fbpx
בית » כלכלה וחברה » דו”ח העוני האלטרנטיבי: מעמד הביניים מצטמצם, רבע מיליון משקי בית נוספים הידרדרו לעוני

דו”ח העוני האלטרנטיבי: מעמד הביניים מצטמצם, רבע מיליון משקי בית נוספים הידרדרו לעוני

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
המשבר החמור בו מצויה הכלכלה הישראלית, צפוי להישאר איתנו זמן רב אחרי שהמשבר הבריאותי יסתיים. דו”ח העוני האלטרנטיבי לשנת 2020 של ארגון “לתת”, מחדד את תמונת המצב החברתית – כלכלית, עם נתונים שנדמה כי ממשלת ישראל מסרבת לראות: 422 אלף משפחות נקלעו השנה למצוקה כלכלית, מעמד הביניים הצטמטם בלמעלה מ-15% ורוב גדול בציבור, כ-80%, מאמינים כי על הממשלה לקחת אחריות על צמצום העוני והפערים החברתיים. מאיר כהן, שר הרווחה לשעבר ויו”ר סיעת יש עתיד – תל”ם: “יש להשיב את “העניים החדשים” למעגלי התעסוקה ולמנוע קיבוע של המצב הקיים”

דו”ח העוני האלטרנטיבי הוא דו”ח שמופק מדי שנה ע”י ארגון “לתת” ומטרתו לשקף את המגמות העדכניות ביותר בנושאי עוני ואי ביטחון תזונתי בישראל. הדו”ח שונה מהדו”חות הסטטיסטיים הרשמיים שכן הוא משתדל לשקף את הפן האנושי של העוני תוך ראיה רחבה וניתוח מעמיק של המגמות לצד מתן ביטוי לקולם של האנשים נתמכי הסיוע והעמותות התומכות בהן. על פי הדו”ח שמסכם את שנת 2020 והתפרסם בשבוע שעבר, משבר הקורונה פגע כלכלית ביותר ממחצית מאזרחי ישראל ומספר המשפחות שהידרדרו לעוני עומד כעת על יותר מרבע מיליון משפחות, עלייה של 9.2% משנת 2019. בנוסף, 422 אלף משקי בית נקלעו במהלך השנה האחרונה למצוקה כלכלית, זינוק של 14.5% ביחס לשנה שעברה. יותר מכך, רק רבע ממשקי הבית בישראל מוגדרים ככאלה שחיים במצב כלכלי טוב.

נתון מעניין נוסף שמתגלה בדו”ח הוא כי מעמד הביניים בישראל הצטמצם כתוצאה מהמשבר בשישית (15.5%) ושליש מבני מעמד זה ירדו לפחות ברמה אחת במדרג הכללי. כמו כן, גם השכבות החלשות נפגעו ממשבר הקורונה. 80% מהמשפחות שחיו בעוני עוד לפני הקורונה נפגעו תעסוקתית כתוצאה מהמשבר הכלכלי ו-62% מנתמכי הסיוע העידו שמצבם הכלכלי נפגע במידה רבה או רבה מאוד. זאת ועוד, 56% מהנתמכים מעידים כי בזמן הקורונה התווסף להם חוב נוסף בעוד שבאוכלוסייה הכלכלית הנתון עומד על 29.8%. אוכלוסיית הקשישים גם היא נפגעה, ו-86% מנתמכי הסיוע דיווחו כי חוו תחושת בדידות ו-21.6% מתוכם חששו למות בביתם מבלי שאיש ידע מכך. 

שיעור העוני בישראל עומד כיום על 29.3% בהשוואה ל20.1% טרום התפרצות המגיפה ו-23% בלבד מהאוכלוסייה בישראל תיארו את מצבם הכלכלי כטוב או טוב מאוד (לעומת 45% שתיארו כך את מצבם הכלכלי טרום משבר הקורונה). בעוד ש-19.6% בלבד העידו על פגיעה חמורה בתחום הבריאותי, יותר מ-50% מהאוכלוסייה הכללית העידו על פגיעה חמורה בתחום הכלכלי, מה שמראה כי לנגיף עצמו אולי מצאו כבר חיסון, אבל עד למציאת חיסון למשבר הכלכלי-חברתי הדרך עוד ארוכה. 

