fbpx
בית » מגזין » אפשר להציל את “הדור האבוד”

אפשר להציל את “הדור האבוד”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
אבטלת הצעירים גדלה באופן משמעותי, סטודנטים רבים הוצאו לחל”ת או פוטרו, חלקם נשרו מהמוסדות להשכלה גבוהה וחזרו לגור עם ההורים. “הדור האבוד” שאפיין את צעירי אירופה לפני עשור חוזר ומכה הפעם גם בישראל. ממשלת ישראל לא בתמונה, אבל יש הרבה מה לעשות, אם רק רוצים. הבוקר, הציג יו”ר האופוזיציה ח”כ יאיר לפיד את תכנית יש עתיד – תל”ם לטיפול במשבר: “מצילים את הדור האבוד”, המתמקדת בשלושה נושאים: השכלה, תעסוקה ויזמות

המושג “הדור האבוד” יוחס במקור לדור הצעירים האמריקאים שחיו במלחמת העולם הראשונה ואחריה. דור ציני, שהרבה לבקר את חוסר התכלית של המלחמה ואת התרבות האמריקאית, שהביא בהמשך לפריחה גדולה בספרות ובאמנות. בסוף שנות ה-2000 המושג “דור אבוד” יוחס לצעירים באירופה שחוו באופן הכי קשה את המשבר הכלכלי, שהותיר רבים מהם במצב של אבטלה כרונית. לאירופה לקח כמה שנים להתאושש מכך, ונדמה שכעת עם המשבר הבריאותי סביב נגיף הקורונה, מתחילים נתוני אבטלת הצעירים לעלות למימדים שמזכירים את המשבר ההוא, כאשר אבטלת הצעירים הממוצעת ביבשת חוצה את רף ה-15%. תעסוקת צעירים קשורה קשר הדוק לצמיחה כלכלית, וככל שהצמיחה נפגעת, כך נפגע גם מצבם של בני הדור האבוד. 

"הדור האבוד" בישראל

כשמדברים על הדור האבוד בישראל, מדברים על צעירים בני 20-34, שבמשבר הכלכלי הנוכחי המלווה את משבר הקורונה, איבדו כמחציתם את מקום עבודתם או הוצאו לחל”ת. בהתאחדות הסטודנטים מדווחים על עלייה בשיעור הנושרים מהלימודים, וישנו זינוק במספר מבקשי ההלוואות. אם הצעירים בתקופת המחאה החברתית מחו על מחירי הדיור, כיום כבר לרבים מגורים עצמאיים הם מותרות בעידן שבו אין להם אפילו פרנסה. כשהנגיף עדיין כאן והשפעותיו הכלכליות מכות במשק כולו, גם העתיד לא ברור. 

בכלכלה כמו בכלכלה, משבר בתחום אחד משפיע גם על תחומים אחרים: חלק גדול מהסטודנטים, שאינם נעזרים בהוריהם, נאלצים בשגרה לעבוד על מנת לממן את לימודיהם. כאשר חלק גדול מהמשק מושבת, כולל מסעדות, בתי קפה וברים, אין לרובם יכולת לייצר את ההכנסה הדרושה שתכסה את ההוצאות. גם אצל אלה שהסתמכו בעבר על ההורים, קיים קושי, כאשר יש פגיעה בעסקי ההורים או פרנסתם. עפ”י נתוני התאחדות הסטודנטים: 150 אלף מפוטרים ועובדים שהוצאו לחל”ת הם סטודנטים. רק 20% שבו לשוק העבודה, וכ-8% נמצאים בסכנת נשירה מהלימודים. אם לא די בכך, סטודנטים רבים מתחילים לחשוב האם המקצוע אותו הם לומדים היום יאפשר להם למצוא פרנסה בעולם האמיתי, בסיומם. 

אחת המסקנות של מרכז המחקר למדיניות כלכלית בלונדון חריפה במיוחד: חודש אחד של אבטלה בגיל 18 עד 20 גורם לאובדן הכנסה של 2% במשך החיים. תקופות ארוכות של אבטלה בגיל צעיר מגדילות את הסיכוי להיות מובטלים בעתיד – מכיוון שהצעירים מפספסים את ההזדמנויות לרכוש כישורים וניסיון שהכרחיים להישארות בשוק העבודה, לכן המונח “דור אבוד” כל כך מדויק. 

למרות שעברו שמונה חודשים מאז פרוץ המשבר, ממשלת ישראל לא הציגה עד כה שום תכנית מעשית שתמנע את הפגיעה האנושה בכלכלה. כשחוסר האונים וחוסר היכולת לעבוד ולהתפרנס יהפכו חלילה לבעיה כרונית, והדור הצעיר שאמור להחזיק את המדינה יאבד מיכולתו לעשות זאת, כולנו נשלם את המחיר. 

מה אפשר לעשות? 

הבוקר, במסיבת עיתונאים שנערכה בכנסת, הציג יו”ר האופוזיציה ח”כ יאיר לפיד את “מצילים את הדור האבוד” – השכלה, תעסוקה ויזמות, תכניתה של מפלגת יש עתיד – תל”ם לטיפול במשבר.

בתחום ההשכלהמציעה התכנית תואר ראשון חינם במקצועות נדרשים – קצבת קיום בסיסית לתקופה זו, שתינתן כהלוואה שתוחזר דרך ביטוח לאומי לאחר שהסטודנט סיים ללמוד וירוויח מעל השכר הממוצע במשק בדומה למודל האוסטרלי, וסיוע בשכר דירה לסטודנטיםדמי קיום לצעירים שישתתפו בהכשרות מקצועיות – בניגוד לעובדים מבוגרים יותר, שרובם יכולים להתקיים מדמי אבטלה בזמן ההכשרה, לצעירים רבים אין אפשרות כזו. חלקם לא עבדו לפני המשבר מכיוון שנכנסו לשוק העבודה רק בסמוך אליו, וחלקם עבדו במשרות בהיקף נמוך מאוד ועל כן מקבלים דמי אבטלה נמוכים בהתאם.

בתחום התעסוקהמציעה התכנית סבסוד התמחויות של בוגרי אוניברסיטאות ומכללות במימון המדינה, ולבטל בכך את מחסום הכניסה העיקרי של צעירים לשוק העבודה – ניסיון, וכן להרחיב את התעסוקה במגזר הציבורי במשרות המיועדות להתמודד עם הצרכים העולים מהמשבר, כמו: בריאות, סיעוד וחינוך. 

הממשלה צריכה להקצות משאבים ייעודיים לפעולות עתירות כח אדם, שאינן בהכרח דורשות רמת כישורים גבוהה (שירותי ליווי ותמיכה אישית, מוקדנות, הקלדת נתונים וכו’) שיוכלו לתת מענה לצרכים אמיתיים, ובו בזמן לייצר מקומות עבודה חדשים. משרות אלו יכולות להיווצר דרך משרדי הממשלה, גופים נתמכים כמו בתי חולים וקופות חולים וכן ברשויות מקומיות. כמו כן מציעה התכנית להרחיב את ההיצע וסבסוד מעונות היום. 

ובתחום היזמותהתכנית מציעה להקים קרן מיוחדת ברשות לחדשנות שתיתן מענקים ליזמות של צעירים, והלוואות בערבות מדינה וריבית אפס לחמש שנים ראשונות עבור צעירים שרוצים לפתוח עסק.  

ההצעה עומדת כעת לפתחה של הממשלה, שתחליט האם לישמה, או להמשיך במדיניות הנוכחית של התעלמות מהנושא, שהובילה דור שלם למבוי הסתום בו אנו נמצאים כעת.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..