fbpx
בית » מגזין » המדיניות הפוליטית של סגר גורף כשלה, יש לעבור לבידוד סלקטיבי

המדיניות הפוליטית של סגר גורף כשלה, יש לעבור לבידוד סלקטיבי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מנהיגות נבחנת בהערכות למשברים ובניהולם ובשני עקרונות חשובים אלה ממשלת ישראל כשלה. ח”כ אורנה ברביבאי מציעה אלטרנטיבה להמשך חיים תחת המגיפה

מקומה של ישראל במזרח התיכון חייב אותה לאורך השנים לפתח עליונות ביטחונית על סביבתה ולבסס יכולות מקצועיות המאפשרות לה מעבר מיידי משגרה לחירום. אולם היכולות הביטחוניות של המדינה, גבוהות ככל שתהיינה, אינן עומדות במנותק מחוסנה הכלכלי, הבריאותי והחברתי. כדי להיות מוכנים לכל אתגר, נדרשת היערכות מיטבית מול קשת איומים אסטרטגיים ובכללם מענה להתמודדות עם מגפה. 

המחשבה השגויה כי ניתן לחולל ניסים בעת משבר מבלי להיערך בשגרה למגוון תרחישים סבירים, ללא גיבוש תפיסות הפעלה, מבלי להכשיר בעלי תפקידים, ללא השקעת משאבים ופיתוח תוכניות ומנגנונים – לא אפשרה למערכת הבריאות בישראל להיות מוכנה לאתגר הקורונה, להשלכות ההרסניות שיש לכך על חיי אדם וכמובן על הכלכלה והחברה.

אם זה לא הספיק, הכאוס הפוליטי והקמת ממשלה חסרת יכולת תפקוד, הפועלת משיקולים פוליטיים ועסוקה בהתכתשויות, בעוד האזרחים נאנקים בחוסר אונים מולה, יצרה פגיעה קשה באמון הציבור ובנכונות שלו לשתף פעולה מול החלטות לא מקצועיות וחסרות כל הגיון.

דוגמא לכך היא ההנחיה שנתן ראש הממשלה למערכת הבריאות להיערך לטיפול ב-1,500 חולים קשה, כשהוא זה שהפקיר ודרדר את מערכת הבריאות בארץ למצב כל כך ירוד במשך למעלה מעשור. הצוותים הרפואיים אשר יוצאים מגדרם כדי לתת טיפול מיטבי לא יכולים לגשר על הפערים הגדולים של המערכת. 

צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הנחת העבודה היא שנצטרך לחיות לצד הקורונה גם אם יימצא חיסון ולכן נדרשת כבר עכשיו תוכנית יציאה מהמשבר בכלל מערכות החיים בישראל. יש לנקוט בפעולות דחופות כדי לצמצם התחלואה ולמנוע התפרצות נוספת של המגפה ובעקבותיה, פגיעה בעורקי החיים של אזרחי המדינה.

משרד הבריאות חייב לפתח יכולות המבוססות על החלטות מקצועיות מכלל הדיסציפלינות ועל מסד נתונים מקיף השקוף לציבור.

יש לחזק את הרשויות המקומיות במתן סמכויות ומשאבים להתמודדות מול הצרכים הייחודיים של האזרחים בתחומה. 

בנוסף, יש להגדיל משמעותית את מערך בדיקות הקורונה הקיים, לצמצם טווחי זמן מרגע החשיפה למחלה עד לביצוע הבדיקה, מתן תשובה וכניסה לבידוד. מערך חקירות אפידמיולוגיות משוכלל יאפשר לרשויות לוודא בידוד אוכלוסיות באופן נקודתי, יגביר את יעילותם ויצמצם פגיעה חמורה בשגרת החיים של אזרחי המדינה באופן קולקטיבי, פגיעה המשפיעה לרעה על החוסן הכלכלי דווקא כשאנו נדרשים לתקציבים גדולים כדי לסייע לאזרחים שנפגעו. 

ממשלת ישראל חייבת לבטל את מדיניות הסגר הגורף ובמקומו להטמיע אסטרטגית בידוד סלקטיבי המתחייב משיקולים מקצועיים ולא פוליטיים וזאת לצד הגנה על אוכלוסיות בסיכון. 

היו לנו כחברה תקופות קשות ויצאנו מחוזקים. 

אנחנו נוכל למגפה החמקמקה הזאת, לא בזכות ממשלה הרסנית ומביכה, ממשלה שלא ראויה לאזרחים הנפלאים שחיים כאן. 

האמת, הערכים והערבות ההדדית ישטפו את הארץ מלמטה, מכל בית, מכל גשר ומכל עיר. שום סגר לא יצליח לפגוע ברוח הישראלית העושה את ישראל למה שהיא.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..