הדו”ח מציג תמונה קשה גם לגבי תוכניות הסיוע השונות שהממשלה ניסתה לקדם בתקופה האחרונה. הצורך בסיוע מגורמים חיצוניים זינק בשיעור של 70%, בעוד שרבע (24%) מהאוכלוסייה בישראל הזדקקה לסיוע ולא קיבלה אותו. 

הקורונה השפיעה גם על הרגלי החינוך של תלמידי ותלמידות ישראל. על פי הדו”ח ל-73.9% מתנמכי הסיוע אין מחשבים ללמידה מרחוק ול-70% מהמשפחות הללו אין גם אפשרות לרכוש ציוד בסיסי לבית הספר. 66.8% מהנתמכים העידו כי לא מצאו מקום שקט בבית בו יכלו ללמוד בצורה מספקת ו-26% ממשפחות הסיוע העידו שמצבם החברתי של ילדיהן החמיר בצורה משמעותית, בעיקר כי התביישו להזמין חברים לביתם בשל תנאי הדיור והמצוקה.

במסגרת הדו”ח נבדקו גם עמדות הציבור בקשר לאחריות הטיפול בעוני מהם עולה כי נתון גבוה מטיל את האחריות למצב על הממשלה: כ-80% מהציבור מאמין כי הממשלה היא שצריכה לקחת אחריות על צמצום העוני והפערים החברתיים. רק כ-30% חשבו שהטיפול הממשלתי בעקבות המשבר תמך בצורה מספקת בצרכים של האוכלוסיות העניות והאוכלוסיות שעלולות להידרדר לעוני. 

נשיא המדינה רובי ריבלין הגיב לדו”ח העוני ואמר: “דו”ח העוני הוא דו”ח קשה וכואב. הדו”ח מראה כיצד מדבר הקורונה הפך ממשבר בריאותי למשבר כלכלי וחברתי רחב ועמוק. לצד הפגיעה הממשית במעמד הביניים, מתברר שהאוכלוסיות הכי פגיעות סובלות בצורה הקשה ביותר בזמן המשבר הנוכחי”.

מאיר כהן, שר הרווחה לשעבר וכיום יו”ר סיעת יש עתיד-תל”ם אמר כי “הדבר המדאיג במיוחד הוא ההידרדרות לעוני של אנשים שהיו עד כה בצד השני, כלומר אנשים עובדים שקיימו את עצמם בכבוד. הקורונה מחייבת אותנו לערוך חשיבה מחדש בנוגע להתמודדות עם היקפי העוני, כשהמטרה המיידית היא להשיב את “העניים החדשים” למעגלי התעסוקה ולמנוע קיבוע של המצב הקיים”.

השבוע התראיין יו”ר האופוזיציה, ח”כ יאיר לפיד ל-103FM ודיבר אף הוא על המשבר הכלכלי: “כל הממשלות בעולם עסוקות עכשיו בדבר אחד – בהיערכות לכלכלה של הקורונה, של אחרי הקורונה. רק ממשלת ישראל עסוקה בשטויות. אנחנו במשבר ריאלי. זה לא משבר פיננסי, זה לא הבנקים בצרות, זה כלכלה אמיתית, זה אבטלה גבוהה, הפערים החברתיים הולכים מאוד להתרחב ועשירים יהיו הרבה יותר עשירים, מעמד הביניים יהיה עני ועל העניים אי אפשר בכלל לדבר. אין לנו ממשלה מתפקדת שתטפל במשבר הכלכלי. אז התשובה היא שצריך בחירות עכשיו כי מישהו צריך לטפל בחיים האמיתיים, בכלכלה הריאלית כי בסוף זה פוגע בכולם.”

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..