fbpx
בית » על סדר היום » התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג”ץ: בטלו החוק לאיסור הפגנות

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג”ץ: בטלו החוק לאיסור הפגנות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
אחרי שאמש אישרה הכנסת בקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק המגביל את זכות המחאה, הגישה הבוקר התנועה לאיכות השלטון עתירה לבג”ץ בבקשה לבטל את סעיפי החוק המגבילים את זכות ההפגנה

לדברי העותרים “התיקון לחוק מגביל באופן קיצוני את זכות המחאה, ופוגע קשות ובצורה לא מידתית בזכות היסוד להפגין ובחופש הביטוי. באישון לילה קירבו חברי הכנסת את מדינת ישראל צעד נוסף אל עבר ריסוק המשטר הדמוקרטי”. 

כזכור החל מהיום הפגנות מוגבלות למרחק המתבסס על מקום המגורים, ובמתכונת של קבוצות המונות עד 20 איש. התנועה לאיכות השלטון ביקשה לפרסם את הנתונים העדכניים ששימשו בסיס לחקיקת התיקון, והוציאה צו ביניים שיעכב את כניסת התיקון לתוקף. “החוק להגבלת ההפגנות מרוקן מתוכן את אחת מזכויות היסוד המובהקות ביותר במשטר הדמוקרטי, אשר אינה רק זכות אזרח אלא גם מהווה את התשתית לבנייה של משטר דמוקרטי. החוק מכפיף את חופש ההפגנה למרחק של עד קילומטר ממקום מגוריו של המפגין – ובכך, למעשה, יביא לביטול ההפגנות נגד ראש הממשלה בבלפור ובקיסריה. איך אפשר לקיים הפגנה אפקטיבית נגד הממשלה בלי התקהלות של הציבור במקום פומבי?”. 

בעמוד הפייסבוק של התנועה, כתבו: “שלא יספרו לנו ש״החוק הכרחי כדי להציל אנשים מקורונה״. הרי ועדת חוקה, חוק ומשפט דנה בהסתייגות להחריג מחאות באמצעות שיירות רכבים, ללא התקהלות כלל והסתייגות זו נדחתה. זו הוכחה לכך שמניעים בריאותיים או אפידמיולוגיים כלל לא עומדים בבסיס החקיקה הזאת, אלא איסור גורף על מחאה נגד הממשלה והעומד בראשה, שההליך הפלילי בעניינו תלוי ועומד בבית המשפט. 

זהו בוקר עצוב, שבו מדינת ישראל חצתה קו אדום נוסף של רמיסת הזכויות הבסיסיות ביותר של האזרח במדינה דמוקרטית. אנחנו מקווים שבג״ץ יקבל את העתירה שלנו ויורה על עיכוב כניסת תיקון החוק לתוקף”. 

יו”ר האופוזיציה, ח”כ יאיר לפיד (יש עתיד תל”ם) נשא אמש נאום במליאה טרם ההצבעה ואמר: “אני באתי הנה כדי לברר אם עדיין מותר לי לדבר במליאה. כי זה השלב הבא. שיגידו לנו שבגלל הקורונה, אם אוסרים היום על הפגנה במכוניות, באוויר הפתוח, שזה הרבה פחות מסוכן מאשר בחלל סגור, למה שלא יגידו לי שאסור לי לעמוד פה ולדבר בשמה של האופוזיציה כי אני חושב שיש משהו לא בסדר עם הממשלה הזו. אנצל כל הזמדנות לבוא לפה כל עוד אתם מתירים לי, כדי להגיד שזו ממשלה איומה שנכשלה בטיפול בקורונה. אני שואל את חברי בכחול לבן תסבירו לי מה יקרה לכם אם תיכנסו היום למליאה ופשוט תגידו לא. מצטערים, לא מוכנים. לא בשביל זה הלכנו לפוליטיקה. זה מנוגד לכל ההסכמים שחתמנו עליהם. יענישו אותכם? יעמידו אותכם בפינה? יגידו לכם לכתוב 200 פעם על הלוח נתניהו לא נכשל בטיפול בקורונה? כולם יודעים מה קורה פה כל נושא ההפגנות נועד להסיח את הדעת מהכישלון הנורא של הממשלה הזו בטיפול בקורונה. מהכישלון הבריאותי, כלכלי, מהכישלון הערכי”. 

הבוקר כתב ח”כ בוגי יעלון (יש עתיד תל”ם) בעמוד הפייסבוק שלו דברים חריפים בהתייחס להעברת החוק אמש: “אזרחי ישראל, אנחנו קמים הבוקר למציאות חשוכה אחרי לילה שחור בכנסת. לילה של חרפה ושפל בו הוצעדנו עוד צעד גדול לעבר רודנות, לילה בו הושלם שלב נוסף בתכנית נתניהו לפירור ופירוק הדמוקרטיה, בדרך לדיקטטורה, תוך ניצול ציני של מצוקות משבר הקורונה. אזרחי ישראל, הנאשם נתניהו גזר מאיתנו עוד פיסת חירות הלילה, כשאנחנו באחת התקופות הקשות והמדאיגות בחיינו, בעודו עוסק רק בעצמו, וממשיך להתמקד אך ורק בבריחתו מספסל הנאשמים ובמאמציו לבטל את משפטו בעזרת סייעניו, משתפי הפעולה מהקואליציה הכי אנשי דמוקרטית, מושחתת וכושלת שהיתה אי פעם בישראל. אנחנו בחרדות ובאי וודאות עצומה, ואצלו מפלס החרדה ואי הוודאות יורד על חשבון חירותנו, עתידנו ועתיד המדינה. לא נרפה, נדאג שהנאשם ייתן את הדין על הכישלון הלאומי הנורא שהוא חתום עליו, כמו גם על אישומיו הפליליים לא רק בבית המשפט אלא גם בקלפי… אפשר להגביל את חירותנו, אבל אי אפשר לכלוא את רוחנו. אין לנו ארץ אחרת, אדמתנו בוערת ואנחנו נדע ונוכל להצילה”.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..