fbpx
בית » מגזין » הבשורה בהסכם הנורמליזציה: הפלסטינים ילמדו שהסרבנות כבר אינה משתלמת

הבשורה בהסכם הנורמליזציה: הפלסטינים ילמדו שהסרבנות כבר אינה משתלמת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
ה-15 בספטמבר 2020, ייזכר כתאריך בעל משמעות היסטורית בסכסוך ארוך השנים ביננו לעולם הערבי. מה שהחל בהצגת “תכנית המאה” בינואר האחרון – התכנית הטובה ביותר לעמדה הישראלית אי פעם, מגיע לרגע שיא ראשון עם חתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין על מדשאת הבית הלבן

הברכות לנשיא טראמפ. הסכמי הנורמליזציה הללו יעמיקו את הקשרים עם מדינות המפרץ – צעד מבורך אך עם השפעה מועטה על החיים היומיומיים של רוב הישראלים. הבשורה האמיתית עבורנו היא ההשפעה על הפסיכולוגיה הפלסטינית שמעסיקה אותנו ביום יום.

צילום: פלאש 90

הגישה התקיפה והעקבית של ההנהגה הפלסטינית לסרב בכל תוקף לכל הסדר, גרמה להם לתחושת כח ושליטה, והמריצה אותם לסרב שוב ושוב להצעות מאז הסכמי אוסלו. בראייה היסטורית, הסירובים של ערבי ארץ ישראל, גרמו להם לאבד שטחים בין תכנית ועדת פיל ב-1937 לתכנית החלוקה ב-1947 ולקווי הפסקת האש במלחמת העצמאות. כאשר בסופו של דבר הגיע להבנה זו ערפאת ואיתה הלך להסכמי אוסלו. אך דווקא אחר כך, חזרו הפלסטינים על סירובם מתוך תחושה שסרבנות תטיב איתם ותקנה להם תנאים טובים יותר ועל כן סירבו בקמפ דיוויד, אח”כ בטאבה ואח”כ לאהוד אולמרט, כאשר בכל פעם הצעה הישראלית השתפרה מבחינתם. הסירובים של הפלסטינים, המשיכו גם בתקופת כהונתו של הנשיא הקודם ברק אובמה, למרות גישתו המקלה כלפיהם וגם אין ספור הניסיונות של ג’ון קארי לא עזרו, אלא רק חידדו עוד יותר את עמדתם.

והנה, נשיא אמריקני אומר בצורה ברורה וישירה לגישה הפלסטינית הסרבנית “עד כאן!”. הנשיא הבין היטב שהפלסטינים נהנו מרוח גבית שעודדה אותם להמשיך לסרב להסדרים בידיעה שהזמן משחק לטובתם, ואילו התפיסה הזאת קרסה לחלוטין ב”תכנית המאה”, ולכן גבולות הגזרה שהשתנו כאן באופן משמעותי הם התודעה הפלסטינית שהסירוב יטיב להם. חזרנו לתפיסתו של קיר הברזל של זאב ז’בוטינסקי מלפני כמעט 100 שנים: שלום יגיע רק כאשר שכנינו ישלימו עם קיומנו. זה כבר קרה עם מצרים וירדן, זה נהיה רשמי כעת עם מדינות במפרץ, ייתכנו הסכמים נוספים ובסופו של דבר, לפלסטינים לא יהיה מנוס מתורם.

צילום: פלאש 90

ארה”ב ומדינות ערב הסוניות המתונות, רואות בישראל מעצמה אזורית, חזקה ובעלת יכולות. אם בוחנים את המצב בראייה היסטורית, אזי רואים שמדינה קטנה ודלת אמצעים, פיתחה חברה איתנה ויציבה, המבוססת על ביטחון, ויחד עם זאת, מערכות אזרחיות ונורמות חברתיות המזוהות עם העולם המערבי שניתן לסמוך עליהן, כמו בחירות דמוקרטיות, עיתונות חופשית ומערכת המשפט בלתי תלויה. תכונות אלה מאפשרות לאמריקאים לסמוך על ישראל כשחקן שימלא את הצד שלו של ההסכם. 

כפי שישראל הולכת להסכמי שלום שתכליתם כלכלית, כשיגיע תור הפלסטינים הם יגלו כי יהיה זה שיקול מרכזי גם עבורם. מכיוון שניתן לסמוך על כוחות הביטחון הישראליים לשמור על הגבולות של שני העמים, הפלסטינים לא צריכים להשקיע סכומי עתק באבטחת גבולותיהם מפלישת אויב אחר. במקום זה, יוכלו להשקיע את המיליארדים הללו בתשתיות אזרחיות כמו בתי ספר, בתי חולים, נמלים כבישים ועוד .

אין כל ספק שהתכנית שהנשיא האמריקאי הנוכחי הציג בתחילת השנה ושאנו עדים כעת לחלק מפירותיה היא הטובה ביותר שישראל קיבלה עד היום. השינוי המשמעותי שעשה טראמפ בהגדרת גבולות הגזרה של יכולת המיקוח של הפלסטינית, ההפנמה של מדינות ערב שונות בעוצמה של ישראל ובנוסף התמריצים הכלכליים שבנויים גם על היכולות הביטחוניות שלה, עשויים להוביל להזדמנות שבאמת אסור יהיה לפספס.

 טרי ניומן, יו”ר חברת “ישראמרין”, נמנה עם הדיפלומטים הצעירים של הקונגרס היהודי העולמי 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..