח”כ יאיר לפיד וח”כ מיקי לוי (יש עתיד) שפעלו במשותף ובשיח מול המפקח על הבנקים, וצפויה להוזיל משמעותית חלק גדול מהמשכנתאות ולחסוך לכל משק בית מאות שקלים בחודש.
 2. החרגת אלפי עסקים קטנים מאיסור פעילות בתקופת הסגר, בניגוד להחלטות ממשלה – כתוצאה מפעילות אינטנסיבית של ח”כ מיקי לוי הוחרגו הצימרים ואושר שימוש בהם ע”י משפחות גרעיניות, נפתחו גני החיות והאטרקציות ביחד עם שמורות הטבע ונפתחו מרכזי הקניות הפתוחים במקביל לחנויות הרחוב. בעקבות מאבקם של חברי הכנסת מיקי לוי ויואל רזבוזוב (יש עתיד) נפתחו בריכות השחייה, חופי הים, חדרי הסטודיו ומכוני הכושר בניגוד לעמדת הממשלה. רצף פעילותם הגדיל באופן משמעותי את יכולתם לשרוד את המשבר.
 3. ייזום והקמת פרויקט “מתחילים בהייטק” המסייע לאנשים שאיבדו את מקום עבודתם למצוא עבודה בענף ההייטק – הפרויקט הינו יוזמה של ח”כ עידן רול.
 4. השקת שדולה לצמצום פערי תעסוקה בין מרכז לפריפריה – יוזמת ח”כ מאיר כהן.
 5. הארכת הפטור ממס שבח ומס רכישה למשפרי דיור – בעקבות משבר הקורונה והסגרים המתמשכים, משפרי דיור רבים מתקשים למכור את דירתם. ח”כ מיקי לוי השיג, בפעם השנייה, הארכה בזמן הפטור, כדי שמשפרי דירה יוכלו למכור את דירתם ללא תשלומי מס שבח ומס רכישה. 
 6. מאבק למען הכנסת ענפים חקלאיים שניזוקו בתקופת הקורונה בשל הפסקת הייצוא לתוך נוסחת מענקי הפיצויים של משרד האוצר – ח”כ רם בן ברק הוביל את המאבק והצליח.
 7. הכנסת ענף המלונאות לתכנית הסיוע הממשלתית בתקופת הקורונה – על ידי שינוי תנאי הסף לסיוע ממשלתי – מעסקים שלהם מחזור של עד 100 מיליון ש”ח, לעסקים שלהם מחזור של עד 200 מיליון ש”ח כמות העסקים שיהנו מהסיוע הממשלתי גדלה באופן משמעותי.
 8. הכללת העסקים הקטנים בתקנות הפחת המואץ שמאפשרות לשלם פחות מס על מכונות וציוד המשמש לפעילות ייצור – לאחר מאבק עיקש של ח”כ לוי מול האוצר, נכללו בתקנות גם העסקים הקטנים ומדובר בבשורה חשובה לעסקים רבים בהם בתי קפה, מוסכים, מספרות ועסקים קטנים הזקוקים לסיוע כמו אויר לנשימה.
 9. החזר ארנונה לעסקים חדשים שלא היו זכאים לו בעקבות משבר הקורונה
 10. עתודאים שהוצאו לחל”ת, ומורי דרך שמחזיקים רכבי אשכול – זכו לקבל דמי אבטלה – בעקבות פנייתו של ח”כ מיקי לוי למשרד הביטחון העתודאים קיבלו את הזכאות. ח”כ לוי נאבק עד שועדת העבודה והרווחה אישרה את הצו לפיו גם מורי הדרך יקבלו את הזכאות לדמי אבטלה.
 11. כספי עמותות שהיו תקועים במשרד האוצר והמשפטים שוחררו והועברו ליעדם – בעקבות פנייה ושאילתות של ח”כ מיקי לוי מאה מיליון ש”ח שהיו תקועים בין משרדים שוחררו ונחתם הצו שאפשר העברת הכסף ליעדו. 

