fbpx
בית » על סדר היום » כישלון ניהול מערך בדיקות הקורונה, מבט מבפנים

כישלון ניהול מערך בדיקות הקורונה, מבט מבפנים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שי זימן לקח את הבן שלו לבדיקת קורונה וגילה שגולת הכותרת של הטיפול בשרשראות ההדבקה, מערך בדיקות הקורונה, היא מערכת חלמאית ולא מתפקדת

כבר תקופה שאני שומע על כך שמערך הבדיקות והחקירות האפידמיולוגיות נוחל כשלון חרוץ, עם זאת רק כאשר חוויתי זאת על בשרי, באופן אישי, בהמתנה משמעותית וחסרת תוחלת בתורים ובמאמץ יוצא דופן רק כדי להוכיח שהבן שלי לא חולה, הבנתי כמה חלמאות וחוסר מקצועיות יש בתפקוד המערכת ואיך זה היה יכול להיות לגמרי אחרת.

הכל התחיל כששמעתי את הנער המתבגר שלי משתעל כהוגן בחדרו, הסיוט של כל הורה. מה יהיה? האם זה באמת קורונה? הוא צעיר, חזק במיוחד, אבל היו מקרים. האם כולנו נצטרך להיות עכשיו בבידוד? כן, הוא אמר לי, כבר יומיים שהוא משתעל, אבל היום זה התגבר. ראשית יצרנו קשר עם רופא הילדים דרך אפליקציית הכללית.

קופת החולים השכילה להתארגן למשבר ומרבית ההתייעצויות מתבצעות דרך הטלפון או דרך מערך ה-Tyto. פתחנו את ערכת ה-Tyto וביצענו בדיקות לב, ריאה וגרון. הכל נראה תקין, אמרה הרופאה במשמרת, אבל ליתר ביטחון נתנה הפניה לבדיקת קורונה. כאן התחיל המסע שלנו.

 

צילום: פלאש 90

טוב, מה עושים? איך קובעים בדיקה? דרך האתר קיבלנו תור מהיר ל-16:10 באותו היום. התארגנו, נכנסנו לאוטו ויצאנו למוקד הבדיקות הקרוב לביתנו. הגענו בכמה דקות איחור לאזור הבדיקה. במקום אין שום שלט, שום צוות שמקבל אותך, אף אחד לא בודק למתי אתה מוזמן, רק תור ארוך במיוחד של רכבים שעומדים וחוסמים את הרחוב בכניסה למגרש החניה של הפארק המקומי. 

עמדנו בתור, כי כנראה זה מה שצריך לעשות ואחרי כ-20 דקות של ספק, כדי לא לאבד את התור, ביקשתי מהבן שלי לצאת לאוהל הלבן המרוחק, בכדי לשאול אם אנחנו בכלל בתור הנכון. הוא סירב. נשארתי בתור, כולי תקווה שאנחנו לא מבזבזים את הזמן וכל הזמן חולפת לי מחשבה בראש מה יקרה אם לכשנגיע לראשית התור יגידו לנו שהתור שנקבע לנו חלף מזמן.

כשהבנו שאכן זה התור, לאחר 45 דקות המתנה בתור המכוניות האינסופי, התקשרתי למוקד הכללית ששלחו אותי לבדיקה כדי לנסות לברר. המוקדנית במוקד *2700 הייתה חסרת אונים: “זה לא אנחנו, זה מד”א עושים את הבדיקות כיום”, אין לי מושג איפה בדיוק אתה צריך להיות ועם מי צריך לדבר, זה תלוי בהם”, פטרה אותי בשירות ישראלי טיפוסי. אחרי למעלה משעה בהן התקדמנו רק כמחצית מהתור התחלנו לראות שבאוהל הבודד הקיים בסופו עובד איש צוות אחד בלבד שעושה בדיקות לרכב אחד בכל כמה דקות. איש צוות שני עסוק בויכוחים אינסופיים עם הקהל הזועם ששבר כבר מזמן את הנחיית הריחוק החברתי.

