fbpx
בית » על סדר היום » חלם, ניתוק ופופוליזם: כיצד נכשלה תוכנית הסיוע הממשלתית לעסקים נפגעי קורונה

חלם, ניתוק ופופוליזם: כיצד נכשלה תוכנית הסיוע הממשלתית לעסקים נפגעי קורונה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
במבט ראשון נדמה שהממשלה עשתה כל טעות אפשרית בהתנהלות הכלכלית במהלך משבר הקורונה. אולם אם מנתחים היטב את התמונה, נדמה שההחלטות הפופוליסטיות התקבלו דווקא באופן שקול המנותב מלמעלה, רק מתוך רצונו של רוה”מ להישאר בשלטון

אין כל סיבה הגיונית שלא לדבוק בעקרון הבסיסי של חלוקת הנטל הכלכלי בין כלל האוכלוסיה, חוץ משיקולים פוליטיים. למשל, הבחירה להעמיס את הנטל על חצי מיליון בעלי עסקים שנסגרו בהוראה ממשלתית לעומת האפשרות להשתמש במנגנון מס הרכוש, מנגנון ידוע, מנוסה ומוכח שכנראה יביא לכדי היטל שיושת על כלל האוכלוסיה כפי שקרה במהלך מלחמת שלום הגליל. 

אני בטוח שבנימין נתניהו שמע לא פעם מומחים, כולל עופר עיני, מזכ”ל ההסתדרות לשעבר שקרא לכך בראש חוצות, אולם אמר בליבו כי זה יהיה ממש לא פופולרי ויחליש את מעמדו בציבור, ולכן פעל ממש הפוך. ב-180 מעלות הפוך, והחליט פשוט לחלק כסף לציבור, גם למי שממש לא נפגע ממשבר הקורונה. כך נראה פופוליזם כלכלי!

שימוש במנגנון זה היה המהלך הנכון מבחינת המדינה והעם, אך שגוי מבחינתו של נתניהו שחייב לשמור על כסאו בכל מחיר, שכן הוא יודע היטב שיום אחד בלבד לאחר יציאתו מבלפור יעמדו מעל ראשו שלושה כתבי אישום ושלל חקירות שינשלו אותו מנכסיו.

לא לחינם אלפי מפגינים יוצאים מדי שבוע להפגנות כנגד חוסר הצדק, השחיתות וחלוקת המשאבים המעוותת שמובילה הממשלה. אם “ממשלת הקורונה” הייתה מאמצת את העקרון הבסיסי כי כל פגיעה בהכנסה שנפגעה בעקבות הוראה ממשלתית תפוצה (באופן חלקי כמובן, ולאו דווקא מיידי), לא הייתה יוצאת הצעקה הגדולה של סקטורים שלמים כמו בעלי האולמות, אנשי תעשיית הבידור ועוד. אנשים היו יודעים כי על כל פגיעה יש פיצוי. רק הידיעה הזו הייתה ממתנת בצורה מהותית את אי הודאות בשווקים שגורמת להשפעה שלילית ארוכת טווח על הכלכלה.

צילום: פלאש 90

אוזלת היד הממשלתית הגיעה גם אלי אישית בצורה הכי מהדהדת. במאי 2019 פרשתי מתפקידי כמנכ”ל חברת מכשור רפואי. מאז, הקמתי חברת ייעוץ ובחציון השני של שנת 2019 החלטנו אשתי ואני להקים מרכז רב תחומי של חוגים, טיפולים ופעילויות. שיפצנו מהיסוד בניין המיועד לשימור, רכשנו ציוד, גייסנו עובדים והכשרנו אותם. השקעה מהותית עד לפתיחה המיוחלת לקראת סוף השנה. ארבעה חודשים פעל המרכז עם הכנסה יפה למדי ובמגמת גדילה, עד לאמצע מרץ, אז הופסקה כלל פעילות המרכז, כמו גם מרבית עבודות הייעוץ שעשיתי.

כמעט שלושה חודשים שלא הבנתי איך והאם נוכל לקבל איזשהו פיצוי מהממשלה. לא הבנתי האם אני צריך או חייב להחזיר כספים ללקוחות ואם אחזיר, האם אקבל חלק מהם חזרה כפיצוי. החזרנו כספים רבים למנויי החוגים במרכז והפסדנו עשרות רבות של אלפי שקלים בהכנסה אבודה עקב טיפולים שלא בוצעו. לאחר שיצאו הנחיות הפיצוי, הבנו שנזנחנו שכן לא הייתה לנו כל הכנסה במהלך מרץ-אפריל 2019 והקריטוריון היחיד לפיצוי הינו ירידה יחסית מההכנסה בחודשים מרץ-אפריל אשתקד.

כאשר פנינו לרשות המיסים לבקש פיצוי, שכן אין עסק שצריך יותר פיצוי מאשר עסק חדש שבעליו השקיעו חלק מהותי מהונם בהקמתו, התשובה היתה קרירה ולקונית

אנו לא זכאים על פי הוראות משרד האוצר. פנינו לכל גורם מרכזי כולל לשכת רואי החשבון, ולאחר חילופי האשמות רבים הסכימו ברשות המיסים לקבל מאיתנו בקשה חריגה עם הסבר לירידה החדה בהכנסות (מעל ל-60 אחוז) לעומת 4 החודשים שלפני הגבלות הקורונה. מאז הגשת הבקשה (1 ליוני), למעלה מחודשיים וחצי, לא שמענו דבר וחצי דבר מאף גורם ברשות המיסים. אטימות מוחלטת.

מספר שבועות לפני פרוץ המגיפה, התרגשנו לראות כי בקרוב יפתח במרכז המסחרי עין שמר, קרוב לביתי, סניף של רשת מסעדות מוכרת. למרות שאינני מכיר אישית את הבעלים והיזמים, אני רק מתאר לעצמי את הצרה אליה נכנסו כלל בעלי המסעדות חדשות שהשקיעו מיליוני שקלים רק בשיפוץ והכנת המסעדה, לא הורשו לפתחן וקיבלו אפס סיוע מהממשלה ה”קשובה” שלנו. לאחרונה נפתח הסניף רק למשלוחים, אני מתאר לעצמי משום שהמצב הכלכלי אינו מאפשר הפעלה מלאה של המסעדה על פי התכנון. שיהיה להם בהצלחה.

לפני מספר שבועות נזכרו במשרד האוצר כי קיימים במדינה כמה אלפי עסקים חדשים שרק התחילו את דרכם, רובם לאחר השקעה מסיבית, העלו הצעה לאישור שכוללת רק עסקים שנפתחו במהלך ינואר-פברואר 2020. לאן נעלמו 8 החודשים שבין מאי 2019 לינואר 2020? אף אחד לא יודע. חלם. חלם הנובע מהניתוק הגדול בין העם, המציאות, והממשל במגדלי השן שלו.

הכותב הינו מנכ”ל לשעבר של מספר חברות טכנולוגיה וכיום שותף בבנק ההשקעות קוקרמן, בנק ההשקעות המוביל בישראל, ובעלים של קבוצת ייעוץ לפיתוח עסקי בתחום המכשור הרפואי. 

כתבות נוספות
קודם
הבא
אולי יעניין אותך גם..