חברי הכנסת של יש עתיד פעלו בתקופת הקורונה באופנים שונים על מנת לקדם חקיקה, להקל ולשפר את מצבם הכלכלי של אזרחי ישראל. כמה דוגמאות נוספות לכך, ומי הח"כ שפעל בנושא: 

ח”כ עידן רול – דאג לקיצור התקופה בה נסגרים עסקים לצורך חקירה אפידמיולוגית ל-48 שעות ובכך למזער את הנזק הנגרם לעסק וסייע ביצירת מתווה החזרה לחדרי כושר שאושר על ידי משרד הבריאות.

ח״כ עידן רול. צילום: אלעד גוטמן

ח”כ יוראי להב הרצנו – דאג להחרגת ילדי החינוך המיוחד בסגרים, וכך יום הלימודים שלהם נשאר ארוך ותרבות הפנאי שלהם לא נפגעה. 

ח״כ יוראי להב הרצנו. צילום פלאש 90

ח”כ רם בן ברק – תיווך בין הצדדים, עד שנחתם הסכם במשק החלב.

ח״כ רם בן ברק. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ח”כ מאיר כהן – הוביל את המאבק לתקצוב תכניות החינוך הרווחתיות – היל”ה ב-140 מיליון ש”ח והוביל את הדיון להפסקת אפליית אשקלון בהטבות מס, ושבוע לאחר מכן העבירה הממשלה החלטת ממשלה בנושא. 

ח״כ מאיר כהן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח”כ יואב סגלוביץ – הוביל את המאבק לפתיחת העיר ואזור ים המלח כאי תיירות. כמו כן נלחם על הקמת חדרים אקוטיים באילת ובשרון והצליח. 

ח״כ יואב סגלוביץ׳. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ח”כ יואל רזבוזוב – פעל עד שהביטוח הלאומי הכיר במאמני כושר גופני כשכירים לצורך קבלת דמי אבטלה, ולתיקון העוול לפיו מאמני כושר לא יכלו לגבות כסף על אימונים קבוצתיים באוויר הפתוח.

ח״כ יואל רזבוזוב. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ח”כ קארין אלהרר – פעלה להותרת מפעל ההזמנה פעיל גם בתקופת הסגר, ולהותרת הפעילות של מסגרות לאנשים עם מוגבלויות פתוחות אף הן בתקופה זו.

ח"כ קארין אלהרר. צילום: נועם רבקין, פלאש 90

ח”כ מיקי לוי – הציל את עבודתם של כ-1,600 עובדי מתפרות בפריפריה, כשהעביר סופית הצעת חוק המחייבת את מערכת הביטחון לרכוש מדים בארץ (כאשר הפער אינו עולה 15%). לאחר עשרות שנים בהם סיפקה מאפיית מרחבים בקרית שמונה לחם לצה”ל, ביטל עמה משרד הביטחון את המכרז, 150 עובדים היו צפויים להיות מפוטרים. מיקי העלה את הדיון לוועדת הכספים והשיג דחייה בסגירת המאפייה על מנת למצוא פתרון.

ח״כ מיקי לוי. צילום: אלעד גוטמן

ח”כ אלעזר שטרן – נאבק למען המענקים לחיילים משרתים, משוחררים, בודדים ומשרתים עם היתר עבודה.

ח״כ אלעזר שטרן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח”כ בועז טופורובסקי – היה שותף לחוק התקנת פאנלים סולאריים על גגות בתים משותפים שאושר, ויאפשר הכנסה נוספת לבניינים משותפים. 

ח״כ בועז טופורובסקי. צילום: נועם ריבקין, פלאש 90

לסיכום, שנת 2020 תיזכר כנראה כשנה רעה במיוחד מבחינה כלכלית, ורבים כנראה יעדיפו לשכוח אותה. עם זאת חשוב לדעת שגם בשנה זו היו מי שפעלו מאחורי הקלעים לטובת הציבור בחקיקה ובמאבקים שלא תמיד זוכים לחשיפה הראויה למען נוטלי המשכנתאות, משפרי הדיור, תושבי הפריפריה, איכות הסביבה, החיילים המשוחררים והעסקים הקטנים. 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..