fbpx
בית » על סדר היום » רגע לפני סגר: איך לנצח את המגיפה ולהציל את הכלכלה בשמונה צעדים

רגע לפני סגר: איך לנצח את המגיפה ולהציל את הכלכלה בשמונה צעדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
כבר לפני חודשיים הציגה מפלגת יש עתיד – תל”ם את תכניתה למלחמה במגיפת הקורונה ולטיפול במשבר הכלכלי

התכנית כוללת שמונה צעדים, בהם: הקמת גוף תפעולי במשרד הביטחון לניהול המגיפה, התייחסות מעמיקה לנושא האבטלה במשק כולל חקיקת בזק של חוק דמי אבטלה לעצמאים, קידום פרויקטים לאומיים גדולים במימון זר כדי ליצור מקומות עבודה חדשים, איחוד שנות המס 2019-2020 כדי לקזז בין רווחי 2019 להפסדי 2020, הקמת גוף הסברה לאומי, פרסום לוחות זמנים ברורים כדי לייצר וודאות במשק ועוד. 

יו”ר האופוזיציה, ח”כ יאיר לפיד (יש עתיד – תל”ם) שהציג את התכנית, בחר להתחיל דווקא ממקום אחר: מבנה וגודל הממשלה: “קודם כל הייתי מקים ממשלה אחרת. ממשלה של 18 שרים. יעילה, חסכונית, ממוקדת מטרה. בלי שר לענייני מים ובלי ראש ממשלה חליפי. קבינט הקורונה ימנה ארבעה שרים: ראש ממשלה, אוצר, בטחון ובריאות. זה צוות, והדבר הכי חשוב במצבי חירום הוא עבודת צוות”. 

לאחר מכן ענה לפיד על השאלה “מה אתה היית עושה” ופירט את “שמונה הצעדים” בתכניתו:

יו׳ר האופוזיציה: ח״כ יאיר לפיד
  1. מגייס 2,000-3,000 מובטלים, מכשיר אותם לביצוע בדיקות, מקים בישראל 35 מרכזי בדיקות מהירים שנותנים תמונת מצב אפדימיולוגית אמיתית ומעודכנת ועוצרים את שרשראות ההדבקה. מערך כזה מאפשר לפתוח את המשק באופן מבוקר, בלי לסגור ענפים שלמים.

 2. מטיל על משרד הביטחון להקים מנהלת שתהיה הגוף התפעולי של הטיפול במגפה. מפעיל מחדש את רח”ל – רשות לשעת חירום. מכניס לפעילות את מערך מל”ח – משק לשעת חירום – כדי לתכלל את משרדי הממשלה, המוסדות הלאומיים, הרשויות המקומיות משרד החינוך ומשטרת ישראל. הגופים האלה קיימים. הם נועדו בדיוק למצבים כאלה. איש אינו מבין למה הם טרם הופעלו.

3. מקים גוף הסברה לאומי. מבטל את כל מסיבות העיתונאים המנופחות של ראש הממשלה. בכל ערב הציבור היה מקבל תדריך קצר ובהיר, 2-3 דקות, עם הנחיות ברורות של מותר ואסור.

4. מאחד את 2019 ו-2020 לשנת מס אחת, ומאפשר לעסקים קטנים ובינוניים לקזז את הפסדי המגיפה מהרווחים של 2019. זה מנגנון הפיצוי המהיר והיעיל ביותר ויאפשר לעסקים קטנים לעמוד מחדש על הרגליים ולחזור לשכור עובדים.

5. מעביר דמי אבטלה לעצמאים בחקיקת בזק.

6. מודיע על לוחות זמנים ברורים לפתיחת ענפי המשק, ועומד בהם. בזמן משבר אין דבר חשוב יותר מוודאות. מגדיר תאריך יעד שבו יפתחו אולמות האירועים או שיוזרם להם כסף מיידי שיאפשר להם לשרוד. מגדיר תאריך יעד לפתיחת השמיים. מציג מתווה סיוע ברור למפעלים שנמצאים לפני סגירה.

7. מקים צוות מיוחד שעוסק אך ורק בנושא האבטלה. עושה מיפוי של כל מקומות העבודה הפנויים הקיימים במשק. בודק איפה יש מחסור בעובדים מקצועיים ומשרות פנויות. יוצר מנגנון הסבות והכשרות מקצועיות בהיקפים גדולים.

8. מחליט על ארבעה-חמישה פרויקטים ענקיים של תשתית במימון זר, מבלי לוותר על רכש-גומלין שיעזור לתעשייה המקומית. יוצר דרכם מקומות עבודה ומעיר את המשק.

נדמה שאם ממשלת ישראל הייתה מאמצת, מובילה ומקדמת אפילו חלק מהעקרונות הללו, היינו נמצאים היום במקום אחר ולא רגע לפני סגר נוסף והרסני, שיימשך לפחות חודש ועל פי הערכות משרד האוצר שפורסמו השבוע יעלו למשק כ-19 מיליארד ש”ח.

 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..