fbpx
בית » כלכלה וחברה » נבחרת הדירקטורים הזניקה את החברות הממשלתיות לרווחי עתק, אז למה הממשלה רוצה לסגור אותה?

נבחרת הדירקטורים הזניקה את החברות הממשלתיות לרווחי עתק, אז למה הממשלה רוצה לסגור אותה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מלחמה גדולה מתנהלת בשנה האחרונה מאחורי הקלעים, מלחמה שבסופה ייקבע האם “נבחרת הדירקטורים” שהוקמה בתקופתו של שר האוצר יאיר לפיד ושהובילה את החברות הממשלתיות מהפסדים של מאות מיליונים לרווחי עתק של מיליארדים תמשיך לפעול, או שמה נחזור לשיטה הישנה של מינוי מקורבים פוליטיים כפי שדורשים שרי הליכוד. יו”ר האופוזיציה לפיד: “אם לא יעצרו את אמסלם ונתניהו, כולנו נשלם את המחיר”

קצת רקע: “נבחרת הדירקטורים” שנוסדה בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר האוצר נועדה לנתק את הזיקה הפוליטית משדרת הניהול בלמעלה מ-60 חברות הכפופות לרשות החברות הממשלתיות ולהפוך את ניהולן למקצועי יותר. הקריטריונים החדשים למינוי דירקטורים בחברות אלו הפכו להיות: ניסיון מקצועי, ותק והשכלה, לעומת מה שהיה נהוג עד הקמתה – בעיקר קשרים פוליטיים. 

מתוך ״כסף כיס״, כאן 11

ההוכחה המשמעותית להצלחת המהלך היה מעבר חד מהפסדים של מיליונים לרווחים של מיליארדים: ב-2013, השנה בה הוקמה נבחרת הדירקטורים היה ההפסד המצרפי של כלל החברות הממשלתיות – 600 מיליון ש”ח. ב-2016 זינק הרווח המצרפתי ל-2 מיליארד ש”ח ובסוף 2018 ל-4.6 מיליארד ש”ח. בנוסף קודמו מספר מהלכים משלימים של רישום חלק מהחברות לבורסה ושקיפות מול הרשות לני”ע, וכן איסור על הנוהג שהיה נפוץ עד אז בחלק מהחברות לפיו הועסקו כמה קרובי משפחה בתוך אותה חברה.

למרות ההצלחה הגדולה, בשנים האחרונות ישנו ניסיון הולך וגובר לחזור לשיטה הישנה, של מעורבות פוליטית במינוי דירקטורים בחברות הציבוריות. ב-2017 למשל, ניסה ח”כ דוד ביטן לקדם חקיקה שזכתה לכינוי “חוק הג’ובים”. מטרת החקיקה היתה לקבע מציאות בה שר או חבר כנסת יוכל למנות דירקטור לחברה ממשלתית, ללא קשר לידע המקצועי שלו, אך בסופו של דבר היוזמה נבלמה. מי שמוביל בשנה האחרונה את ההתנגדות החריפה ביותר לנבחרת הדירקטורים, הוא שר הדיגיטל הלאומי, דודי אמסלם, שכבר הכריז על ביטול הנבחרת משום שלדבריו היא “פוגעת בעיקרון השיוויון”. לדבריו יש לשלב בדירקטוריונים עקרות בית ופועלי ייצור כי “גם להם יש תובנות”. 

מאיים לבטל את נבחרת הדירקטורים. שר הדיגיטל הלאומי, דוד אמסלם. צילום: הדס פארוש, פלאש 90

המשנה ליועמ”ש דינה זילבר שלחה לאמסלם מכתב בו דרשה ממנו לפעול לגיבוש הליך נבחרת דירקטורים חדשה: “מועמדים שנבחרו בהליך פומבי, תחרותי ושיוויוני, קרי מתוך מאגר נבחרת הדירקטורים”. השר אמסלם מצידו, קרא לראש רשות החברות הממשלתיות להתעלם מחוות דעתה של זילבר. ח”כ מיקי לוי שהיה סגנו של לפיד בתקופת כהונתו במשרד האוצר קרא לצעד של אמסלם “הוראה מפיוזית. עוד צעד בדרך לריסוק שלטון החוק”. לדבריו “נבחרת הדירקטורים ניקתה את החברות הציבוריות מפיקוח כושל של שנים והביאה אותן בפעם הראשונה לרווחים של מיליארדים במקום הפסדים. קשה להפריז בחומרת הדברים”. 

גם יו”ר האופוזיציה יאיר לפיד, שהקים את הנבחרת תקף את כוונתו של אמסלם להשיב את המינויים הפוליטיים לחברות הממשלתיות: “החברות האלה היו חממה של ג’ובים. שרי הליכוד שתלו בהם במשך השנים מאות חברי מרכז חסרי כל כישרון ניהולי, שישבו על משכורות מנופחות ולא עשו כלום. אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלי היתה להלחם בתרבות הג’ובים, ושמחתי על ההזדמנות להוכיח שהתכוונתי לזה ברצינות. בשנה שבה עזבתי את משרד האוצר, החברות הממשלתיות זינקו מהפסד של 600 מיליון שקל, לרווח שנתי של 2 מיליארד שקל. מאז הן שמרו על רווח קבוע של 2-4 מיליארד שקלים בשנה. זו הצלחה ניהולית שאין איך להתווכח איתה”.

יו׳ר האופוזיציה ושר האוצר (לשעבר) לפיד, בטקס החתימה עם נבחרת הדירקטורים. צילום: פלאש 90

“כל מה שרע ומקולקל בשלטון הממושך מדי של הליכוד נמצא בסיפור הזה. לוקחים חברות מצליחות ומחזירים אותן אחורה. לוקחים את הדירקטוריונים שנוקו והתייעלו, ועכשיו ימלאו אותם שוב במקורבים של שרים וח”כים שלא מבינים שום דבר בניהול ורק באו לחלוב את הפרה הממשלתית. אם לא יעצרו את אמסלם ונתניהו, חברות ממשלתיות יתחילו להפסיד, חלק מהן יסגרו, כולנו נשלם את המחיר”. 

בעימות המתמשך הזה שבין ניהול מקצועי ורווחי לבין דרישה לפוליטיזציה של הדירקטוריונים טרם נאמרה המילה האחרונה והדבר היחיד שנראה בטוח הוא שבמקרה של הפסד במאזני החברות הממשלתיות, הציבור הישראלי הוא שישלם את המחיר.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..