ב-17:20 כאשר תחושת חוסר הוודאות ממשיכה לקנן בי, החלטתי לצאת מהרכב ובראש התור ראיתי נער עם חולצת מד”א מתנצל מול חבורה זועמת ואומר להם בנימה מתנצלת קבל עם ועדה “אני מאוד מתנצל, אבל סיימנו לעבוד בשעה חמש, אנחנו לא יכולים לקבל עוד נבדקים. לא אנחנו לוקחי ההחלטות ואם יש לכם בעיה, דברו עם המוקד”. שאלתי אותו: “למה לא באתם אל המכוניות כבר לפני חצי שעה ושלחתם הביתה את כל עשרות או מאות האנשים שמחכים כאן לשווא?” אבל תשובה רצינית לא הייתה לו.

צילום: פלאש 90

ישראל 2020, מגיפה משתוללת ואת בדיקות הקורונה עושים מתנדבי מד”א, אלו שעושים את תרומות הדם, מכירים אותם? ילדי תיכון מדהימים שעושים עבודת קודש, אבל זה ממש לא מספיק כרגע.

כמובן שהתעצבנתי, אבל הבנתי שזה לא יעזור. אמרתי לבני שנבוא מחר בשעות הבוקר, בזמן שאין תורים לקביעה באינטרנט ונראה מה יהיה. כשהגענו למחרת, תחושת הייאוש רק גברה כי התור היה כמעט כפול. “טוב עזוב”, אמרתי לו, “בדקנו לך את הריאות, אתה מרגיש בסך הכל לא רע, חוזרים הביתה”. אבל, האחריות הלאומית המשיכה לנקר לי בראש. החלטתי לנסות נקודה אחרת. הרמתי טלפון למוקד, שלא ידע לומר מה העומס הקיים באיזו נקודה, אבל הבנו שקיימת נקודת בדיקה נוספת 20 דקות משם. החלטנו לנסוע לשם והפלא ופלא, יש רק רכב אחד לפנינו בתור! מדהים! 5 דקות אחרי אנחנו כבר מסיימים את הבדיקה שעשה עוד מתנדב צעיר ממד”א. אחרי שחגגנו את הניצחון על המערכת, לא הפסקנו לחשוב על חוסר הארגון המשווע של המערכת הכוללת. 

מערך בדיקות הקורונה צריך להיות מתואם באופן מלא על ידי משרד הבריאות, תוך תמיכה מלאה של קופות החולים, מד”א ופיקוד העורף. בדיקת קורונה, שהיא אינטרס לאומי צריכה להיות הדבר הכי קל בעולם. לא כולם היו דבקים במטרה כמוני. במקום זה בני נוער מבצעים את הבדיקות תוך סיכון עצמם ואחרים, והציבור משלם. חלק מזה נובע משיקולים זרים, שיקולים פוליטיים, חלק מתוך חוסר יכולת ארגונית, מאבקי כוחות ואגו ואף מחסור בכוח אדם (איך זה קורה במדינה עם שיעורי אבטלה כל כך גבוהים?). עכשיו נשאלת השאלה המרכזית והיא איך הגענו לזה שדווקא במשימה הלאומית הכי חשובה יש מחסור בכח אדם ועל כל אזור נתניה וחדרה, אזור עם כמה מאות אלפי תושבים יש רק קומץ קטן במיוחד שמבצע את הבדיקות? איך זה שאין תיאום בין הגופים ויש פערים כל-כך גדולים בין נקודת בדיקה אחת לאחרת? פשוט חלם. חלם ישראלי.

הכותב הינו מנכ”ל לשעבר של מספר חברות טכנולוגיה וכיום שותף בבנק ההשקעות קוקרמן, בנק ההשקעות המוביל בישראל, ובעלים של קבוצת ייעוץ לפיתוח עסקי בתחום המכשור הרפואי. 
כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..