fbpx
בית » מגזין » כדי להחזיר את האמון דרושה ממשלה שיש לה אומץ לעשות את הצעד הראשון

כדי להחזיר את האמון דרושה ממשלה שיש לה אומץ לעשות את הצעד הראשון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
השיח בימים האחרונים מסתובב סביב עניין הדוגמא האישית של נבחרי ציבור בכל הנוגע למילוי הנחיות והגבלות הקורונה

דוגמא אישית זה חשוב, זה בוודאי הבסיס לאמון, לפי סקר המדד של ווינט 79% מהנשאלים אמרו שהתנהגותם של נבחרי הציבור משליכה על ההיענות שלהם להנחיות, אבל זה הדבר הכי קל לדבר עליו ואני רוצה לומר שהאמון ביננו לא היה קיים עוד הרבה קודם.

מתוך: המדד הלאומי קיימא + ynet

אז מבלי לזלזל בחשיבות העניין, זה חמור בעיני שגילה גמליאל עוד מכהנת כשרה בממשלה ולצערי עד שהמילים האלה יראו אור בטח יהיו דוגמאות יותר אקטואליות, אבל זה רק הסימפטום ואני רוצה לדבר על המחלה.

יש הטוענים שבעניין האמון אין לדעת מה קדם למה וזה ממש כמו הביצה והתרנגולת, אני חושבת שאין שאלה בעניין הזה, למדינה לא היה אמון באזרחים שלה עוד הרבה לפני שהאזרחים אבדו את האמון במדינה.

אם נסתכל על פרוצדורות שגרתיות, שקיימות בכל מדינה, נמצא די מהר שבישראל המנגנון כולו והשירותים שהמדינה נותנת לאזרחים מושתתים מאז ומתמיד על הנחת יסוד שכולם רמאים או לפחות שכולם ינסו לרמות. אני מודה שלא תמיד ראיתי את זה,  הבנתי את זה לראשונה כשהגעתי למשרד האוצר ומהרגע שהבנתי את יסוד המחשבה הזה אני מוצאת את זה כמעט בכל ממשק של האזרח עם המדינה. 

מכיוון שאין לי מכון מחקר, ערכתי סקר פשוט בין חברים שלא חיים בארץ.

מצאתי שבארה"ב יש לא מעט דוגמאות של תהליכים המושתתים על אמון:

  • תשלום מיסים שנתי – אתה מגיש דוח מס פעם בשנה וסומכים עליך שאתה מצהיר על כל ההכנסות. לא צריך לעשות על זה דוקטורט וטפסים על טפסים כמו בארץ.
  • רישוי רכב בארה”ב- אפשר לעשות בכל מוסך ולא רק באלה שהמדינה בדקה ואישרה. 
  • רישיון לנשק-בארה”ב כל אחד יכול לעשות רישיון בקלות ולירות במי שהוא רוצה😉
  • אזרח אמריקאי יכול להצביע בבחירות גם אם הוא לא גר באמריקה.
  • רישיון בניה בטקסס למשל- אתה שולח תוכניות, אם תוך 60 יום לא מתקבלת התנגדות הרישיון נכנס לתוקף אוטומטית.
  • רישוי עסקים – הרבה יותר מהיר בחו”ל כי הכל עובד הפוך, אתה פותח תיק תוך חצי שעה, ומרגע זה יש לך אישור מותנה. העמידה בתנאים היא אחריות שלך.

כמובן שכל הפרה של האמון הזה מצד האזרח במידה ונתפס מלווה בענישה מרתיעה.

גם מחוץ לארה"ב יש לא מעט דוגמאות:

  •  באנגליה לא צריך ת.ז בשביל להצביע, מספיק שם וכתובת. 
  • בשבדיה ודנמרק בדומה לארה”ב, תשלום המס הוא על בסיס הצהרת המס של האזרח, כמובן שאחר כך מס הכנסה עושה בדיקות אקראיות, אבל המדינה קודם כל סומכת על האזרחים ואז מחפשת את המתחכמים, זה לא הבדל סמנטי, זה כל הסיפור של אמון. 

ואצלינו... נקודת המוצא בדיוק הפוכה. 

אם אתה נכה לצמיתות תצטרך להוכיח את הנכות שלך שוב ושוב לביטוח לאומי, ואם אתה ניצול שואה מבוגר מאוד ומצבך הבריאותי הוחמר תצטרך להגיע פיזית לועדה רפואית, אם אתה הורה לילד אוטיסט שהגיע לגיל 18 ובאופן טבעי תרצה לקבל אפוטרופסות על הילד שלך – תעבור תהליך ארוך ומייאש מול הרשויות כדי להוכיח שהילד עדיין אוטיסט ולמרות שהוא לא יכול לדבר או להבין את השאלות, ישאלו אותו את כל השאלות של פרוטוקול חוסר האמון הסטנדרטי (הכל מבוסס על דוגמאות אמיתיות).

וזה עוד לפני שדברנו על התהליך הבלתי אפשרי של קבלת רישיון עסק או היתר בניה או על עצמאי / בעל עסק שנפגע ממשבר הקורונה וצריך לקבל פיצוי.

סביר להניח שלהחלת תהליכים כאלה בישראל, יהיו לפחות בשלב הראשון עלויות לא מבוטלות מכיוון שיש הרבה התאמות והתייעלות שצריך לעשות במנגנון, וגם בגלל שיקח זמן “לחנך” את הציבור ולגרום לו להבין שזה האינטרס שלו לא לעגל פינות כי זה יקל עליו את החיים.  

אין ספק שבטווח הארוך העלות של זה תהיה נמוכה בהרבה מהעלות של חוסר אמון, המשבר הנוכחי לימד אותנו שאמון הציבור הוא פקטור קריטי, יש קשר ישיר בין התמודדות של מדינות עם הקורונה לבין אמון הציבור באותה מדינה, ובאופן לא מקרי יש קשר ישיר גם לשביעות הרצון מהמענים שהמדינות נותנות למשבר הכלכלי. דוגמאות לזה ניתן למצוא במדינות כמו איסלנד, גרמניה וניו זילנד.

את הקשר הזה בין ההתמודדות עם משבר הקורונה לבין משבר האמון שאנחנו מצויים בו אנחנו לומדים עכשיו על בשרינו. 

ההשקעה הטובה ביותר שהממשלה צריכה לעשות כעת, היא בתהליכים בוני אמון, זה אולי כבר לא יעזור בטיפול במשבר הנוכחי, אבל בוודאות יעזור לצאת ממנו ומעל הכל זאת תהיה ההשקעה הטובה ביותר למען הילדים שלנו ולמען הדורות הבאים.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..