fbpx
בית » מגזין » לפרק את המנגנון: על פייק ניוז, פייק הסתה ופייק סימטריה

לפרק את המנגנון: על פייק ניוז, פייק הסתה ופייק סימטריה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
חשיפתם המקרית של שני יועצי ראש הממשלה, טופק לוק ועופר גולן מתעדים קבוצה של “מכחישי קורונה” פיקטיביים לכאורה, במהלך הפגנת ההמונים בבלפור במוצאי החג, סיפקה לנו הצצה נדירה לתעשיית השקר, ייצור פייק ניוז על ידי יועציו הקרובים של ראש הממשלה. זוהי תעשיית הונאה משומנת, הכוללת צילומים שהוצאו מהקשרם ואירועים מבוימים שיופצו לאחר מכן ברשתות החברתיות. כל מטרתם להכפיש בכל מחיר את היריב, במקרה זה את ההפגנות מחוץ למעון ראש הממשלה, הנמשכות למורת רוחו

בסוף יולי 2020, ה-21.7 ליתר דיוק, פרסם העיתון “גלובס” כי על פי שירות התעסוקה שיעור האבטלה במשק עומד על 21.2%. שבועיים לאחר מכן, ב-2.8, ביקר ראש הממשלה נתניהו בביה”ח שיבא ואמר, בין היתר, כי אנחנו “בסדר גודל של 10% אבטלה”. האם מדובר במידע מסולף, ‘אמת חלקית’ או שקר גס בסגנון פייק ניוז? תחליטו אתם. מזה תקופה ארוכה שהציבור מוצף במידע רב מכדי שיוכל להכילו ולעבדו. חלק מהמידע מסולף וחלקו מתובל בכמות נדיבה של פייק ניוז, וכמו שאנחנו כבר יודעים כאשר חוזרים על שקר שוב ושוב, קל ללכת לאיבוד ובסופו של דבר חלק מהשקרים הגסים הופכים לאמת. יש מי שיודע לנצל זאת היטב לצרכיו. 

“פייק ניוז” הן ידיעות המופצות בתקשורת, ברשתות חברתיות ובאתרי אינטרנט בצורה הדומה לחדשות אך הן למעשה שקרים והסחות דעת המשמשים לדיסאינפורמציה ותעמולה. המידע מוצג כאמין, אך מטרת השימוש בו הינה הטעייה מכוונת.

אחת מנקודות השפל בהקשר לשימוש בפייק ניוז במערכת הפוליטית, אירע במהלך קמפיין בחירות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הפיץ סרטון, בו יריבו בני גנץ קורא לכאורה למצביעיו לא להצביע למפלגת כחול – לבן. זהו פייק ניוז משוכלל המשתמש בטכנולוגיות חדישות ליצירת מציאות מדומה, המכונה ‘דיפ פייק’. השקר המוחלט הופך למטושטש לצופה הממוצע – כאשר הוא מופץ בעמוד רשמי של ראש ממשלה. כמה מגולשי העמוד של נתניהו שצפו בסרטון הבינו שמדובר בדיפ פייק, שקר מוחלט שנוצר באמצעי טכנולוגי? כלל לא משנה. הסרטון נוצר עבורם, מכר להם סיפור שהם רצו לשמוע וזה עבד. רבים בלעו את המסר בשקיקה, והמשיכו להפיץ את השקר לכל עבר. 

במקרה נוסף, אף הוא מתוך קמפיין בחירות ב-2019, פרסם נתניהו הערכה שהיא ספק איום, ספק דרבון של בוחריו לצאת לקלפיות, לפיה “גורמים זרים יפיצו ידיעות כוזבות כדי להשפיע על הבחירות ב-2 במארס”. מיהם אותם גורמים זרים עלומים? מה מקור המידע? מה זה חשוב, העיקר שאפשר להטיל רפש ביריביך ועל הדרך להכין לעצמך אליבי קרבני במקרה של הפסד. 

כדי להגביר את הכאוס, ערבוב המושגים המוחלט בין אמת לשקר, חדשות לפייק, מכנה נתניהו תחקיר עיתונאי של ערוץ 13 בעניין תיק 4000, פייק ניוז ממוחזר, ואת חדשות 12 תקף כי הם “עושים שמיניות באוויר כדי לתדלק את ההפגנות הפוליטיות שמאורגנות וממומנות ע״י ארגוני שמאל. פייק ניוז על סטרואידים. כמעט כל התכניות, הכתבות והפרשנויות מגויסות לתעמולה בולשביקית חסרת רסן נגד ראש הממשלה”, קבע. האם חריפות הדברים שהטיח בערוץ 12 גרמה לו להפסיק להשתמש באותה הפלטפורמה ממש להמשך הפצת משנתו – במסיבות עיתונאים והצהרות לתקשורת? כמובן שלא. כל האמצעים כשרים ליצירת בלבול וסימטריה שקרית. 

