fbpx
בית » על סדר היום » רק החמרת הענישה תרתיע מתעללים בבעלי חיים 

רק החמרת הענישה תרתיע מתעללים בבעלי חיים 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מקרה ההתעללות החמור בכלב בבת ים שפורסם בשבוע שעבר, הוא רק מקרה בודד שזכה לתהודה תקשורתית יוצאת דופן

הצעת חוק של ח”כ מיקי לוי (יש עתיד – תל”ם) שתוגש השבוע בכנסת, מציעה להחמיר את הענישה נגד אנשים המתעללים בבעלי חיים, באופן שיגביר משמעותית את ההרתעה. האם הצדק, החמלה והאינטרסים של בעלי החיים יגברו הפעם על השיקולים הפוליטיים?

בשבוע שעבר התפרסם אחד המקרים החמורים של התעללות קשה בכלב בעיר בת ים. אלון מוריסון, גבר בן 35, העלה לרשתות חברתיות סרטונים קשים שלו מתעלל באכזריות בכלבו, מסוג האסקי מעורב. בין היתר הוא נצפה קושר את רגלי הכלב באמצעות חגורה ומכה אותו. ההתעללות עוררה זעם ציבורי רב, ומאות צבאו על ביתו והתעמתו עם הבעלים המתעלל. אגודת צער בעלי חיים דיווחה למוקד משרד החקלאות על המקרה, ושוטרים שהוזעקו למקום הבריחו את החשוד דרך החלון והוא נלקח לחקירה. הכלב שעבר התעללות הועבר למתקן של משרד החקלאות ומאות פנו על מנת לאמצו. החשוד הובא לבית המשפט, שם הושמעו לו יבבות הכלב. 

לחשוד בהתעללות צפוי עונש קל

נכון להיום, הענישה בחוק נגד מתעללים בבעלי חיים מוגבלת וככל הנראה גם אינה מרתיעה. לפי סעיף 2 בחוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים) האוסר עינויים, התאכזרות והתעללות בבעלי חיים “העובר הוראה זו דינו מאסר של שלוש שנים, ואם עבר על הוראת סעיף 2 (א) לחוק תוך גרימת סבל חמור בכוונה – דינו מאסר ארבע שנים”. הצעת חוק חדשה של ח”כ מיקי לוי (יש עתיד – תל”ם) שתוגש ביום רביעי 14.10 במליאת הכנסת, נועדה להחמיר את הענישה כך שאולי תמנע את מקרה ההתעללות הבא. 

בדברי ההסבר להצעת החוק, מציינים מנסחי ההצעה: “בכל יום מתפרסמים מקרים של התעללויות בבעלי חיים. בעוד העונש המרבי הקבוע בחוק לעבירות מסוג זה עומד על שלוש או ארבע שנות מאסר כאמור, רק מקרים מועטים של התעללויות מגיעים לפתחם של בתי המשפט, ובמסגרת גזרי הדין בהם מוטלים, לרוב, עונשים מגוחכים. כך למשל, על אדם שקשר בחבל כלב לרכבו וגרר אותו על הכביש תוך פציעתו בכל חלקי גופו, נגזרו שלושה חודשי מאסר על תנאי; על אדם שהורשע בזריקת כלב מחלון ביתו בקומה הרביעית ובהריגתו, נגזר קנס של 300 שקלים חדשים”. 

ח”כ מיקי לוי (יש עתיד – תל”ם), מגיש ההצעה מוסיף: “סעיף הענישה הזה היה צריך להיות מוקשח כבר לפני שנים ולצערי זה טרם נעשה. מקרה ההתעללות הנוראי שכולנו היינו עדים לו בעצב רב בשבוע שעבר אינו מאפשר לנו עוד להישאר אדישים לענישה המופחתת בחוק העונשין לסעיף זה. אין כאן עניין פוליטי, לא של קואליציה ולא של אופוזיציה. החמלה והרצון למנוע התעללות ואלימות כלפי בעלי חיים צריכה להיות משותפת לכל הכנסת ואני מקווה שההצעה תזכה לרוב”.

בית המשפט העליון התייחס אף הוא לנושא לאחרונה, וקבע כי “יש מקום להחמיר בענישה הנוגעת לפגיעה בבעלי חיים, הן חיות הבר הן חיות הבית. התאכזרות ופגיעה בבעלי חיים, מעבר לפגיעה העקיפה שהיא גורמת לבני האדם, מעידה על אטימות לב וקהות חושים”.

מנסחי ההצעה מדגישים בה את הפן המוסרי והחברתי: “התעללות בבעלי חיים איננה רק פגיעה נוראית בבעלי החיים האומללים, אלא מהווה סמן להתדרדרותה המוסרית והחברתית של חברתנו. קשה להשלים עם מצב במסגרתו העונש המרבי על פי דיני העונשין של מדינת ישראל בגין גניבה הוא שבע שנות מאסר, ואילו העונש בגין התעללות בבעל חיים הוא שלוש שנות מאסר בלבד. בישראל של 2020, אין לכך הצדקה”. 

“לצד העברת מסר למערכת המשפט בדבר הצורך להחמיר בענישה המוטלת על מתעללים בבעלי חיים, תעביר החמרת הענישה גם מסר ברור על פיו מדינת ישראל איננה מוכנה להשלים עם פגיעה בחסרי ישע, וכי המחוקק רואה בהגנה על בעלי החיים תכלית חשובה ומרכזית בהתפתחותה המוסרית של החברה והתרבות בישראל. על כן, מוצע להחמיר בענישה נגד המתעללים בבעלי חיים ולקבוע עונש מאסר מרבי של חמש שנים במקום שלוש או ארבע כאמור”.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..