fbpx
בית » על סדר היום » “המורשת האמיתית של יצחק רבין היא האמון. הוא נרצח מפני שהרוצח האמין לו”

“המורשת האמיתית של יצחק רבין היא האמון. הוא נרצח מפני שהרוצח האמין לו”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
ישיבה מיוחדת לציון 25 שנה לרצח רוה”מ יצחק רבין התקיימה היום במשכן הכנסת. בין הנואמים: רוה”מ נתניהו ויו”ר האופוזיציה לפיד. לפיד עסק בנאומו ברבין המנהיג: “הוא האמין שצריך לומר אמת, לקחת אחריות, להגדיר מטרות, לא לשרוד מיום ליום”. רוה”מ נתניהו הקביל בין ההסתה נגד רבין לבין המחאה נגדו: “25 שנים אחרי רצח רבין יש הסתה מפורשת לרצח כלפי ראש הממשלה ובני ביתו חדשות לבקרים ואיש כמעט אינו פוצה פה”. גם יו”ר הכנסת לוין בחר להאשים את מתנגדי רוה”מ בהסתה

יו”ר האופוזיציה לפיד, כאמור, בחר להתמקד באישיותו ומנהיגותו של רבין: “המורשת האמיתית של רבין היא לא השלום ולא המלחמה. היא האמון. רבין היה מנהיג שהמנהיגות שלו מבוססת על אמון. אנשים האמינו לו, ובגלל זה האמינו בו. הוא הוביל לקרב חיילים שהאמינו בו. הוא היה רמטכ”ל, שר בטחון, ראש ממשלה, שזכה לאמון הציבור. הוא חי ומת אדם ישר. הוא אמר מה שהוא חשב, הוא עשה מה שהוא אמר. הוא נרצח מפני שהרוצח האמין לו. הרוצח האמין שרבין לא ייסוג, לא ימצמץ לא יתקפל כל עוד הוא חי. הוא רצח אותו מפני שרבין אמר עשר דקות לפני שנרצח, על הבמה בכיכר: “אני רוצה שהממשלה תמצה כל שמץ, כל אפשרות, לקדם ולהגיע לשלום כולל.” ואם רבין אמר הוא התכוון”. 

לפיד ציין כי אם רבין לא היה נרצח זה בדיוק מה שהיה עושה – ממצה כל אפשרות: “זה מה שעושים מנהיגים. אומרים את האמת שלהם, ואז נאבקים על האמת שלהם. הנסיון לטעון שלרבין לא היתה מורשת מלבד העובדה שנירצח, הוא נסיון להכחיש את ההיסטוריה. רבין לא מוגדר בידי מותו, הוא מוגדר בידי חייו. המורשת של רבין היא מודל המנהיגות שלו. הוא הגדיר לנו את הערכים של מנהיג ישראלי, ומאז אנחנו בוגדים בהם ללא הרף. רבין האמין שמנהיג צריך לומר אמת.  לקחת אחריות כשעושים טעויות. להיות נדיב בקרדיטים כשיש הצלחות. בעיקר להגדיר מטרות. לא לשרוד מיום ליום. להגדיר מהו הדבר הגדול שאתה רוצה להשיג, ולפעול למענו בכל דרך. לספוג את הכשלונות והחבטות, לעשות גם את הדברים שאף אחד לא אוהב. זו היתה המנהיגות של רבין. זו המנהיגות שחסרה היום בממשלה”.

בהמשך דיבר לפיד על הסכסוך בין ישראל לפלסטינים ועל הצורך לקדם הסדר עמם: “אנחנו צריכים להמשיך לנסות להביא שלום. לא בטוח שנצליח, אבל אסור לנו להפסיק לנסות. אנחנו לא אמורים להוריש לילדינו את הפלשתינים. אנחנו לא אמורים להוריש להם את הסכסוך. אם יהיה סדק, אנחנו צריכים להכנס בו. אם יהיה רגע, אסור לנו לפספס אותו. בלי להיפרד מן הפלשתינים, הזהות היהודית והדמוקרטית של מדינת ישראל נמצאת בסכנה. תפקידנו הוא למנוע את הסכנה הזו. לא להמציא הזיות משיחיות ולטעון שהיא תיעלם מעצמה. כשרבין נרצח היו בין הים לירדן 5.4 מיליון יהודים, ו-3 מיליון ערבים. היום יש בין הים לירדן 6.5 מיליון יהודים, ו-6.5 מיליון ערבים. להעמיד פנים שזה לא קורה, זו לא מדיניות – זו בריחה מאחריות. מנהיגים אמיתיים בוחרים בין רע לרע. תהליך אוסלו היה תהליך פגום, שנקטע באמצע ויצר תוצאה פגומה. הוא רק היה רע פחות מהאלטרנטיבה – האלטרנטיבה היתה לא לעשות שום דבר. בעיני רבין, האפשרות הזו לא היתה קיימת. היום האפשרות הזו היא המדיניות הרשמית של ממשלת ישראל”.

צילום, תמר נואברג, פלאש 90

רוה”מ נתניהו דיבר על ההיסטוריה של רבין, וביקש להוקיע “תופעות הרסניות של הסתה לאלימות וביזוי מכל צד שהוא, כולנו חייבים לגנות בתוקף גילויים של אלימות פוליטית מכל מחנה שהוא. צרור יריות בכיכר לא היה ולא יהיה תחליף להכרעת העם בקלפי”. נתניהו בחר גם לעקוץ את התקשורת: “הדמוקרטיה תלויה בכך שהתקשורת לא תציג דעה אחידה חד גונית ואם מישהו מביע דעה אחרת מוכה מיד. היום, 25 שנים אחרי רצח רבין, יש הסתה מפורשת לרצח כלפי ראש הממשלה ובני ביתו חדשות לבקרים ואיש כמעט אינו פוצה פה. אם תרצו אתן ציטוטים אבל זה מעל ומעבר”. 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..