fbpx
בית » על סדר היום » 5 שנים לרצח שירה בנקי ז”ל: שורה של תקריות נגד קהילת הלהט”ב

5 שנים לרצח שירה בנקי ז”ל: שורה של תקריות נגד קהילת הלהט”ב

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

שורה של אירועים אלימים והתבטאויות קשות נגד הקהילה הלהט”בית בשבועות האחרונים, מעיבים על אירועי הזיכרון לציון 5 שנים להירצחה של הנערה שירה בנקי ז”ל במצעד הגאווה בירושלים. 

בשבוע שעבר הותקפו שני גברים צעירים בנמל יפו על ידי קבוצת נערים מקומית. בעל סירה מקומי שפעל להפריד בין הצדדים, שאל על סיבת התקיפה ונענה “אנחנו ערבים ואצל הערבים אין הומואים, ואם יש כאלה אנחנו הורגים אותם מיד”. ח”כ וליד טאהא מהרשימה המשותפת, התבטא אף הוא בחריפות נגד הקהילה הגאה, לאחר שהצעת החוק לאיסור טיפולי המרה עברה בכנסת בקריאה טרומית, ואמר דברים באותה רוח: “תופעה של הומואים כמעט ואינה קיימת בחברה הערבית. אסור להפוך את ההומואים לתופעה לגיטימית”. 

ח”כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד – תל”ם) התייחס לדבריו של הח”כ טאהא ואמר “ח”כ יכול לעצום עיניים עד מחר, ובכך להמשיך לפגוע באלפי צעירים שמפחדים לחיות חיים שלמים ומלאים. בחברה הערבית יש הומואים, לסביות, וטרנסים – וגם הם זכאים להגנה והכרה”. 

בחודש שעבר הותקפה ג’וליה זהר, בעלת מפעל הטחינה ‘אל ארז’, לאחר שבחרה לתרום כסף לטובת הקמת קו סיוע ותמיכה לבני הקהילה הגאה במגזר הערבי. למרות הקריאות לחרם בקרב חלקים במגזר הערבי, זינקו מכירות החברה ב-50%, לאחר שקמפיין רשת מאסיבי של הקהילה הגאה לתמוך בחברה זכה להצלחה מסחררת. 

מקרה קשה נוסף אירע בשבוע שעבר בכניסה לבית העסק “גרמושקה העתקות” ברמת גן. אלמוני צייר צלב קרס על גבי מדבקת “התו הגאה” (עסק התומך בקהילה הגאה). בעל העסק, אלעד צביאלי, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: “עצוב, שנת 2020 וזה הבוקר טוב שלנו בכניסה לעבודה במרכז רמת גן. עסק שמקבל את כולם, ותומך בקהילה הגאה. נשמח להזכיר לגיבור שדאג להרוס את התו הגאה שמי שהשתמש בסמל הזה דאג לחסל גם חלק ממשפחתו הקרובה או הרחוקה”. ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הגיב אף הוא על האירוע בעמוד הפייסבוק שלו “על כל חושך נשיב באור. זו דרכנו ובה אנחנו מאמינים. אנחנו קוראים לתמוך בעסק המותקף על רקע גזעני”. 

רצח הנערה שירה בנקי ז”ל, אחד מפשעי השנאה הקשים נגד הקהילה הגאה בישראל, אירע בדיוק לפני חמש שנים, ב-30 ביולי 2015. ישי שליסל, יהודי חרדי קיצוני, דקר אותה למוות במהלך מצעד הגאווה חודש בלבד לאחר שסיים לרצות עונש מאסר של עשר שנים על חלקו באירוע אלים דומה – ניסיון דקירה של צועדים במצעד גאווה בשנת 2005. 

משפחתה של בנקי פתחה לאחרונה בקמפיין גיוס תרומות לצורך המשך קיומה של עמותת “דרך שירה בנקי” הפועלת להנצחתה. העמותה מקדמת יוזמות חינוכיות בהם לומדים כיצד לנהל קונפליקטים חברתיים. אורי, אביה של שירה בנקי ז”ל, אמר לאחרונה: “תמיד יהיו וקטורים של שנאה, הסתה וכעס. תמיד צריכים להיות הווקטורים של הבנה, מתינות וסבלנות”. 

משורת האירועים הקשים נדמה כי הלקח לא נלמד ע”י הגורמים האלימים והמסיתים ולא ע”י נבחרי ציבור הפועלים ומתבטאים נגד הקהילה הגאה. מנגד, תוצאות ההצבעה על החוק לאיסור טיפולי המרה ועליית המכירות הגדולה של טחינה אל ארז מאזנות במעט את התמונה.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..