fbpx
בית » על סדר היום » היבטי מאקרו ומיקרו של מערכת הבחירות הסוערת בארה”ב – על היהודים וישראל

היבטי מאקרו ומיקרו של מערכת הבחירות הסוערת בארה”ב – על היהודים וישראל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
בבחירות לנשיאות ארה”ב מצביעים רק האזרחים האמריקאים, אך כידוע, השלכות בחירתם באות לידי ביטוי בכל העולם ויש להן השפעה מיוחדת עלינו בישראל ובמזה”ת. מהאופן בו הבחירות הללו מוצגות בתקשורת האמריקאית והעולמית, רוב הסקרים והדיונים ממוקדים בשאלה האם טראמפ יפסיד בהתמודדות. זו טעות. צריך כבר להתכונן לאפשרות שאחד מהמעומדים ינצח – טראמפ או ביידן – מאשר להתרכז במי יפסיד

לגבי אלו שכבר מכריזים על ניצחון לביידן, חשוב להיזהר בגלל תופעת BRADLEY EFFECT שבה נסקרים מפחדים ומתביישים להגיד למי הם באמת יצביעו. יש הטוענים שבסקרים אנונימיים הפער בין המועמדים קטן יותר.

הבחירות הפעם הן באמת מהחשובות שידעה ארה”ב. ישנה אפשרות שגם בסנאט יהיה רוב דמוקרטי, יחד עם בית הנבחרים שבו מתקיים רוב דמוקרטי. ואם ביידן ייבחר – מדובר בשילוש שלא מתקיים לעתים קרובות, שיכול להעניק כוח רב לנשיא להעביר חקיקה ולעצב מדיניות פנים וחוץ ללא איזונים ובלמים של האופוזיציה. וזה מביא אותנו לחלקנו הקטן של העולם – לישראל ולמזה”ת. לתוצאות הבחירות הקרובות תהיינה השפעה עלינו הן ברמת המאקרו והן ברמת המיקרו. 

ברמת המאקרו, ארה”ב חזקה היא אינטרס ראשון במעלה של ישראל. היא המעצמה היחידה עם שישה מיליון יהודים. לאור האתגר העצום שארה”ב מתמודדת ועוד תתמודד עמו מכיוון סין – אתגר כלכלי, צבאי ואידיאולוגי – חשוב שתהיה הכרעה ברורה. לתוצאות של הבחירות הפעם תהיה השפעה מכרעת. האתגר הסיני פוגש את ארה״ב רגע לפני הכרעה (או אי הכרעה) במערכת הבחירות הסוערת והלא-ממלכתית ביותר בתולדותיה. טראמפ, נשיא מכהן, קרא לתומכיו לא לקבל את תוצאות הבחירות במידה ויפסיד. מדובר במערכת הבחירות שעשויה בכלל להיות מוכרעת בבית המשפט העליון. סיטואציה זו אינה מוסיפה נקודות, בלשון המעטה, בהתמודדות האמריקנית הנדרשת מול האתגר שמציבים הסינים ואינה משרתת את היהודים ואת ישראל. התהליך הדמוקרטי חשוב כאן בצורה שלא התרגלנו אליה בעבר.

ברמת המיקרו, אין ספק שקיים סיכוי לא מבוטל שהממשל יתחלף ויכנס לבית הלבן נשיא דמוקרטי. זה ידגיש מחדש את חשיבות חיזוק הקונצנזוס סביב ישראל והיהודים בשתי המפלגות. תמיכה דו-מפלגתית היא מרכזית לאסטרטגיית הביטחון הלאומי של ישראל. היא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר שהורישו לנו הדור הקודם. בשנים האחרונות, עוד מאז כהונת אובמה, היחסים עם הדמוקרטים הוזנחו. חשוב לשקמם ולבנותם מחדש כי אחריותנו היא להעביר את הנכס הזה גם לילדינו.

מבחינת המדיניות הכללית למזה”ת, בכל הנוגע לנוכחות צבאית אמריקנית באזורנו, היא תישאר דומה עם רצון שיהיו במזה”ת כמה שפחות חיילים אמריקאים. זאת לאור החשיבות הפוחתת של הנפט והצורך העולה – להתרכז בסין. גם הנושא האיראני יעלה מחדש. אחרי ההצלחה בהריסת הכלכלה האירנית, האמריקאים לא הצליחו להאריך את החרם על מכירת נשק לאירן. עכשיו סין ורוסיה יכולים למכור נשק לאייתולות. לא ברור איך אירן תשלם. ישנה אפשרות שאירן תמשכן את עתודות הנפט שלה לסין עבור נשק, אבל ברור שהנשיא החדש יצטרך לבנות קונצנזוס עולמי חדש נגד התחמשותה של איראן. הוא יתמודד עם אירן ענייה יותר אבל פחות מבודדת ויותר עצבנית מאשר לפני שנה.

הסכסוך ביננו לפלסטינים יחזור אף הוא לקדמת הבמה. האסטרטגיה של “מבחוץ פנימה” עובדת יפה מאוד. יותר ויותר מדינות ערביות לא מוכנות לוותר על יחסים איתנו בגלל הסירוב של ההנהגה הפלסטינית להתפשר. ככל שהיא מתמהמהת היא נהיית יותר מבודדת בזמן שישראל מחזקת את מעמדה באזור. ואנחנו נקווה שהמנהיגות הפלסטינית תשכיל לפעול בהתאם לאינטרסים של בני עמה. חשוב לזכור שזה תהליך שיקרה תחת שני המועמדים בארה”ב. הרי הייתה הזדמנות לספח חלקים מהיו”ש, והמנהיגות הנוכחית בארה”ב ובארץ בחרו בשלום עם מדינות ערביות רחוקות מאשר סיפוח. זאת הוכחה מוחצת שכל ההנהגה הנוכחית רואה בשתי מדינות לשני עמים כהסדר המועדף.

ודבר אחרון – היחסים בין יהודי ישראל והעולם היהודי בארה”ב. זה לא סוד שרוב יהודי ארה”ב מזדהים עם הדמוקרטים – במיוחד הדור הצעיר. הם מהווים את עתיד עמנו. עלינו לבנות מחדש יחסים ענפים עם אחינו, למען עתיד מדינת ישראל ועתידם שלהם, הפעם במעמד שוויוני יותר – ישראל כמגנט ולא כמקלט.

הכותב הינו יו"ר חברת TSD אחזקות והשקעות 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..