fbpx
בית » על סדר היום » קיזוז הפסדי 2020 עם רווחי 2019: הצעת החוק של יש עתיד היתה עשויה לסייע לאלפי עסקים

קיזוז הפסדי 2020 עם רווחי 2019: הצעת החוק של יש עתיד היתה עשויה לסייע לאלפי עסקים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
משבר הקורונה החל כמשבר בריאותי עולמי, אך הוביל בעקבותיו גם למשבר כלכלי חריף. בתוך חודשים בודדים מאז התפרצות הנגיף, נכנסה ישראל למציאות של שפל כלכלי חסר תקדים, שיעורי אבטלה גבוהים ומצוקה גוברת של מאות אלפי עסקים קטנים ובינוניים שדיווחו על קשיים והפסדים

על פי מחקר של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, המבוססים על חברת המידע העסקי BDI, ישראל היא המובילה בשיעור העלייה של מספר העסקים שייסגרו בשל משבר הקורונה. בשנת 2020 צפוי לגדול מספר העסקים שייסגרו ב-50%, בהשוואה לממוצע עולמי של 25% בלבד. מספר העסקים שייסגרו עד סוף 2020 צפוי להגיע ל-70,000. 

הצעת חוק לחישוב מס מאוחד 2019-2020 שהוגשה היום ע”י מפלגת יש עתיד – תל”ם, הציעה פתרון פשוט ויעיל שהיה יכול לסייע לרבים מהם. בדברי ההסבר לחוק מציינים מנסחיו: “לצד הסיוע לשכירים, על המדינה לסייע לעצמאים ולעסקים הקטנים והבינוניים. עסקים אלה הם מרכז המשק והם אלה שיחזירו את המשך החזרה לצמיחה. בהצעת החוק מוצע לאפשר לאדם עצמאי לראות בהכנסות של השנים 2019 – 2020 כשנה אחת לעניין המס לצורך קיזוז הפסדים. למרות פשטות החוק והיכולת שלו לסייע לאלפי עסקים, הצעת החוק נפלה בפער קטן של 28 תומכים מול 34 מתנגדים (בהם מפלגת הליכוד, כחול לבן, ש”ס, גשר ודרך ארץ). 

צילום: נתי שוחט, פלאש 90

דודי שבי, בן 46 מהישוב הקהילתי אשחר בגליל, בעלי “ספורט סקילס”, עסק לאימוני ספורט לילדים השבית את מרבית הפעילות שלו כבר ב-15 למרץ, והיה יכול להינות מהטבת המס שבהצעת החוק: “במשך 10 שנים העסקתי כ-30 עובדים, אך מאז תחילת המשבר העסק מושבת. בחודשי יולי אוגוסט, אני מפעיל קייטנות קיץ שהיו מכסות את מרבית הפעילות השנתית ומאפשרות לי להעניק הנחות לאמהות חד הוריות ומשפחות נזקקות המתקשות בתשלום לחוגים במהלך השנה. מאז חודש מרץ המדינה משלמת לי 5,000 ש”ח בחודש בלבד, מה שאינו מכסה אף לא את ההוצאות הבסיסיות של רו”ח ומזכירה. הממשלה צריכה להגיד לעצמאים – טעינו, אנחנו רוצים לתקן, אבל הם לא בכיוון. הם צריכים להבין שהשלום בדובאי לא מעניין אף אחד, כשאין לאנשים כסף לחיות. היום אין לי איך לשלם לעובדים שלי את השכר שלהם. אם הצעת החוק תעבור – אוכל לקזז את ההפסדים השנה עם רווחי השנה שקדמה לה, ולראות איך ממשיכים מפה. בלי קשר, העצמאים צריכים להתאחד יחד תחת מנהיגות אחת ולפעול יחד להשגת המטרות המשותפות כמו אצל השכירים”. 

דודי שבי: ״אם הצעת החוק תעבור - אוכל לקזז את ההפסדים השנה עם רווחי השנה שקדמה לה.״

ולדימיר בליאק, ראש מטה העצמאים במפלגת “יש עתיד”, ומיוזמי הצעת החוק: “מאז פרוץ משבר הקורונה, אנו במטה העצמאים בשיתוף מלא של יו”ר המפלגה ח”כ יאיר לפיד וחברי הסיעה, מחפשים דרכים פשוטות ויעילות להעניק פיצוי הולם לבעלי העסקים שנפגעו מהסגרים. המנגנון שהצענו – קיזוז הפסדי 2020 מול רווחי 2019, הוא בדיוק הדוגמא לכך. ללא הסברים ארוכים שאיש אינו מצליח להבין, ללא נוסחאות מורכבות – קל, נגיש, יעיל”.

עם תחילת המשבר ועל מנת לסייע לעסקים הקטנים והבינוניים העלתה יש עתיד – תל”ם גם את הצעת החוק למען דמי אבטלה לעצמאים. ההצעה הופלה על ידי הקואליציה בטענה שבכוונתם לקדם הצעת חוק דומה. חצי שנה אחרי והבטחתו המפורשת של נתניהו לקדם את ההצעה, נותרה בגדר עוד הבטחה. גם הבטחתו להענקת 100 מיליארד ש”ח מענקים למגזר העסקי, עליה הצהיר במסיבת עיתונאים נוצצת, נותרה בחלקה הגדול על הנייר. 

קרן המטבע העולמית הכריזה אתמול כי כלכלת ישראל צפויה להתכווץ ב-5.9%, מעט יותר מהממוצע במדינות המתועשות, לעומת מצבה של ישראל בסגר הראשון שהיה טוב יותר משל רוב המדינות. יו”ר האופוזיציה, ח”כ יאיר לפיד, שהתנגד להטלתו של הסגר השני, בין היתר בשל הפגיעה האנושה בעצמאים ובעסקים הקטנים אמר: “סגירת העסקים הקטנים בישראל היא אסון כלכלי. לפי חטיבת המחקר של בנק ישראל המשק מפסיד בגללה קרוב ל-3 מיליארד שקל כל שבוע. מעבר לזה, אנשים מתרסקים. מפעל חייהם מתמוטט. אין לזה שום הצדקה”. 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..