fbpx
בית » על סדר היום » מי שלא רצה בלפור אחד, קיבל 350 בלפורים

מי שלא רצה בלפור אחד, קיבל 350 בלפורים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
במוצאי שבת קרה דבר בישראל. עשרות אלפי אנשים, אולי מאה אלף ויותר, איש לא יכול לספור אותם, יצאו לרחובות. בצפון ובדרום, בירושלים, חיפה, ת”א וערים רבות נוספות. אפילו במוקדי ליכוד מובהקים – אשקלון, ירוחם, אלפי מנשה ואריאל. הם עמדו על הגשרים, בצמתים, בכיכרות, מתחת לבית, קוראים סיסמאות שונות שכולן אחת: לך!

נתניהו ניסה בכל מאודו לדכא את המחאה כבר בתחילתה. הוא קרא למפגיני בלפור בשלל כינויי גנאי מזלזלים – אנרכיסטים, חייזרים, מפיצי מחלות, “רבע מנדט”. אמש הוציא הודעה נוספת באותה הרוח: “קומץ הזויים” קרא לרבבות המפגינים. ממשלת ישראל ניסתה בשבועות האחרונים להעביר תקנות חירום להגבלת הפגנות במרחק ומיקום, אך קיבלה בדיוק את התוצאה ההפוכה לה קיוותה. המונים, מכל הארץ, בכל גיל, אמרו לראש הממשלה: לא עוד. 

לא ניתן לך להפוך את מדינת ישראל לדיקטטורה נוסח טורקיה או רוסיה. לא מקובל עלינו שלטון שבראשו ראש ממשלה החשוד בפלילים, שעסוק בהימלטות ממשפטו המתקרב במקום בנו. אנחנו רוצים אלטרנטיבה. רוצים מנהיגות אחרת. לא ניתן לך למנוע מאיתנו למחות נגד כשלונך בטיפול במשבר הקורונה, המשבר החמור ביותר – בריאותית וכלכלית מאז קום המדינה. הציבור הישראלי איבד לחלוטין את האמון ביכולתך להוביל. העם אמר את דברו: אתה נכשלת, ואנחנו נמחה בכל מקום, עד שתלך. 

 

צעדיו הנואשים של ראש הממשלה לדחוק את המפגינים לפינה, להתעמר בהם, לזלזל בהם, להצר את צעדיהם, הובילו לתוצאה הפוכה. היא התסיסה במשך שבועות את מתנגדיו, איחדה אותם והורידה לתחתית את מפלס האמון בממשלה שנדמה כי מעולם לא היה נמוך יותר. האפשרות החוקית המוגבלת להפגין רק מאות מטרים מהבית אפשרה לכל אדם, בכל גיל ובכל מקום, לרדת מתחת לבית שלו ולמחות. הציבור הישראלי עשה זאת, בהמוניו. גול עצמי מפואר. 

אחרי התמונות הקשות שנראו ברחובות, אי אפשר שלא לומר מילה על אלימות. במהלך ההפגנות הותקפו באלימות קשה מספר מפגינים נגד הממשלה אך כצפוי אף מילת גינוי לא נשמעה, לא מראש הממשלה ולא משריו. שתיקה שכמוה כהסכמה. שתיקה רועמת הנותנת רוח גבית למפגע הבא. לא צריך יותר מאדם אחד מוסת כדי לגרום לפצע מדמם נוסף בהיסטוריה של האלימות הפוליטית בישראל. זה לא תסריט מופרך. 

ההפגנות אמש, צילום יונתן סינדל, פלאש 90

אחת המפגינות אמרה באחד מערוצי הטלויזיה, כי באין מפכ”ל משטרה קבוע, המשטרה מקבלת את הוראתיה ישירות מהשר הממונה, אמיר אוחנה. וכרוח המפקד, המשטרה הפגינה אתמול אלימות יוצאת דופן. היא לא ניהלה את האירוע, לא נערכה כראוי, עצרה עשרות מפגינים וחילקה דו”חות מיותרים לעשרות אחרים (אף לעיתונאי שהגיע לבצע את מלאכתו). לא רק שהמשטרה לא הגנה על המפגינים מפני גורמים אלימים מהמחנה היריב, היא אף גרמה במעשיה לפציעה פיזית של רבים מהם. 

אפילו ח”כ מיקי לוי (יש עתיד – תלם) מפקד מחוז ירושלים לשעבר, שהגן לאורך הדרך על המשטרה כתב בעמוד הפייסבוק שלו: “המשטרה יקרה לליבי. אני מרגיש בשר מבשרה. הייתי מעורב באינספור מקרים בניסיון לגשר בין גורמים מהמשטרה למפגינים כדי להוריד את גובה הלהבות. לצערי, לתחושתי, ההתערבות של השר לביטחון פנים באופן ישיר מול מפקדי המחוזות חורגת ממה שהיה נהוג וראוי במשך שנים ומעמיד את המשטרה ואת בכיריה במצב בלתי אפשרי. אסור למשטרה להיתפס כמי שלוקחת צד בעימות הפוליטי. המשטרה אינה חומת המגן של נתניהו וגם לא תצליח לשבור את רוח העם. המשטרה צריכה להכיל את ההפגנות בלי להתנכר למפגינים ולהתמקד במוקדי התחלואה. זה צו השעה”. על ניצב מוטי כהן, ממלא מקום מפכ”ל המשטרה לצפות בתמונות ולהפיק את הלקחים לקראת השבוע הבא, כי המחאה הנרחבת נגד הממשלה לא רק שלא הסתיימה הערב, היא רק החלה.

תודה אישית מגיעה לך, נתניהו. פילגת את הישראלים במשך שנים, אבל לפחות הצלחת לאחד את המתנגדים לשלטונך למפגן אדיר של דמוקרטיה ופטריוטיות.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..