גם משפחתו של נתניהו מגויסת ושותפה פעילה בהפצת ידיעות בסגנון פייק ניוז לצורך הכפשת יריביהם: אם זה יאיר נתניהו שמפיץ תמונה של אדם עושה צרכיו בין מכוניות, תמונה שצולמה לטענתו בהפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, או שרה נתניהו מתראיינת ואומרת על מפגיני בלפור: “הם באמת ניסו לירות לפידים”, “אנשים מריצים שורות, עושים סמים”. האם הגברת הראשונה סיפקה הוכחה לכך? מי צריך עובדות כשיש דף מסרים מהודק ומיקרופון פתוח בערוץ 12 ‘הבולשביקי’ לומר את הדברים. 

צילום: פלאש 90

נתחיל בכמה עובדות: דו”ח השנאה של קרן ברל קצנלסון שפורסם ביולי 2020 הציג תמונת מצב עגומה למדי לפיה בחודש מרץ 2020 חלה עלייה דרמטית בשימוש בביטויי שנאה ברשת. מדובר על עלייה של 72% מחודש פברואר, ועלייה של 35% בהשוואה לחודש מרץ בשנה שעברה, בין היתר בשל אווירת הבחירות, שהביאו איתם למקרי הסתה קשים של פוליטיקאים. 

כותבי המחקר טוענים כי גם לתחושת המחנק והלחץ שהביאו איתם משבר הקורונה והסגר החריפו את השיח. בשנה החולפת הייתה עלייה של 15% בשיח פוגעני ברשת, בהם כמעט 300 אלף מקרים של קריאות ספציפיות לאלימות. שלושת הקבוצות שעליהן שיח השנאה הוא החריף ביותר הן: ערבים, חרדים, ו’השמאל’. 13% מכלל שיח השנאה נגד מגזרים הופנה כלפי השמאל, לעומת רק 6% משיח השנאה שהופנה כלפי הימין. השורה התחתונה היא – ביטויי שנאה חריפים קיימים בשני הצדדים, אבל סימטריה? אין. 

כשאנחנו מדברים על הסתה ושיח שנאה, עיקר הפחד שלנו הוא שהשיח, המילים הקשות, יתורגמו כמו במקרים קשים בעבר – לאלימות ב”חיים עצמם”. עובדתית, רוב מוחלט של מקרי האלימות הפוליטית הקשים ביותר, בוצעו על ידי אנשי ימין, ורוב הקורבנות היו ערבים, אנשי שמאל, להט”בים ובני מיעוטים אחרים. חלק מהרוצחים הצהירו כי קיבלו ‘רוח גבית’ לפעולה שלהם. בין אם בהיתר הלכתי, ובין אם בשל אווירה מסיתה ברחוב וברשתות החברתיות. 

מאז החלו אירועי המחאה נגד הממשלה לצבור תאוצה – בבלפור, בגשרים ובצמתים ובקיסריה, אירעו מספר אירועים אלימים, רובם כלפי המפגינים: ריסוס גז פלפל על מפגינים ברמת גן, דקירת מפגין בצומת ניר עם בעוטף עזה, התקפה אלימה לאחר הפגנה מחוץ לביתו של השר אוחנה בת”א, תקיפה בהפגנה בכיכר פריז ועוד. זאת מבלי להתייחס כרגע למקרי אלימות משטרתית שתועדו מול המצלמות. מהצד השני, למעט מקרה בודד, חמור וראוי לגינוי בו הותקף עיתונאי חדשות 13 אבישי בן חיים במהלך הפגנה, לא ידוע על אף מפגין למען ראש הממשלה שהותקף באלימות על ידי מפגינים מן האופוזיציה. האם התוקפים מהימין הושפעו מאמירות מסיתות של מי מנבחרי הציבור? אין לדעת. אבל בהחלט ניתן לומר ששיח אלים, שקרי ומפלג, הבנוי בחלקו על הפצת חצאי אמיתות במקרה הטוב ופייק ניוז במקרה הרע, אינו תורם לאווירה המתלהמת. 

