fbpx
בית » מגזין » ישראל כ”ץ מציע לקצץ 10% משכר הח”כים, תנחשו איך הצביע בעבר על הצעות חוק בנושא

ישראל כ”ץ מציע לקצץ 10% משכר הח”כים, תנחשו איך הצביע בעבר על הצעות חוק בנושא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שר האוצר ישראל כ”ץ העלה היום פוסט לעמוד הפייסבוק שלו תחת הכותרת “נכנסים מתחת לאלונקה”, לפיו הוא מתכוון להציג חוק להפחתה נקודתית של 10% בשכר הבכירים, שימנע את תוספת השכר המתוכננת לתחילת השנה הבאה

אז חזרנו לבדוק את היסטוריית ההצבעות של ישראל כ”ץ בנושא זה, ומכיוון שהארכיון לא משקר, ההיסטוריה הוכיחה שלאורך שנים רבות, כאשר הוגשו הצעות חוק שנועדו לטפל באופן יסודי ומשמעותי בהעלאות השכר שחברי הכנסת ארגנו לעצמם, ישראל כ”ץ, איך לומר בעדינות, לא בדיוק היה שם. 

ביולי 2015 העלתה ח”כ יעל גרמן מ”יש עתיד” לראשונה את הצעת החוק שלה, שנועדה לשנות את המצב הקיים בו וועדה חיצונית רק ממליצה לח”כים על גובה שכרם, ובסופו של דבר הם אלו שקובעים, ולהפוך את הוועדה החיצונית לזו שקובעת. הגיוני לא? מה עשה ישראל כ”ץ? התנגד כמובן. בדצמבר 2016 גרמן הגישה שוב את הצעת החוק, הפעם השר כץ לא השתתף בהצבעה, בינואר 2018 הוגשה ההצעה בפעם השלישית, ושוב, לשר כץ היו דברים יותר חשובים לעשות באותו זמן – והוא לא נכח בהצבעה. אם רציתם דוגמא עדכנית יותר, רק בחודש יולי האחרון, המשיך ח”כ עידן רול, אף הוא מ”יש עתיד – תל”ם” את המסורת והגיש את אותה הצעת חוק. איפה היה השר? ניחשתם נכון, לא נוכח. ולא רק הוא, חברים נוספים בסיעת הליכוד נמלטו מההצבעה, בהם: ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמיר אוחנה, יולי אדלשטיין ואופיר אקוניס. מי הצביע נגד? 

שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן. צילום: פלאש 90

צחי הנגבי, דודי אמסלם, ניר ברקת, יואב גלנט, מאי גולן, אבי דיכטר, שרן השכל ואחרים. כל חברי הכנסת של יש עתיד, לעומתם הצביעו – בעד. 

באותה הצבעה, אבי ניסנקורן, בשם הממשלה הגיב להצעת החוק. ניסנקורן טען כי לא נכון שהממשלה היא זו שתיקבע לח”כים איך לקבוע את שכרם. עברו כמה חודשים, והצעת החוק חדשה של ישראל כ”ץ מגיעה. למה ההצעה של כ”ץ פופוליסטית ושנועדה אך ורק ליחסי ציבור? קודם כל כי זו הוראת שעה עד סוף 2021 ובעיקר בגלל שהיא אינה מטפלת במקור הבעיה – הצורך לשנות את המנגנון לקביעת שכר חברי הכנסת – שנמצא בידי ועדת הכנסת והוועדה הציבורית שכיום הנה, כאמור, בגדר ממליצה בלבד.

גם בהנחה שהצעת החוק של ישראל כ”ץ תעבור, מדובר בקיצוץ זניח ביחס לעליית שכר הח”כים בשנים האחרונות. בין 2005 ל-2015, לדוגמא, עלה שכר הח”כים ביותר מ-30 אחוז (כ-10,000 ש”ח) וכבר אז נחשב לאחד הגבוהים בעולם ביחס לשכר הממוצע במשק. בינואר השנה, 2020, עלה שכרם של ראש הממשלה, השרים והח”כים ב-2.8% נוספים, שהיא תוספת קבועה של 1,232 ש”ח בחודש. במילים אחרות אם מסתכלים על הנתונים ובעיקר על עליית השכר הדרמטית במשך שנים, הצעתו של כ”ץ היא לא יותר מלעג לרש. בטח כשמדובר על תקופת משבר כלכלי, כשמיליון מובטלים צובאים על לשכות התעסוקה, עשרות אלפי עסקים נסגרים וגירעון העתק של ישראל מגיע לשיא של כל הזמנים (למעלה מ-100 מיליארד ש”ח).

לאחר נפילת הצעת החוק שלו, אמר ח”כ עידן רול: “לא ראוי שחברי כנסת יקבעו לעצמם את המשכורת. חברי הקואליציה פשוט לא מבינים איך דברים מתנהלים בעולם האמיתי. הם יותר מדי זמן חברי כנסת ושרים, ויותר מדי מאוהבים בכסאות שלהם. זו כבר לא דעתי האישית, זו אבחנה קלינית. הם כל כך מנותקים שהם לא מתביישים להעלות לעצמם את השכר בזמן שהם נכשלים בטיפול בקורונה. העלתי היום את הצעת החוק שלי לקביעת שכר חברי הכנסת על ידי ועדה חיצונית אבל הקואליציה המנותקת הפילה אותה”.

ח״כ עידן רול. צילום: אלעד גוטמן

יצויין כי כל חברי הכנסת של מפלגת "יש עתיד" מוותרים על העלאת שכרם או תורמים אותה, מאז שנת 2015.

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..