fbpx
בית » על סדר היום » פרשת ההתעללות בגן הילדים ברמלה: דיון בוועדה לשלום הילד

פרשת ההתעללות בגן הילדים ברמלה: דיון בוועדה לשלום הילד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
ח”כ קארין אלהרר (יש עתיד – תל”ם), יוזמת הדיון אמרה: “כולם מזדעזעים ומזילים דמעה, ואז חוזרים לחיים וכלום לא קורה. אם הילדים יקרים להנהגה, שיתקינו תקנות וימצאו מימון”

שנה עברה מאז פרשת הגננת המתעללת כרמל מעודה, אך נדמה ששום דבר לא השתנה. בעקבות חשיפת פרשה ההתעללות הקשה בפעוטות בגן ילדים ברמלה בשבוע שעבר, התקיים דיון דחוף בוועדה לשלום הילד, יוזמת ח”כ קארין אלהרר מיש עתיד תל”ם. 

אילוסטרציה: למצולמים אין קשר לנאמר. צילום: משה שי, פלאש 90

ח”כ אלהרר הגישה בעבר את הצעת החוק לפיקוח על המעונות לגיל הרך, שכוללת מלבד מצלמות, גם הכשרה מסודרת לסייעות, החמרת ענישה פלילית ומיונים למשרת סייעת. הצעת החוק, שכונתה “חוק המצלמות” עברה לפני שנתיים אך אינה מיושמת משום שעדיין לא הותקנו התקנות המתאימות.

בדיון בוועדה לשלום הילד אמרה ח”כ אלהרר: “אני מרגישה שזה פשוט לא אכפת למי שיושב שמשרדי הממשלה. אני לא מבינה איך יכול להיות מצב שבו כולם מזדעזעים ומזילים דמעות בכל פעם שפורצת לחיינו פרשה מזעזעת כפי שנחשפה בשבוע שעבר, ואז חוזרים לחיים וכלום לא קרה. אם באמת זה היה מזעזע ומרעיד את אמות הסיפים הייתי מצפה שיהיו תקנות, שלא ידחו את חוק המצלמות. אני לא מוכנה לדחייה אפילו לא של חצי שנה, אין שום סיבה לדחייה, מדובר בכסף קטן. אם הילדים האלה יקרים להנהגה, הם צריכים לממן את זה”. 

ח”כ אלהרר הוסיפה: “מצלמות הן דבר חשוב מאוד, הן חשפו מקרים קשים בעבר, אבל חשוב לזכור שהן לא חזות הכל. זה עדיין פלסטר לבעיה שצריכה להיפתר ע״י רישום פלילי של המתעללת, הכשרה של סייעות, שיפור הבטיחות. השאיפה היא להתקין מצלמות כדי שבטווח הרחוק נוכל להסיר אותן כי יהיו לנו גנים בטיחותיים וסייעות מוכשרות ונכונות שנוכל לסמוך עליהן. כל זמן שלא נכנס חוק רחב של פיקוח על המעונות, חייב להיכנס חוק המצלמות. אסור שהוא יידחה – חייב להיות פיקוח כלשהו. זה לא הגיוני שבגלל עניין בירוקרטי ילדים ימשיכו לצבור טראומות קשות או חלילה זה יעלה לנו בחיי אדם”.

חוק המצלמות שאושר בשלהי 2018 ממתין ומעלה אבק. החוק אמור היה להיכנס לתוקפו בספטמבר, אך לפי שעה, על-פי הטיוטה הנוכחית של חוק ההסדרים, הוא אמור להידחות בשנתיים כדי לסייע לבעלי הגנים הפרטיים שנפגעו בתקופת הקורונה, ולמנוע מעמסה כספית עליהם. החוק מחייב מעונות יום שבהם שבעה פעוטות ויותר להתקין מצלמות. מלבד הרתעה, המצלמות יכולות לסייע להורים להבחין מה עוברים ילדיהם בגן, ולהוביל גם להרשעה של אנשי צוות במידת הצורך.

בית משפט השלום בראשון לציון נעתר השבוע לבקשת הורי הילדים לפרסם את התיעוד המזעזע מגן הילדים. בסרטון נראים אנשי הצוות מטיחים פעוטות על מזרנים, סוטרים להם ומשליכים אריזות מגבונים על ראשיהם. מנהלת הגן שצפתה בסרטונים, פרצה בבכי ואמרה: “צפיתי באחד או שניים מהסרטונים, ולא הייתי מסוגלת יותר”. 

לאחר פרסום תיעוד מצלמות האבטחה מגן הילדים, יצאו עשרות מהורי הגן להפגנה במחאה על האלימות כלפי ילדיהם, הפגנה שבמהלכה נחסם צומת עזריאלי בתל אביב. המוחים דרשו להחמיר את הענישה כלפי נאשמים בהתעללות בפעוטות וקראו קריאות בדרישה לפיקוח ממשלתי מחמיר יותר בגני הילדים כדי למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד.  

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..