כפי שראינו בדו”ח השנאה, חלק ניכר ממקרי ההסתה והאלימות הפיזיים באים מהצד הימני של המערכת הפוליטית. כעת, על מנת לייצר סימטריה, יש מי שדואג לייצר נרטיב שקרי של “איזון” מלאכותי בין שני צדדים. מנגנון משומן המייצר יש מאין מקרי הסתה שניתן לכנות “פייק הסתה”. כדי לפרק את המנגנון הזה, כדאי להבין איך הוא עובד. 

צילום: פלאש 90

כאשר הסתה מתקיימת מהצד שלך, אלו אפשרויות הפעולה:

  1. התעלם מההסתה לחלוטין

  2. הכחש את ההסתה (אמור – זו לא הסתה). שכתב את ההיסטוריה 

  1. רק אם אין ברירה: הוצא גינוי רפה, ללא נטילת אחריות

  2. צור איזון פיקטיבי: מצא מקרה נגדי והשתמש בו (פייק הסתה), אל תשאיר את עצמך לבד במשוואה

  3. הסט את הדיון: הפוך את עצמך לקרבן

רבות נכתב על רצח רבין ובעיקר על ההסתה שקדמה לו. האווירה הציבורית הקשה, קריאות “רבין רוצח” ו”רבין בוגד” בהפגנות הימין, הכרזות של רבין במדי אס.אס, אירוע ה”פולסא דנורא” (דין רודף וייחול למותו של ראש הממשלה), נתניהו צועד בהפגנה בצומת רעננה כשארון מתים עם הכיתוב “רבין ממית את הציונות” לצדו והמשפט של פעיל כ”ך באותם ימין, איתמר בן גביר שאמר: “כמו שהגענו לסמל הזה (שנתלש מהרכב של רבין), אנחנו יכולים להגיע גם לרבין”. 

בפסק הדין של הרוצח יגאל עמיר כתב השופט בדימוס עודד מודריק: “מעשיו של הנאשם אינם רק כישלונו האישי ולא עימו לבדו אנו באים היום חשבון, אלא עם כל מי שבדרך ישירה או עקיפה, במפורש או מכללא, נתנו לו להבין שמותר לגדוע חיי אדם על מזבח ה”מולך” של אידיאולוגיה כלשהי”.

הנה כמה דוגמאות להמחשת ההתמודדות עם הסתה שהגיעה מהצד שלך. התעלם, הכחש, גנה באופן רפה, וצור סימטריה פיקטיבית עם מקרה אחר, ובמילים אחרות – שכתב את ההיסטוריה: יו”ר הקואליציה ח”כ דוד ביטן אמר כי רצח רבין הוא “לא רצח פוליטי”, השרה מירי רגב בראיון לגל”צ אמרה כי “לא הייתה אווירה של הסתה מימין לפני רצח רבין. אני חושבת שאנחנו רואים היום את ההסתה של השמאל נגדנו”, ויו”ר הקואליציה מיקי זוהר ברדיו חיפה: “מה שעושים לבנימין נתניהו, למעט נטילת חייו, לו ולמשפחתו, זה רצח תרתי משמע. כן, אני משווה את רצח רבין למה שעושים לראש הממשלה. אני משווה בין הדברים”. אמצעי נוסף לשכתוב ההיסטוריה – מאמרי דעה שפורסמו במהלך השנים בכלי תקשורת המזוהים עם הימין, כמו “מיתוס ההסתה” – באתר מידה, או ‘ההסתה מצד שמאל שוברת את הכלים’ – באתר ישראל היום

בחודש יוני, נתניהו מתלונן שלוש פעמים במשטרה על הסתה, בין היתר על פוסט מסית נגדו בפייסבוק. כאשר חברת פייסבוק מסירה את הפוסט ומציינת כי הפרופיל פיקטיבי שהופעל ע”י תושבת חוץ, בוחר נתניהו להתעלם מהעובדה שמדובר למעשה ב”פייק פרופיל”. במילים אחרות, כאשר זה משרת אותו, והופך אותו לקרבן, פייק ניוז הוא לא דבר רע. 

בחודש יולי 2020 כותבת מירי רגב פוסט בעמוד הפייסבוק שלה בו היא מגנה את ההפגנות נגד הממשלה ומשתמשת במילים: “הפגנה וחופש ביטוי כן. אלימות והסתה לא. הגיע הזמן לעצור לפני שיהיה מאוחר מדי. בושה וחרפה”. היא מצרפת תמונה של עשרות מפגינים צפופים, ללא מסכות, המניפים שלטי “מרד”, ו”ביבי הגזמת”. אלא שמדובר בפייק ניוז מוחלט. התמונה צולמה 7 שנים קודם לכן בהפגנה נגד מתווה הגז ואינה רלוונטית כלל למחאת 2020. בפוסט אחד – הפכה רגב את המפגינים למסיתים, את עצמה לקרבן, והכל על בסיס שקר מוחלט. מקרה קלאסי של “פייק הסתה”.

