fbpx
בית » על סדר היום » “הסיבה לסגר שני – הניהול הכושל של נתניהו”

“הסיבה לסגר שני – הניהול הכושל של נתניהו”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
יו”ר האופוזיציה לפיד תוקף את החלטת הממשלה ומציג אלטרנטיבה

ישראל נכנסת לסגר מלא שעלותו למשק, על פי הערכות בכירים במשרד האוצר, אדירה: כ-35 מיליארד ש”ח. רגע לפני כניסת הסגר, שיימשך לפחות שבועיים, קיים יו”ר יש עתיד – תל”ם ויו”ר האופוזיציה ח”כ יאיר לפיד מסיבת עיתונאים בה תקף את אופן ניהול המשבר הבריאותי והכלכלי והציג את תכניתו להשבת המדינה למסלול.

ראשית תקף לפיד את מדיניות הממשלה שהובילה להחלטה ללכת לסגר מלא: “ישראל יוצאת לסגר שלא היתה צריכה לצאת אליו. הסיבה לסגר היא הניהול הכושל, הפוליטי, המרושל וההיסטרי של הממשלה ושל ראש הממשלה. שבעה חודשים לא עשו כלום. לא חיזקו את מערכת הבריאות. לא גייסו סטודנטים לרפואה. לא הקימו בתי חולים שדה. לא תגברו את המעבדות. לא גייסו חוקרים אפידמיולוגיים. גם עכשיו לא עושים כלום”. 

מחדל הסגר השני. צילום: פלאש 90

לפיד ציין כי הדבר החמור ביותר בעיניו הוא תחושת חוסר הוודאות של האזרחים “הממשלה עיוורת לחרדה שמרגיש היום כל ישראלי. הפחד על ההורים ועל סבא וסבתא. הפחד על הבריאות. הפחד על הפרנסה. שלא נוכל לשלם מחר בבוקר לגננת או לדלק. התחושה שאנחנו לבד בעולם מול ממשלה שלא סופרת אותנו ממטר. הציבור לא מבין מה התכנית כי אין תכנית. הממשלה לא הציגה שום רעיון חוץ מלסגור את המדינה. זהו מחדל, שאדם אחד חתום עליו – נתניהו. אפשר וצריך היה לנהל את זה אחרת”. 

צילופ מסך מתוך: ״פייננשל טיימס״

כאלטרנטיבה הציג לפיד שורה של צעדים שבהם צריכה הממשלה לנקוט על מנת להשיב את אמון הציבור:

1. גיבוש אסטרטגיית יצירה עם פרמטרים ברורים –  מה ייפתח מחדש מתי, מה המדד להצלחה, מה אנחנו מנסים להשיג, כמה מקרים חמורים וכמה בדיקות חיוביות יובילו לפתיחת בתי ספר מחדש, לפתיחת עסקים מחדש, לפתיחת בתי כנסת מחדש, להחזרת ההפגנות. הכל חייב להיות עקבי ולציבור.

2. גיבוש מודל פיצוי לעצמאים שייכנס לתוקפו מיידי עם תחילת הסגר – רשת ביטחון ודמי אבטלה לעצמאים. ביטול מודל החל”ת ומעבר למודל הגרמני.

3. הקמת מערך חקירות אמיתי רחב היקף – קטיעה, סגירה ואכיפה ברמה המקומית לצד מערכת רפואת חירום שמסוגלת להתמודד ברמה הארצית עם עומסי תחלואה.

4. מינוי דובר מקצועי למשבר – בלי מסיבות עיתונאים פוליטיות, רק מידע והוראות ברורות לציבור כל יום.

5. דוגמא אישית של כל חברי הממשלה – כל שר שעובר על כללי הסגר חייב להתפטר, כולל ראש הממשלה.

6. העברת משאבים וסמכויות ניהול לראשי ערים ביום שאחרי הסגר – כדי שינהלו את הערים בשיתוף פיקוד העורף.

תכנית 6 הנקודות של מפלגת יש עתיד

לגבי התפילות, הזכיר לפיד את קריאתו של הרב הראשי לישראל הרב יוסף, ואמר כי הוא תומך בה: “השמרו לנפשותיכם. תתפללו באוויר הפתוח. עם מסיכות. פיקוח נפש דוחה הכל. אנחנו נציית כמובן להוראות לגבי ההפגנות. גם אם הן ניתנו ממניעים זרים. נלך לגשרים, זה אלף מטר מהבית, נפגין בקפסולות של 20 איש. נתפלל באחריות ונפגין באחריות. נקיים את כל ההנחיות. לא ניתן לנתניהו להפוך את זה למלחמה בין דתיים לחילונים. כולנו יחד נגד המחלה, במאבק להציל את הכלכלה”.

לפיד בחר לסיים את דבריו עם נימה אופטימית, כשהוא פונה לציבור הישראלי: “על ממשלת ישראל אי אפשר לסמוך, אבל יש במדינה גוף אחר שאפשר לסמוך עליו: הישראלים. זה תלוי בנו. ביכולת שלנו לפעול יחד. באחריות אישית. בזה שנהיה ערבים זה לזה. נלבש מסיכות, נשמור על ריחוק חברתי, נשמור על ההורים. יש לנו אחד את השני. את היכולת, השכל והכח לצאת מזה יחד. כל האנשים האלה שלפני שניה רבו אתנו על פוליטיקה, הם האחים שלנו והמשפחה שלנו. יש רק דרך אחת להתמודד עם הקורונה: איתם ביחד”.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..