במספר מקרים בחודשים האחרונים הפכו נתניהו ובכירי ימין אחרים מיצגי אמנות שוליים למדי ל’מפגני הסתה’ שזכו לתהודה ברשתות החברתיות. הבולט שבהם – מיצג ‘הסעודה האחרונה’ שהוצב בכיכר רבין, נתניהו וממשלתו סועדים לצד שולחן עמוס אוכל ומשקאות. השרה רגב מיהרה להגיב, למסגר את האירוע כ’הסתה’ ולהתקרבן: “בערבו של תשעה באב יש מי שבחר ללבות עוד ועוד שנאה וקיטוב בעמנו. יש מי שאולי רומז שגם עתידו של ראש הממשלה יהיה כעתידו של הסועד האחרון?! זה רק עניין של זמן שיגיע מיצג הגרדום וחבל התלייה. זו לא הסתה אלא קריאה לפעולה. אני קוראת לרון חולדאי תפסיק לעצום עיניים והסר לאלתר את מיצג ההסתה”.

נתניהו מצידו העלה סרטון ערוך ומגמתי על ההפגנות בבלפור בליווי הכיתוב “הפגנות השמאל הקיצוני של לפיד ועודה… מתסיסות לרצח ראש ממשלה”, נדמה ששום דבר בתמונות אינו עונה על ההגדרה ‘הסתה’ אבל כשצריך לייצר סימטריה, כל קשר בין המציאות לנכתב בציוצים מקרית בהחלט. כזכור, גם שרה נתניהו מגישה מספר תלונות במשטרה, בין היתר על הטרדה מינית בשל ציוץ שנכתב עליה, לכאורה, ומאוחר יותר מתגלה כי הפוסט נכתב שנה וחצי קודם לכן והמצייץ נחקר ושוחרר. 

באוגוסט 2020 נתניהו מעלה הילוך ויוצא למתקפה חסרת תקדים נגד היועמ”ש. במכתב ששלח לו, הלין נתניהו על חוסר הטיפול, לטענתו, באיומים עליו ועל משפחתו: “אפסות הפעולה שלך נוכח הקריאות לרצח שלי ושל בני משפחתי והאיומים באונס של רעייתי היא לא פחות מאשר התרה שערורייתית של דמנו”. היועמ”ש מצידו משיב לנתניהו כי כל התלונות בנושא מטופלות ברצינות ונחישות, וכי עד כה נפתחו 19 חקירות בנושא “אין כל בסיס לטענות על הקלת ראש בעניינך. לאחרונה פניתי לראש השב”כ והן למ”מ מפכ”ל המשטרה על מנת לוודא שהאיומים זוכים למענה הנדרש. נחה דעתי כי כך הוא הדבר”. בסיום מכתב התגובה שלו, מניח היועמ”ש לפתחו של ראש הממשלה אמירה חריפה, נוקבת ורבת משמעות: גם למנהיגי הציבור יש תפקיד מרכזי ואחריות בהרגעת הרוחות, שלא נמצא עצמנו בפני תוצאות קשות ובלתי נסלחות”.

האם ראש הממשלה, המוביל בעצמו כמעט יום ביומו תהליכי שיסוי וליבוי, הסתה ושנאה, שימוש בשקרים ופייק ניוז, יקח את דברי היועמ”ש לתשומת ליבו וישנה את דרכו? ספק גדול. תרבות השקר הפכה לדרך היחידה שהוא מכיר, והחלק הנורא יותר, נדמה שדרך השקר עובדת ושהוא אינו משלם מחיר אמיתי, דרמטי, על צורת השיח הזו. הדרך היחידה לגמול את נתניהו מתרבות השקר – היא לגרום לו לשלם על כך במקום היחיד שהוא מבין  – בקלפי. גם על ידי ליכודניקים שמאסו בדרך השקר. אנחנו אולי לא נגמול את נתניהו מהשקרים לכם התמכר, אבל בהצבעה לאלטרנטיבה נקיית כפיים נגמול את עצמנו משלטון מסואב המניע מנגנון משומן של ידיעות כזב.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..